şükela:  tümü | bugün soru sor
  • aynen kardeş sıfırları atınca paranın değer kazanması gibi süper bir mantık. doların tek başına değer kazanması bir şey ifade etmez. türk parası değersizleştikçe eline geçen para aynı oranda artarsa bir değişim olmaz. kur farkını tolere edebilirsin bu şekilde. bu da çığ gibi bir enflasyonu doğurur tabii ki. alım gücündeki değişimi incelemek her zaman daha doğrudur bu sebepten dolayı.

    ha denilenler doğru bile olsa, bu halk kimseye 16 sene şans vermedi. 16 sene şans verdiği, eline bütün imkanları verdiği, vergileriyle beslediği bu hükümetin hala başarılı olamadığını gördüğünde, insanların daha sert eleştirmesi gayet doğaldır.
  • öncelikle istatistik burada gibi kimileri için sayılarla yalan söyleme aracı olarak kullanılmış.

    dolar insanların hayatında o kadar yer etmiş ki kendi para biriminin tarihsel yorumunu yapmaya çalışırken bile bunu ortaya koymaktadır. burada ifade edilmek istenen şey zannımca doların değeerinin artması değil tl'nin değer yitirmesidir. yani başlık "tl'nin 78 yılda 1.25 milyon kat değer yitirmesi" olmalıydı. bu da olmamış.

    çünkü; dxy'nin tarihsel gelişimine baktığımızda da doların aşırı değerlenmediğini görmüş oluyoruz. bunun için en basit karşılaştırma olara dxy veya euro/usd grafiklerine bakmak yeterlidir.
  • bu kafayla siz japon yeni’ni inceleseniz kendinizi asarsınız.