şükela:  tümü | bugün
 • *debedit: sokak hayvanları konuşamaz. 'susadım', 'açım', 'hamileyim bana tekme atma' diyemez. bu yaz sıcaklarında hiç bişey yapamıyorsanız; yediğiniz yoğurdun kabını yıkayıp içine su doldurup bir kenara koysanız o bile onlar için önemlidir.

  ekonomist ve yazar cüneyt akman'ın öngörüsü.

  türkiye'nin mevcut siyasal ve ekonomik manzarasını işin tekniğine girmeden, herkesin anlayabileceği şekilde gayet güzel açıklamış kendisi.

  - akp ekonomide başarılı olmadı. hatta türkiye ekonomisi en kötü ortalama büyümeyi akp döneminde yaşadı. gerçek şu; akp, büyük bir krizin akabinde iktidara geldi ve ülke ekonomisi dibe vurmuştu. şiddetli krizlerden sonra ekonomide ani bir yükseliş olur. yani başa kim gelirse gelsin, işe yarar. dolayısıyla 2002 ile 2007 arasında iktidarda kim olsa ekonomi zaten yükselecekti.

  - akp ekonomisi, olabilecek her türlü usulsüzlükle ayakta durmaya çalışıyor. öyle ki, türkiye kara paranın dünya çapındaki komisyoncusu haline geldi. mesela 2010’da türkiye’ye, iran ve ırak bölgesel kürt yönetimi paraları gibi ‘özel, garip paralar’ girip çıktı. kısacası acayip işler dönüyor çünkü akp iktidarı gerçeklerin farkında;

  "seçmenine para vermeyi kessin, ertesi gün iktidardan düşer!"

  dünyadaki bütün muhafazakar sağ iktidarlar için bu böyledir. baba gibi para dağıtırsın, para vermediğin an, ‘ailenin evlatları’ seni döve döve indirir.

  - türkiye’nin ekonomisinde iki temel sorun var. birincisi, türkiye çalışan nüfusunu artıramıyor. ikinci sorunsa sermayede yaşanıyor. türkiye büyüyor gibi gözüküyor ama sermaye mallarına bir bakıyorsunuz; artmıyor bile. zaten bu büyüme rakamlarında bir tuhaflık var.

  - halkın ekonomisi kötü giderken, devletin istatistik kurumu tüik hep olumlu rakamlar bildiriyor. bazı rakamlar şişiriliyor. çünkü türkiye şu anda yurtdışından kredi bulmanın derdinde. bunun için de ‘büyüme hikayesi’ yaratması lazım. bu hikaye nasıl yazılır? iç kredi yöntemiyle ekonomik büyüme şişirilir. düşünün, merkez bankası’nın faiz indirmesine rağmen ne bankalar yeni kredi verebiliyor, ne de insanlar yeni borç alabiliyor. çünkü elde para yok!

  - tüik durmadan tanım değiştiriyor. mesela “bundan sonra işsizliği böyle değil, şöyle hesaplayacağım” diyor. “neden böyle yapıyorsun” diye soruyoruz. “artık avrupa’ya uyum sağlamaya karar verdik” diye yanıt veriyor. unutmayın, türkiye’nin kişi başı geliri 10 bin dolara bir gecede yükseldi! tanımını değiştirdiler, gelir anında arttı.

  - 7 haziran seçimlerinden bu yana peş peşe katliamlar yaşandı, canlı bombalar patladı, yüzlerce sivil öldü... iç güvenliğin yitirildiği bir ülkede ekonomi de iyi gitmez!

  mesela bankalar batmadığı zaman ekonomi için “iyi ya işte” deniyor... devlet emekli maaşlarını ödüyor, “tamam işte, daha ne istiyorsun” gibi deli saçmalıkları neticesinde ortaya, ‘türkiye’de ekonomi iyi gidiyor’ tablosu çıkarılıyor. bir de köprü möprü inşa ederek birtakım göz boyayıcı işler yapıyorsunuz, artık daha ne olsun! oysa işsizlik rakamları ortada. özel sektör tasarrufları yüzde 12’ye düşmüş. yani özel sektör yatırım yapmıyor ancak borç almak zorunda. yurtiçi ve yurtdışı borçlarsa sınıra dayanmış durumda. kısacası ekonomi ne gerçek anlamda büyüyor, ne de teknolojik bir atılım yapılıyor.

