şükela:  tümü | bugün
 • tarihsel gerçeğimizdir.

  şuradaki haberden de görülebileceği üzere döviz kuru ak partiden önceki 78 yılda tam 1 milyon 250 bin kat artmıştır.

  şimdi ak partinin 16 yıllık iktidarında 3,5 kat artan dolara laf söyleniyor.

  ergenlere masallar...

  rezalet...dolar 3,5 kat arttı. ama bir de gerçeklere bakalım. neydik? ne olduk?

  yanlış yaklaşım

  dolar 16 yılda 3,5 kat arttı. o yüzden ak parti ekonomi yönetiminde başarısızdır.

  doğru yaklaşım

  78 yılda tamı tamına 1,25 milyon kat artmış dolar, ak parti döneminde sadece ve sadece 3,5 kat attı. böylelikle ak parti türkiye 'yi bir değil, bir kaç seviye yukarı taşımış oldu. ak parti doğru yoldadır. ve bir gün 1 dolar = 1 tl. olacaksa bunu yapabilecek tek parti ak partidir. bu doğru yolda devam etmemiz gereklidir.

  edit : laf ebeliğine gerek yok. başlıkta kast ettiğim tabii ki dolar 'ın türk lirasına göre değer kazanması. dolar artmadı, tl. düştü demek tamamen saçmalık. bu işler tek taraflı olmaz.
 • aynen kardeş sıfırları atınca paranın değer kazanması gibi süper bir mantık. doların tek başına değer kazanması bir şey ifade etmez. türk parası değersizleştikçe eline geçen para aynı oranda artarsa bir değişim olmaz. kur farkını tolere edebilirsin bu şekilde. bu da çığ gibi bir enflasyonu doğurur tabii ki. alım gücündeki değişimi incelemek her zaman daha doğrudur bu sebepten dolayı.

  ha denilenler doğru bile olsa, bu halk kimseye 16 sene şans vermedi. 16 sene şans verdiği, eline bütün imkanları verdiği, vergileriyle beslediği bu hükümetin hala başarılı olamadığını gördüğünde, insanların daha sert eleştirmesi gayet doğaldır.
 • öncelikle istatistik burada gibi kimileri için sayılarla yalan söyleme aracı olarak kullanılmış.

  dolar insanların hayatında o kadar yer etmiş ki kendi para biriminin tarihsel yorumunu yapmaya çalışırken bile bunu ortaya koymaktadır. burada ifade edilmek istenen şey zannımca doların değeerinin artması değil tl'nin değer yitirmesidir. yani başlık "tl'nin 78 yılda 1.25 milyon kat değer yitirmesi" olmalıydı. bu da olmamış.

  çünkü; dxy'nin tarihsel gelişimine baktığımızda da doların aşırı değerlenmediğini görmüş oluyoruz. bunun için en basit karşılaştırma olara dxy veya euro/usd grafiklerine bakmak yeterlidir.