şükela:  tümü | bugün
 • tüm haberlerde ve makalelerde doların yükseldiği algısı var ama bu konuda sizlerle önemli bir duruma değinmek istedim.

  aslında dolar ve euro değer kazanmıyor bizim paramız değer kaybediyor. doların değer kazanması demek tüm dünyada genel olarak dolarda bir artış olması demektir, ama öyle bir durum yok.

  yani; romanya leyisi, zimbamve kwachası, azeri manatı, polonya zlotisi, fas dinarı, bulgar levası gibi paraları kontrol ederseniz dolar karşsındaki değerini korumasına rağmen türk lirası sürekli değer kaybetmekte.

  esas şaşırtıcı durum ise rus rublesinde. sürekli amerika ile savaş noktasına gelen, hatta şu anda nerdeyse fiili bir savaş durumunda olan rus rublesi dahi değer kaybetmiyor. rurblenin geçen yıl ve bu yılki dolar karşısındaki değeri aynıdır.

  yukarıdaki konularda yorumları olan yazarlardan paylaşım beklemekteyim. hiçbir ülkeye birşey olmazken neden türkiye bu durumda.
 • mehmet şimşek, sen misin?
  mehmet şimşek üslubu ile söylenmiş bir söz.

  "doların yükseldiği algısı var ama dolar ve lirayı hesaba katmadığımız zaman aslında dolar yükselmiyor."

  şaka bir yana; dolar da yükseliyor, lira da düşüyor ama esas olan aradaki fark. dolar lira karşısında değer kazanıyor. bu da yükselmektir.

  kazık yemek orucu bozmuyordur inşallah.
  hakkımızda hayırlısı efendiler. ama bazılarımızın hakkında... herkesin değil.
 • (bkz: sence?)
 • mehmet şimşek üslubu değildir. entry'de sadece türk lirasının değer kaybettiği yazıyor.