  - türkler artık yurtdışında yatırım yapıyor. insanlar türkiye’de yatırım yapmaya çekiniyor. el konulacağı ihtimalinden korkuyorlar.

  - insanlar artık bu ülkeye ancak hukuk ve siyaset düzelirse döner. çünkü bir ülkenin ekonomisi, hukuk ve siyasetle bir aradadır. niye facebook başka yerden değil de abd’den çıkıyor? çünkü dünyada, hukukun olmadığı hiçbir yerde ekonomi gerçek anlamda büyüyemez.

  - eskiden beri türkiye’de insanlar paraları yurtdışında tutarlardı. türkiye’deki yatırım olanakları insanları sınırlıyor ve doğal olarak yurtdışındaki olanaklara yönelim başlıyor. bu olumsuzluklar hep vardı ama şimdi yeni olan şey şu; türkiye tarihinde bu denli şiddetli bir kaçış daha önce hiç yaşanmadı.

  - türkiye şu an kronik depresyonda. ülkede her an yeni bir ekonomik kriz yaşanabilir. iktidar, borsadaki küçük yatırımcıyı korumuyor. batan batana o yüzden de. borsa, kumarhaneden beter bir hale geldi. en iyi borsa tahmincilerinden biriyimdir, ben bile artık neler olacağını kestiremiyorum.

  - türkiye işsizlikte kendi kategorisinde rekor kırdı ve dünya dördüncüsü oldu. son haberler işsizlerin 2001 krizindeki gibi 1 milyona dayandığını gösteriyor. türkiye’de şuan en şiddetli hissedilen şey ‘hukukun yıkılışı’. bakın, tehlike çok yakın!

  - uluslararası fonlar aniden kesilebilir. abd merkez bankası (fed), iki faiz daha artırırsa türkiye’de doların değerini biz 3.30'dan konuşuruz. ve muhtemelen de fed, bu söylediğimi sonbaharda yapacak.

  - akp, hukuku değiştiriyor çünkü yakında para dağıtamayacak. artık 'ben bu işi ekonomiyle götürürüm' diyemiyor. o iş, iki sene önce bitti. uzatmaların sonuna yaklaştığını biliyor. bunun içinde yarın ekonomi bozulsa dahi, kendisini asla iktidardan indiremeyecekleri bir siyasi ortam yaratmaya çalışıyor. çok yakında insanlara eskisi gibi para dağıtamayacak. bu yüzden de seçimle indirilemeyecek bir hale gelmek istiyor. yüksek yargı, bürokrasinin değişmesi, kanunların demokrasiyle bağlarının kalmaması gibi atılımlar, hep bundan. halk artık yarın 'açız' diye gösteri yapsa, tepesine cop indirecek.

  röportajın tamamı
 • cüneyt akmanın hangi partiyi tuttğu hiç belli olmuyor.
 • dolar illa ki oralara gelecek ama 6 ay sonra mi 6 yil sonra mi orasi muamma dedigim ongorudur
 • ilgili yazı ağır siyasi propaganda içerip, yazı ilgi çeksin diye dolar 3.30'a yükselecek diye bir "öngörü" de bulunulmuş.
 • ilk baktığımda ne zaman artacağını söylemediğini düşündüm ancak şöyle birşey demiş;

  "uluslararası fonlar aniden kesilebilir. abd merkez bankası (fed), iki faiz daha artırırsa türkiye’de doların değerini biz 3.30 dan konuşuruz. ve muhtemelen de fed, bu söylediğimi sonbaharda yapacak."

