şükela:  tümü | bugün
  • türkiye için döviz sorununu sonsuza dek çözecek muhteşem fikir.

hem böylece biz başka ülkelere gidince paramız çok değerli olur. taze votka almaya her gün moskova'ya gideriz.

beyin bedava yaa.
  • şu aymazın üzerine biraz millilik atın.
  • 2 $ asgari ücret uygulaması ile bor çıkarmaya başlarız.
  • 2002 seçimlerinden önce dönemin başbakan adayı mesut yılmaz'ın ortaya attığı müthiş proje.
    hiç unutmuyorum, başbakan açıklama yapıyor diye kanallar canlı yayına bağlanmıştı.
    mesut yılmaz çıktı, herkes seçim öncesi çok önemli şeyler söyleyeceğini düşünürken ağzından şöyle bir açıklama duymuştuk:
    bu türkiye için tarihi bir fırsattır. bu fırsatı kaçıramayız. tüm ülke, para birimi olarak euro'ya geçebiliriz. bundan böyle euro kullanmalıyız..
    evet aynen böyle demiştir...
  • hukuki ve kanuni sıkıntılarını bilmiyorum ama onumuzde bir karadag modeli var herifler direkt euro kullnıyor ve mill parayı bıraktı. bizde euro ya da dolar kullansak ne olcak bana bunu bilal'e anlatır gibi anlatacak birine minnet duyarım.nedir yani euroyu bugun itibari ile 7.5 tl sayıp tum mali ve finasal degerleri euroya cevirsek ne sıkıntısı var? oyle tepeden bana ekonomi 101 bilgisyle acıklama yapacaklar bosuna yazmasın kalp kırarım. ockhamın usutrası mantıgıyla acıklayın bana , at nalı sesi duyuorsak aklmıza zebra gelmesin. basitce lutfen.
  • sonuçta gayri resmi olarak kullanılmaktadır. bu gayri kullanım sadece halk bazında olanda değildir üstelik. bunu asıl uygulayan bizzat devlettir. bakınız yapılan ihale sözleşmelerine ya da köprü ve otoyol geçiş belirleme şekline.
  • gercekten bu konuda bilgiye ihtiyac duyanlar var maalesef. bu durumu gormek her ne kadar uzucu olsa da yine de burada yazanlar gibi espri kasmaya calismaktansa dogru bilgi de vermek onemlidir deyip kisaca aciklayayim.

turkiye olarak euro yada dolar'a gecemeyiz tabiki. neden mi? cunku her nasil lira basmak sadece ve sadece turkiye devleti tarafindan yapildiginda yasal oluyorsa, dolar ve euro basmak da yetkili ulkelerce yapildiginda yasaldir. yani sen burada dolar basabilirsin ama bu seni sadece kalpazan yapar.

kendi bastigin para her zaman senin kendi milli paran olur. bunun bir ornegi kanada dolari. adi dolar olmasina ragmen abd dolari ile ayni degere sahip degildir.

neden? cunku abd dolari degildir de ondan... bizim ihtiyacimiz olan sey dolar degil, abd dolaridir.

euro basma yetkisi zaten euro bolgesi ulkelerinde, dolar basma yetkisi yalnizca abd'dedir.

paramizi liradan dolara cevirebiliriz. turk dolari diye satilir ve su anki lira ile ayni degere sahip olur. anlayacaginiz hicbir sey degismez.

dolarin degerinin dusmesinin tek yolu ulkeye giren resmi abd dolarinin bir sekilde artirilmasidir. ornegin makine ihrac eder karsiliginda dolar alirsin, turist cekersin gelir dolarla harcama yapar ulkendeki dolar artar....

iste boyle arkadaslar. bu surecte daha ne kadar salakca basliklar acacaksiniz gercekten merak ediyorum.
  • (bkz: kamboçya)
  • hadi yaptık diyelim, piyasadaki o kadar tl'yi nasıl euro dönüştüreceğiz, bizim bu batık paramızı kim alır amk, dolayısıyla olmayacak birşey hayal kurmaya gerek yok*
  • (bkz: zimbabwe)

kendi paraları olan zimbawe doları hiperenflasyon nedeniyle kullanılmaz oldu. en son 1 tirilyon zimbabwe doları basılmıştı. en sonunda kendi paralarını kaldırdılar, artık ekonomi tamamen amerikan doları üzerinden dönüyor.