şükela:  tümü | bugün
  • zeka katsayısı normalin altında olan bir insandan duyabileceğiniz bir cümle söyleyin derseniz cevabım şu olurdu: ayşe teyze'nin dolarla ne işi olur? bu cümleyi ne yazık ki son zamanlarda birçok kez duyduk.

artık ayşe teyze de illallah etti. ben(öğrenciyim) dolayısıyla buradaki ayşe teyze benim yahut her birinizin validesidir. telefonuma gelen bir mail artık ayşe teyze'nin de dolardan etkilendiğini söylüyordu bana.

mail ekran kaydı

ayşe teyze çoktandır etkileniyordu dolardan. bu başlıkta bunu somut olarak ortaya koyuyoruz. ayşe teyze'nin dolarla ne işi olduğunu bu başlıkta sıralıyoruz.
  • en klasik şeyi ben yazmış olayım. petrol dolarla alınıyor. haliyle uzak bir yerden ayşe teyzenin pazarına gelen her ürünün yakıt parası dolarla alınıyor ve bu da pazardaki meyve sebzeye etki ediyor.

yani dolar 3’ken aldığı bir kilo elma ile dolar 6 iken aldığı bir kilo elma elmanın suyu toprağı aynı olmasına rağmen yerli üretim olmasına rağmen farklı fiyatlarda oluyor. tabii bunun gübresi tohumu ilacı vs de var ama onları geçiyorum. bence en önemlisi petrol.
  • pc piyasasi genel olarak elektronik piyasasi suphesizki en cok darbe alanlardandir