şükela:  tümü | bugün
  • 1) vadeli piyasaların kapatılması

2) merkez bankasının halihazırda dolar borcu olan firmalara 3 tl. den dolar satması, yeni borçlanmalara limitler ve şartlar getirmesi.

3) 3. ülkelerle kendi para birimlerimiz üzerinden ticaret anlaşmaları imzalanması

edit: birileri çıkıp ezbere "üretim" demeden yazayım. doların mevcut artışı üretim, tüketim olayı değil. tamamen spekülasyon. üretim ve ihracat 'daki durumumuz doların 2 tl. olmasının sebebi. ve çözümü uzun vadelidir. ama spekülasyon 4 tl. olmasının sebebi. ve çözümü speküle edenlerin elinde patlatmaktır.
  • ekonomi bakani hala "bunlar spekulatif hareketler" demedi mi?

hatirliyorum yakin gecmiste herkes gaza gelip dolar bozdurmustu. ulkeyi kurtarmislardi super kahramanlar. neden yeniden yapmiyorlar? belki de o isin oyle olmayacagini anlamislardir.

allah akil fikir versin.

bana gore formul biraz diger ulkelerle iliskileri iyilestirmekten geciyor. sivrildikce giren cikan bize oluyor.
  • açılın doları düşürecek formülü açıklıyorum:
    bana destek çıkıyorsunuz, üç beş demeden. ben de o paraları dolara yatırıyorum. benim yatırım yaptığımı gören talihim doların rüzgârını terse çevirir. böylece tl değer kazanmış olur. dolar yeterince değer kaybedince paralarınızdan geriye kalanları size iade ederim. gerçi verdiğiniz paralar kuşa dönecek ama değmez mi sizce de?
    not: altına para yatırıp da zarar eden biriyim. hatırlarsınız bir ara altın baya düşmüştü, 2014 yılı olması lazım. o ara ben bir miktar altın almıştım işte.
    iddaada roma alır dediğim uefa maçının ilk yarısını 3-0 önde bitiren roma sahadan 3-3 skorla ayrıldı. bu adama güvenin. doları düşürecek en güvenilir formül bende gizli.
  • ohal’i kaldırmak...
  • formül şu.
    1000 dolarını bana getiriyorsun. ben sana 1 ay sonra 1100 dolar veriyorum. her getirdiğin arkadaştan 10 dolar sana veriyorum. onu keş alıyorsun. böyle böyle büyüyoruz zannediyorum bu kadar mal varken sene sonu gelmeden 500 milyon dolar toplarız. sonra piyasaya bi sürüyoruz hacı 500 milyon doları tak dolar 3,5 beş ay bekleyene 5 liradan bozdurduğum dolarla 3.5 tan dolar alıp 1500 dolar veriyorum. hem siz kazanıyorsunuz hem ekonomiyi düzeltiyoruz.
    sizin aklınızı sikeyim ben. spekülasyonmuş. ne spekülasyonu aq ülke elden gidiyor.
  • iş aş haydar baş başka türlü düşmez bu dolar
  • ''bugün döviz 3 kuruş yükseldi, akaryakıt 2 kuruş arttı diye karalar bağlayanlar var. 15 yıl önce 1 doların 7 bin 500 liraya çıktığını hatırlamıyorlar'' diyen yetkili şahsı koltuğundan etmektir.
  • (bkz: e=mc^2)

aslında f=ma dan da yapılabilir
  • mb'nin yerine olsam bir 10 milyar dolar satarım, şakkadak inmeye başlar.
    sonra bir 10 daha satarım. aaa rezervleri varmış derler.
    sonra bir 10 daha derken, dolar inmiş olur.
    ben demiyorum