şükela:  tümü | bugün soru sor
 • lafla olmadığını gösterir. buyurun.

  (bkz: levent bulut) bu durumu şöyle anlatmış. buyrun:

  --- spoiler ---

  aylardır yükselişte olan doların artışı sürüyor. oysa 24 haziran'dan sonra dolar düşecek türkiye, yeni hükümet sistemiyle şaha kalkacaktı. fakat denilen olmadı. doların yükselişi durmadı. bir başka deyişle türk lirası değer kaybetti. üstelik sadece dolara karşı değil, diğer tüm ülke paralarına karşı değer yitirdi ve bu durum sürüyor.
  peki neden?
  ***
  ülkeyi yönetenlere göre bu durum dış güçlerin işleri. ama işin gerçeği şu: ekonomisi dışa bağımlı olan türkiye'de cari açığın sürekli artması, düşmeyen enflasyon, uluslararası kuruluşların not indirimleri tl'de değer kaybı yaratırken dolarda yükselişe sebep oluyor.
  bununla birlikte liradaki değer kaybında, akp'nin 24 haziran seçimleri öncesi verdiği ekonomik teşvik ve vaatler için ihtiyaç duyulan paranın, merkez bankası tarafından basılmasının da payı büyük elbet. merkez bakasının temmuz ayı verileri bu yazıyı yazarken henüz sitede yoktu. bu yüzden haziran ayını baz alıyorum. o verilere göre ise haziran ayının başında tedavüldeki para 137 milyar tl'yi gösterirken haziran ayı ortasında bu rakam 160 milyar tl'yi görüyor.
  ***
  yani tcmb haziran ayında 23 milyar tl karşılıksız para basmış. oysa bir ülkenin merkez bankası'nın para basabilmesi için hazinesinde, bastığı para karşılığı kadar altına sahip olması gerekir. mali bütçe açığı veren türkiye gibi ülkelerde de karşılıksız olarak basılan her 1 lira enflasyonu yükseltir. kısaca paranın değeri kalmaz ve alım gücü düşer. fakat ülkeyi yönetenler döviz kurlarındaki artış için faiz lobisi ve dış güçleri işaret ediyorlar.
  ***
  her söylemlerinde; "iyi olursa bizden, kötü olursa dış güçlerden," diyorlar. sanki akp iktidara gelinceye kadar dış güçler yokmuş gibi. fakat bu söylemleri mantıkla çelişiyor. dış güçler istediği zaman senin döviz kurlarına müdahale edip istediği fiyatı belirleyebiliyorsa bağımsız bir ülke değiliz demek. o zaman çıkıp "büyük türkiye, dünyaya yön veren ülke, dünya liderine sahibiz…" söylemleri ile masal okumayın.
  kısaca demek istediğim; ülkemizin başına gelenlerin içinde dış mihrakların rolü olabilir ama döviz kurlarında yükselişin tek faktörü onlar değildir. sadece etkenlerden bir tanesidir. zira bakın rusya ve çin'in paralarına, onların paraları bizimki kadar yerlerde değil.
  ***
  her ne kadar ülkeyi yönetenler son 16 yılda sık sık "büyüyoruz" deseler de türk lirası değer kaybediyor. hatırlayın 24 haziran'dan sonra yeni sistemde dolar düşecek demişlerdi. yeni sistemin ilk kabinesi açıklanırken dolar 4,50 tl idi. o zaman yükselen dolar için devletin başı, "birileri bu işi tırmandırmaya çalışsa da, bunun düştüğünü göreceksiniz. bu kadar emin konuşuyorum." dedi ama dolar bu yazıyı yazarken 5,30 tl idi.
  ***
  eğer katma değer üretemezsek, aldığımız dış borçları betona gömersek, tarımda üretim yerine her şeyi ithal etmeye kalkarsak döviz kurlarındaki yükselişi lafla durduramayız. keşke durdurabilsek ama olmuyor.
  lafla olsa şimdiye çoktan düşmüş olurdu!
  --- spoiler ---

  http://www.gunboyugazetesi.com.tr/…suyor-1789yy.htm
 • lafla peynir gemisinin yürümeyeceğinin ne denli önemli bir laf olduğunun ete kemiğe bürünmüş halidir.

  beddua da öyle. ekranın sağ altına bakıp "dolar 6 tele olmuş. allah ameriganın belesini versin" demekle de düşmez. çalışıp, üreteceksin ama en önce düşüneceksin.
 • liranın hızla değer kaybetmesindendir. ülkece dünyada örneği bulunmayan bir sisteme geçtik. bu sistemde kim ne yapacak liranın değer kaybı nasıl engellenecek bilen yok.
 • 16 yıllık yanlış ekonomi politikalarının bir sonucudur. artık bu insanlar bu zihniyetle kaldıkça düşmesi de imkansızdır.

  üretim yok, yabancı yatırımcı yok, yerli yatırımcı korkuyor, refah yok, dış ilişkiler iğrenç ( evet mide bulandırıcı manasında iğrenç ).

  neyin nasıl olduğunun daha gerçekçi bir incelemesi için (bkz: 1984)
 • liradaki değer kaybı yerine hala dış güçlerin işi olarak görülmesindendir. bu kafayla dolar daha çok artar.
 • (bkz: onların doları varsa bizim allahımız var)

  hükümetin somut adımlar atması yerine, milletin gazını alıcak söylemlerde bulunmasından kaynaklıdır.
  üretimin, ar-ge'nin olmadığı yerde doları düşürebilicek bir güç yoktur. dünya piyasasında türk lirası hızla değer kaybediyor ve ülke cumhurbaşkanı onların doları varsa bizim allahımız var diyor. bu söylemler ile anca kendi kitleni kandırıp, din ile sömürürsün. çözüm odaklı bir hükümet yok maalesef.

  unutmadan; (bkz: düşüyor mu böyle)
 • yalnızca dolar düşecek diyerek doların düşürülemeyecek olmasının sonucudur.
  ya kaçınılmaz kriz sonrası hükümeti düşürüp yeni hükümetle tarım ekonomisinden tekrar başlayacağız ya da kaçınılmaz kriz sonrası hükümet tüm ülkeyi soyup soğana çevirene kadar bekleyip onlar yurtdışına kaçtıktan sonra tarım ekonomisinden tekrar başlayacağız. üçüncü bir şık olduğuna inanmıyorum.
 • dolar düşecek abd batacak denmeye başlayalı 5 sene oldu.dolar 1.75 ten 6.30 ya geliyor.sonuç olarak sike sike bir petrol bölgesine girmezsek dolar 12 lira görecek.bide merkez bankasına ikide birde tl bastırmasının önüne geçmesi lazım bir şekilde.
 • şu yastık altındakileri erken bozduranlardan biri bana ulaşabilir mi?
  acaba ne hissediyor?? :)
  bende zaten yastık bile yoktu da o yüzden konuya hakim olamıyorum, o hisleri yaşayamıyorum..
 • yeni sistemin türkiye'ye fayda getirmediğini gösterir. üstüne üretmeyip tüketen bir toplum olunca dövizin yükselmesi normaldir.