şükela:  tümü | bugün soru sor
 • uzun uzun düşündüm ve doların sadece bu yöntemle düşeceğini düşünüyorum.
  arkadaşlar diğer ülkelerin bizim para birimimize biçtiği değeri bir kenara bırakalım, zaten battı balık yan gidiyor durduramayız artık. fakat dışardan gelecek her türlü döviz bozumlarında 1eur= 2tl olsun mesela 1usd= 1.5tl olsun, işinize gelirse diyelim.
  türk lirasıyla döviz almak istediğimizde tabi ki tl nin değeri neyse o olsun. 6 lira 7 lira 10 lira neyse artık 1 dolar.
  bu yöntemle işinize gelirse gelin burada takılın işinize gelmiyorsa defolun deriz turistlere yabancılara ve alamancılara ( bunlar da beleşe ülkemizde kral gibi yaşayamamış olurlar. )
  öyle 3 liraya 5 köfte yok yani artık. farklı bir tavsiyesi olan varsa buyursun yazsın. ama üretim yok demeyin gözünüzü seveyim.
 • çok mantıklı. yurtdışında 1000 dolar ile 6000 türk lirası alırım, onu gelip burada 4000 dolar yaparım.

  işte türkün gücü, şimdi sen kork trump
 • çelme takalım amına koyalım o doların kim lan o. evet.
 • benzin döküp kibrit çakıp üstüne işemek de iş görebilir bence...
 • bugün oturdum buna nasıl bir çözüm bulabiliriz diye düşündüm ve evet şimdi açıklıyorum.

  biliyorsunuz ki dolar yükselmiyor, sadece bizim paramız onun karşısında değer kaybediyor.bu sebeple türk lirasının değerini nasıl yükseltebiliriz bunu hesap etmemiz lazım.bunun için de piyasadaki türk lirası miktarını azaltmak gerekiyor.yapmamız gereken ise ayın belli günlerinde her mahallede türk lirası yakma festivalleri düzenlemek.katılmayanın kalmaması için bu iş için özel görevlendirilmiş polisler tek tek evleri gezecekler ve halkı katılmaya zorlayacaklar.herkes o gün 100 lira yakacak.böylece piyasadaki türk lirası miktarı azaltılarak paramıza değer kazandırmış olacağız.

  bunun festivale dönüşmesi ile birbirinden kopmuş toplum da kaynaşacak, birlik ve dirlik içinde olacak.belki o ortamda yeni aşklar doğacak.olayın sosyolojik boyutu da bu şekilde.benim fikrim böyle.

  sadece hukuki olarak türk lirası yırtmak, yakmak konusunda çekincelerim var.o kadar :)