şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 6.70 iken bozmadıgım icin giren çıkanın bana oldugunu iyi bildiğim kur düşmesidir..bu ay sadece 1 kez daha 6.70 olmasına izin verseler herkes elindeki doları bozacak, kurun geri çekilmesi ise daha kuvvetli olacaktır*
 • yüzde 6.25 lik faiz artışıdır. faiz artışı ekonomiyi zınk diye 2 günde etkilemez. 1-1.5 yıllık sürede etkilerini görebiliriz. faiz artışının etkileri yeni yeni ortaya çıkmaya başladı. etkileri üretim, tüketim, tasarruf ve dolar kuru üzerinde görmeye başladık. üretim ve tüketim düşmeye başladı. insanlar faize para yatırmaya başladı. hem üreticiler hem normal halk. bu yüzden özellikle konut ve otomobil sektörü bitti. az biraz tasarruf yapmaya başlandı. dolara talep hafiften azaldı faiz geliri fazla olduğu için. doğal olarak dolar düştü. ayrıca merkez bankası da viop üzerinden dolarla oynuyor. bunun da etkisi var.

  yok rahipmiş, yok abde ile ilişkiler düzelmiş ondan düştü gibi birşey pek yok. evet sınırlı etkisi var bunların ama en önemli nedeni inanılmaz büyük miktardaki faiz artışı.
 • sözlükçülerdir. bu cünup kitle ne dese bu ülkede tersi oluyor. en sevmedikleri şarkıcı tepeye oynar. sevdikleri şarkıcı izbe bir barda yüz kişiye konser verir.
 • yüzde 25 faiz

  dolar cıkarken eğitimimiz mi kötüleşti
  fabrikalarmı kapandı kü açılınca düşsün .

  türkiye gerçeklerini iyi oluyan insanlar 7 de satıp faize yatırdı borsaya girmiyor o yüzden şu an borsa artmıyor .
 • dunya sermayesinin tl faizinden yeterli kar ettigine inanmasi.inanclarinin sarsildigi an 5.4 dan dolarlarini alip gittiklerini gorebiliriz.ya da hangi fiyattan bulurlarsa. yuzde 100 faiz verirseniz dolarin bi sure 2 tl nin altina dustugunu de gorebilirsiniz ancak faizin suresi doldugunda tl den dolara gececek kadar dolariniz olduguna dolarlarini bozdurup tl ye gecenleri ikna etmeniz gerek.ulke tl basabilir ama dolar basamaz
 • %25 in üzerine çıkan faizdir ...
  tl olarak bağlanan para arttıkça dolara talep düşer ...
  yüksek dolar kuru / yüksek faiz / enflasyon nedeni ile ithal mallara ve dolayısı ile dolara talep düşer ...
 • “evini satıp 7den dolar alanlar 5 sene sonra mutfak dolabını zor alabilir” diyen şaşkınları gösteren başlık.

  alakası bile yok, 7den dolar alan adam zarar etmiş olabilir ama “evini satıp 7den solar alan adam” asla zarar etmiş değil. göreceksiniz sadece 1 seneye ev fiyatları tl bazda bile %20 daha fazla düşecek dolar bazında ise %50 inecek en az.

  2002-2008 arasındaki abd’nin para politikası ile şimdikini fena karıştırıyor bu arkadaş.
 • dolar düşmüyor tl yükseliyor.
 • faiz faiz diyorsunuz da faiz negatife düşeli bir hayli zaman geçti. tek sebep faiz olsaydı o iş çoktan bozulurdu.bu gözler o doların bir günde yüzde 25 arttığını gördü. bir sene bekleyip yüzde 25 için risk almaz kimse.

  mb viopta 400binden fazla lot satış açmış geçen ay. karşılığında 90bin civarı alım açılmış . merkezin bu hareketi de yatırımcıda "düşürsünler bakalım, elleşmeyelim" düşüncesi doğurmuş. bunlar 3lerden aldıklarını 6.5-7 arasından bozmuşlardır zaten. şimdi bekliyorlar, manipülasyon nereye kadar gidecek diye bakıyorlar. bariz bir şekilde "insan eliyle" dolar düşürüldü. mb rezervleri -altın hariç- 66milyar dolara geriledi geçen hafta.

  brunson karşılığında iran yaptırımından seçime kadar yırtma ve döviz için bir süre atak yememe sözü almışlar. belli. yurtiçi yerleşikler de trene binmiyor, bekliyor. yüklü miktarda dolar-euro borçları var. en dipten alıp ödemek istemeleri doğal.

  bizim elle tutulacak yanımız kalmamış artık. kaderimiz sürekli gelecek olumlu haber akışına bırakılmış durumda. dua edelim de uzun çıkıp sağa sola atar-gider yapmasın. mümkün mü? bence değil. seçim yaklaştıkça nereden oy toplayacağını şaşıracak. savaş çığırtkanlıkları, ona buna dayılanmalar başlayacak. tam bu sıralarda fed faiz arttıracak. dolar endeksi yukarı basmaya devam ediyor olacak. döviz zinciri kırarsa bir kez daha tutacak rezerv de kalmamış olacak.
 • faiz artışı, enflasyon artışı, brunson meselesinin çözülmesi(!) ve iran yaptırımlarından ülkemizin "muaf" tutulması gibi nedenlerdir. ancak bunlar kalıcı etki sağlamaz. en başta kafa yapısı değişmelidir.