şükela:  tümü | bugün
  • en üst edit: haksızım, özür dilerim. bu da bana ders olsun, bir daha yükselecek derim. ne de olsa hep yükseliyor:d

üst edit: aksini söyleyen olmadığı halde, açık niyetlilikle belirtmek istiyorum ilk gün için fazla iyimser bir tahminde bulunmuşum. tutmadı hata yapmışım...

10 temmuz 2018 dolar kuru için olacak olandır.

bayılıyorum "çok akıllı" sözlük yazarlarının bu tarz enayiliklerine. bakan berat olunca dolar fırlayacak diye düşünerek bankaların makası açtığı saatte hayvan gibi dolara abandılar. adım gibi eminim sabah piyasalar açılır açılmaz, dolar bu günkü seviyelere geri düşecek ve bu günden sonra kademeli olarak gerilemeye devam edecek.

eğer aklınız varsa elinizi erken tutun ve piyasların açılışında dolarınızı çevirin sonra fena üzülürsünüz.

not: yatırım tavsiyesi değildir. sadece kendine güvenle alakalı bir tespittir. olmazsa da tükürdüğümü yalar. sizsiniz büyük derim...

saygılar.

edit :doları ekşi sözlük kullanıcıları arttırdı demiyorum. şimdi arttıranlar çoktan short trade için poziyonu aldılar. purolarını yaktılar diyorum.

edit 2: yazın bunu bir kenera, bir daha asla bu seviyeleri geçemeyecek. geldiği anda sizsiniz büyük. bu seviyeleri belki tekrar görür ama ister kısa, ister uzun vade de olsun. savaş mavaş çıkmazsa, gene rus uçağı falan düşürmezsek, veya trump büyük bir piçlik yapmazsa geçemeyecek.

ha bunlar olursa o zaman konuşuruz... şu anda en belirsiz trump ve abd faiz arttırımı, sene sonu dolar hedefim; 4.24 aslında o bile fazla. normalde 3,56 derdim. zaman gösterecek.

edit 3: analizlerimi merak edenler olmuş,

1- turizm sezonunun beklenenden iyi gidiyor olması.
    2- berat albayrak'ın estirilen hava'ya rağmen donanımlı bir insan olması.
    3- yeni kabinede ki bakanların çoğunluğunun siyaset dışında bir başarı hikayesi olması ve bakanı oldukları departmanlarda uzun yıllar en üst düzey yöneticilik yapmaları, işin içinden geldikleri için sektörlerine ait sorunların ne olduğunu iyi biliyor olmaları.
    4- yeni sistemin hızlı karar alma ve uygulama, sorunlara çabuk çözüm üretme noktasında son derece yeterli olması.
    5- kabine açıklanmadan önce ki olumlu havanın geçerliliğini koruması. bir berat yüzünden bu havanın dağılacağına ihtimal vermemem ve düşüş baskısının devam edeceğine inanmam. yeni bakanında bu konuda ekstra özen göstererek hareket edeceği, kılı kırk yararak ilerleyeceğine inanmam.
    6- ohal'in sonuna gelmemiz.
    7- üçüncü havalimanının faaliyete girecek olması.
    8- en az 5 yıllık bir iktidarın kesinleşmesi, piyasaların istikrar sevmesi.

daha çok var da yoruldum...

edit bilmem kaç: başılığı açtığımda dolar 4.724 civarındaydı. 12.26 itibariyle: 4.70. açılışta 4.66, şu saatlerde 4.66'ının altını test edeceğini düşünüyordum. tahminimden biraz uzak kalmış olsamda; düşüş emareleri gösterdiğini de belirtmeliyim. kapanış için ise 4.66 civarında bekliyorum. bu benim beklentim. sizin gibi 4.90 bekleyenler neden kendi hatalarındansa, benim hatama yoğunlaşıyor. ben en azından beklentimin tam tutmadığını bu gün için söylüyorum. uzun süreli tahminim ise kesinlikle tutacak.
  • tahmin edemediğim "gerçek" ekonomiden zerre anlamam. ama çok şükür matematik ve mantık bilirim. ve tek diyeceğim, bu ekşi sözlük ergenleri kıçına don alacak parayı bulamazken, "olm berat bakan oldu hadi dolar alalım" deyip, doları nasıl 20 kuruş arttirabildi la? aramızdaki multisenmilyar sen milyon ne yaptin katrilyoneri kim lan piyasadan bu kadar dolar çekebildi?
  • 3-5 kuruş düzeltme olabilir. beklentilerini çok yüksek tutma.
  • başlığı açan öngörüsüz yazar arkadaşın dediği gibi 10 temmuz 2018 dolar kuru için doğru olabilir fakat uzun vadede almaya değer bir risktir. atıyorum 10.000 tl para ile 4.74'ten dolar almış olalım, eğer dolar düşmeye başlar ise en öldü bitti 4.60' a düşer, 5-10-20 gün sonra gene fırlar. yani bir zarar etmez, risk almak mantıklıdır. dolar sabaha düşmez de çıkar ise zaten kazançlı olur, bir sıkıntı yaşamaz.

almak ile telafi edemiyeceği bir zarara uğramaz, kısa sürede dolar gene artar.

almayarak ise telafi edemeyeceği bir zarara uğrar, iş işten geçmiştir.

doların zarar ettirdiği nerede görülmüş allasen.
  • açılır açılmaz değil de ilerleyen zamanlarda kademeli olarak 6’ya kadar düşer.
  • hiç bir ürün sonsuza kadar yükselemez veyahut düşemez.

finans enstrumanlarında ise kar realizasyonu denen bir şey vardır.

hep düşer ve yükselir.

mesele zaten bu volatilitenin olduğu ortam.

merkez bankasının başlıa görevlerinden biride fiyat istikrarını sağlamaktır.

yani istikrarlı ve aşırı volatil piyasanın önüne geçmek ama geçilemiyor.

ve tl pozisyonunda kalmanın sadece swap faizi olarak dahi daha karlı geldiği bir ortamda yabancılar tl pozisyonunda kalmıyor. hatta yerlide kalmıyor.

ama işte çıkıyor arada. doalr 1.90 iken dahi düşecek demişlerdi ve kısmen haklılardı. 1.82 oldu sonra bugün 4.70.
  • jöleli sen misin?
  • neden düşsün peki? diye merak ettiren tespit. adam dolar düşecek demiş o kadar. analiz nerde yok? neye göre düşecek açıklama hiçbir şey yok. o entry ile ak troll olduğunu öğrenmemiz için profiline bakmamıza gerek yok zaten.
    tanım: içi boş bir tespit. belki düşer ama söylediği verilerle! alakası yok.
    edit: ahahaha analiz veri hiçbir bok olmadan sene sonu tahminleri falan da varmış. neye göre kime göre*
    edit: eleman başlığı açtığı dakikalarda özellikle ziraat mobilden baktım 4,69’du, şuan 4,71. keşke ss alsaymışım. bizim 4,90 dediğimiz, yani en azından benim dediğim, başlık açacak kadar iddialı değildi tahminden ibaretti. ama sen gelip buraya başlık açıyorsan ve dolarda dediğin gibi bir hareket olmuyorsa yanıldığını kabul edeceksin. ama nerde bizim trollerde o zihniyet.
    edit2: haksız olduğunu söyleyip özür dilediğinden üstteki edit 1de söylediklerimi geri alıyorum.