şükela:  tümü | bugün soru sor
  • üzerinde kafa yorulması gereken formüldür.

batmaya son sürat gidilen mevcut durumda, uzun vadede bu durumdan kurtulmak üretime yönelmek olsa da, kısa vadede rahatlama elde edebilmek için de radikal adımlar atılabilir.

bunun da en akarsız kokarsız yolu, turizme yatırım yapmaktır.

kumarhane ve uyuşturucuların pasaport gösterene serbest olacağı serbest turizm bölgeleri, öyle zannediyorum ki kısa vadede gani gani paralı turist çekecektir. alkol ve sigara fiyatlarındaki vergilerde de azaltmaya gidilebilir bu bölgelerde. sanıyorum ki ali babacan'ın böyle bir projesi vardı.

tabi sadece bu adımları atmak yetmez. dış dünyadaki baskıcı rejim algısını kıracak birtakım radikal değişiklikler de türkiye'nin elini güçlendirebilir. en basitinden, eşcinsel evliliğinin serbest bırakılması gibi türkiye'ye bir şey kaybettirmeyecek ama dış dünyadaki anti-demokratik ülke algısına anti-tez oluşturacak adımlar faydalı olabilir.

organizasyon şirketlerine gerekirse teşvik sağlayıp dünyaca ünlü gruplardan oluşan festivaller organize edilebilir.

kısa vadede dolares ve euro çekecek seçenek bol aslında ama muhafazakar hükümet altında ıslak rüyadan öte geçmez tabi bunlar.

edit: bilmişlik taslayıp "dolar yükselmiyor tl'nin değeri düşüyor" göndermeli "tl'nin gücünü arttıracak formül" laf soruşturması yapanların gramer nazilerinden farkı yok. doların düşmesi usd/try paritesinin düşmesi anlamında ki bunu anlamak pek zor olmasa gerek. espri sıçanlar bir, siz iki bi bitmediniz amk.

edit 2: başlıkta kısa vadede diye belirtilmiş. uzun vadede kalıcı çözümler farklı başlıkta tartışılabilir. zoton soron gono kortormoyo çolo?momoz diye ayrı bir polemik yaratmak da yersiz. kaldı ki vermiş olduğum örneklerin kısa zamanda kalıcı etki gösterecek örnekler olduğunu düşünüyorum.
  • öyle bir formül var ama söylemem.
    reise kopya veriyorsunuz sonra.
  • damat ferit’in istifa etmesi.
  • (bkz: photoshop)
  • ithalat-iharcat dengesinde yükü/payı en çok olan enerji ise buna çözüm olarak mevcut gidişatta olduğu gibi yeni enerji santralleri kurmak yerine tüketimi düşürecek bilinci yeşertecek kamu spotu, okullarda eğitim, ilan panolarında bilinçlendirme, iş yerlerinde ve kamu birimlerinde bol bol konferans vermek kısa vadede etkili olabilir. ya da elektriğe %100 zam yapalım aynı etkiyi yaratacaktır. dolar 1 aya 50 kuruş düşer iddia ediyorum.
  • h=1/2 gt^2

(bkz: serbest düşme formülü)
  • dolardan bir sıfır atmak.