  yani bu yıl sonu için öngörüsü 3.30 civarı. fed faizi %2 ye çıkaracak beklentisiyle 3.00-3.10 aralığına gelmişti dolar. beklentiden önce fiyat kaça çıkıyorsa beklenti gerçekleştikten sonra da bunu genelde aşmıyor. söylediğinin olması için fed'in faizi 2-4 aralığına çekmesi gerekiyor ki brexitten sonra zaten faiz arttırımı ile ilgili umutlar azaldı. elbetteki herkesin öngörüsü farklı olabilir ve buna göre yatırımlarını yapar. doların yabancı para birimlerine göre performansına bakmayan, dünya ile çok fazla alakası olmayan yatırımcı için genelde dolar çok artacak veya dolar çok düşecek tarzı haberler yapılır ve asla ulaşmayacak fiyat söylenir genelde. ulaşacağı öngördükleri fiyatı söyleseler insanlar doları yükselecek diye almaz veya daha düşmeyecek zaten elimde tutayım bunu diye satmaz. dolandırılacağı korkusuyla anlamadığı konuda ticaret yapmaya çekinenler, finans sektöründeki her keriz silkelemeye de gözü kapalı atlıyor. insan gerçekten hayret ediyor.
 • "yani başa kim gelirse gelsin, işe yarar."dan sonrasını okumadığım saçmalık. adam daha akp'nin nasıl iktidara geldiğini ve bu hikayede belirleyici etkenler nelerdir, bunları analiz edebilecek bir potansiyelden yoksun ama kalkmış öngörüde bulunmaya çalışıyor. arkadaş bunlar hiç mi takip etmiyor şu yabancı basında çıkan analizleri ? bu kadar cehalet olur mu kardeşim ya sözde ekonomist olmuşsun ama politik düşüncelerine esir düşmüşsün bununla analiz yapmaya çalışıyorsun ama saçmalıyorsun.
 • dolar 2.80 de oldukça güçlü bir desteğe sahiptir. 3.00 da psikolojik bir direnci var o bölgede satışlar geliyor. daha önceki yorumlarımda dolarda yatay hareket beklediğimi belirtmiştim ve haklı çıktım. doları anlamak için dxy grafiğini iyi analiz etmek lazımdır. dolara bakınacağınıza streline zaman ayırsanız fena olmaz. geldiği seviyeden alım yapmayanı döverler.
 • akp uzatmaları oynuyor diye diye 14 sene geçti hocam artık penaltılara mı geçsek?
 • deli saçmasıdır. (bkz: brexit) sonrası amerika resesyon tehlikesiyle nasıl başedeceğini kara kara düşünürken amerika'nın faiz arttırması ve bunun sonucu olarak oluşacak doların yükselmesi durumu amerika'da (bkz: deflasyon)'a bildiğin benzin püskürtmek olur. amerika uzun zamandır düşük enflasyon belasıyla uğraştığından bir türlü faiz arttıramıyordu. brexit sonrası faiz arttıramayacağına göre dolar nasıl yükselecek güzel kardeş? küresel ekonomi diye bir terim bildin mi?

  önüne gelen ekonomist gibi davranıyor ya, ben ona kızıyorum. uzmanlık alanın değilse bir konuda yorum yapmak başkalarını da zarar verir.

  birazcık bu işlerden anlıyorsam amerika'nın doları düşürmekten başka çaresi yoktur. tekrar bir (bkz: qe) programına başlamazlarsa resesyon tekrar dünya ekonomisini kasıp kavuracaktır. 2016 ilk yarısına ait enflasyon verileri her ne kadar umut vad etse de ben yine de amerika'nın uzun bir süre faiz arttırmayacağına inanıyorum.

  yazılanları yatırım tavsiyesi olarak almayınız. ekonomilerde ne olacağını en uzman analist dahi bilemez.