• başka bir deyişle türk lirasının değer kazanması için yapılması gerekenler de diyebiliriz.

vatandaşların ve şirketlerin dolar birikimlerini türk lirasına çevirmelerinin kısa vadeli ve bana göre suni etkileri olabilir fakat asıl mesele uzun vadeli ve sağlam bir temele dayalı ekonomi ise yapılması gerekenler basittir.

eğitim sistemin adam akıllı olacak. ülke imam değil bilim adamı, mühendis yetiştirecek.

hukuk sistemin adam akıllı olacak. ki hem vatandaşların ülkelerine olan güvenleri artsın hem de yabancı yatırımcılar korkmadan ülkene yatırım yapabilsinler.

daha neler neler var ama gel gör ki bunları görmek, duymak bile istemiyorlar.
  • meclis'in anayasa değişikliğinden başka bir işle uğraşmadığı, cb'nin sağa sola hamaset söylemlerinde bulunmaktan başka bir iş yapmadığı, merkez bankasının ise siyasetin baskısı ile işlevsiz kaldığı şu dönemde, yapılması gereken bir faaliyet kalmadı. şu dakikadan sonra doların daha da yükselişine, zamların günlük sıradan haberler oluşuna, enflasyonun artışına ve buna bağlı faizin yükselişine, şirketlerin toplu işçi çıkartmalarını izleyeceğiz. 2017 yılı ekonominin reel kesiminin çöküşüne, finans kesiminin ise yıkılışına sahne olacak. sonucunda ise kendine gelmesi gereken halk kendine yine gelmeyecek.

nasıl ki rte başkanlık için 15 temmuzu çok iyi bir şekilde kullandı ise başkanlık sistemi kabul edildikten sonra da ekonomik krizi bahane ederek rejim değişikliğine gidecek. önce yönetim sistemi, ardından da rejim değişikliği gelecek. tüm bunlar esnasında terör olayları da devam edeceğinden dolayı ülkeye döviz girişi imkansız hale gelecek. alım gücü dip yapacak.

kısaca domaldık bekliyoruz.
  • öncelikle doların düşmesini siktir edin, önemli olan onun düşmesi değil senin para biriminin değerinin artmasıdır. doları düşürmek için birleşik devletlerin yönetimine içeriden ve dışarıdan müdahalede bulunman lazım o çok daha zor ve tehlikeli bir girişim olur. senin yapman gereken milletin para biriminin değerini düşürmek değil kendi para biriminin değerini yükseltmek olacaktır, tabi ki başlıkta kasdedilen "düşme" eylemi ile doların değerinin değil, bir liranın dolar biriminden karşılığının kasdedildiğinin farkındayım ancak yanlış ifade edildiği ve yanlış anlaşılmalara neden olabileceği için (halkıma güvenmiyorum biraz zor anlıyorlar) açıklama gereği hissettim.

neyse asıl konuya geri dönecek olursak eğer...
    türkiye olarak yapılması gereken ekonomik bakış açısı ile şudur;

diğer ülkelerin sadece senden satın alabileceği bir değere sahip olacaksın (diğer ülkelerde az sende çok bulunan bir maden gibi) ya da böyle bir değer üreteceksin (atıyorum senin ülken haricinde zor bulabileceği bir tekstil, madde, teknoloji vs üreteceksin) sonra bunu dış ülkere satarken satarım ancak sadece türk lirası ile satarım diyeceksin. onlar da senden bu değeri satın alabilmek için yüklü miktarlarda ve devamlı olarak türk lirası satın almak (exchange) zorunda kalacaklar. böylelikle senin paranın değeri yükselecek. zaten önemli olan da bu doların düşmesi değil, senin paranın değerinin yükselmesidir.

çok belirgin bir örnek üzerinden gidelim; en değerli para birimi kuveyt dinarıdır ve uzun senelerdir de hep öyledir. dünyaya petrol satan diğer ülkelerin para birimleri de listeye bakarsınız hep en değerli para birimleri arasındadır. neden diye sorarsanız yanıtı yukardaki açıklamamdadır. çünkü kuveyt bok gibi petrol satıyor ve bu satışı da kuveyt dinarı üzerinden yapıyor, ondan petrol almak isteyen ülkeler mecburen önce kuveyt dinarı satın almak zorunda kalıyor, para birimine olan talep artınca hali ile paranın değeri de artıyor.

yani çok komplike bir olay değil aslında, ekonomi ordinaryusu falan olmanız gerekmiyor ama işte bilmiyorum bazı insanlar pek kafa yormuyor, nasılsa anlamayız karışıktır diye düşünerek bu tarz şeylerin kararını hep başkalarına bırakıyorlar, hiç öğrenmedikleri için de karar yetkisi verdikleri insanların aldığı kararların kendileri için iyi olup olmadığının analizini de yapamıyorlar daha sonrasında doğal olarak.

not: yukardaki sadece bir örnek olduğundan çok detaylandırmadım ama yabancı ülkelere satılacak olan bahsettiğim milli değerin ya da ürünün sana özel ya da dünyadaki kaynağının büyük bölümünün sende olması gerekmiyor tabi ki illa, şöyle de olabilir, bir değer üretirsin o değer tüm dünyada üretiliyordur ancak sendeki maliyeti daha düşüktür bu nedenle de daha düşüğe satıp fiyat kırarak pazarın hakimiyetini eline alabilirsin, sonuçta aynı şekilde gene diğer ülkeler senden almaya hemen hemen mecbur kalmış olacaklardır.
  • denendi mi bilmiyorum ama, doları olan bozdursun bakalım ne olacak
  • prof. dr. özgür demirtaş bu konuyla alakalı olarak hemen hemen hergün tweetler atıyor. ama böylesine okumuş kafası çalışan birini ve konudan anlayan birini dinlememek ekonominin zararına. ben kendisinin zekasına ve önerilerine güveniyorum.
  • kısa vade faiz arttırımı
    uzun vadeyi herkes biliyor
  • dengesini kaybettirecek hareketler.
  • seni artiz, şarkıcı yapıcam deyip kandırmak ve kötü yola düşürmek.
    nuri alço 'ya ekonomi bakanlığı verin. bir şişe johnny walker' e ve sarı bir bornoza bakar.
  • bir tane dolar bozdurulmuş dekont alınır bir kazana atılır, ne kadar miktarda bozdurulmuşsa o kadar dolar da eklenir. ay ışığında saat yönünde 3 kere çevrilir "dolar düş dolar düş" denilir. ve beklenilir. bunar yapıldıktan sonra aynı miktarda tl eklenir. bunun yapılmasının sebebi tl ve dolar eşitlensin. tekrar ay ışığında bu sefer saat yönünün tersine 3 kere çevrilir. tekrar "dolar düş dolar düş" denilir. ve doların yavaş yavaş tl ile eşitlendiğini göreceksiniz.
hesabın var mı? giriş yap