şükela:  tümü | bugün soru sor
  • geçen yıl tübitak'a destek için başvurulmuş fakat destek için yeterli görülmemiş projedir.

üretim yetersizliği, artan kuraklık, artan su ve gıda ihtiyacı, doğa sevgisini çocuklara aşılamanın gerekliliği düşüncelerini bir araya getirerek bir tesis kurulması hayal edilmişti.

endüstri devriminin getirdiği çirkin mutsuz tüketim çılgınlığını kapısının dışarısında bırakarak içerde doğayla barışık, huzurlu üretim olacaktı.

uzun havuzlarda balıklar yetişecek, balıkların atıklarıyla zenginleşen su seradaki bitkilere gidecek; bununla bitkiler beslenecek ve bu su buradan filtre havuzuna ordan da tekrar balıklara gidecekti.

suyun devirdaimi ve ısı dengesi için gerekli enerjinin bir kısmı güneş enerjisinden sağlanacak, filtrasyon sayesinde sisteme dışarıdan eklenecek su minimuma indirilerek yüksek su tasarrufu sağlanacaktı.

halihazirda bunun benzeri topraksız tarım çalışmaları zaten yapılıyordu.

kurulacak tesiste, okullarla ortak çalışma yapılarak çocuklar tarafından eğitici geziler olacaktı. çocuklara su tasarrufunun sağlıklı beslenmenin önemi, doğayla uyumlu üretim bilinci gibi faydalı konular aşılanacak, onları teşvik edici çalışmalar burada yerinde yapılacaktı.

fizibilite çalışmaları, arazi, projelendirme ve gerekli maliyet çıkarılmış, ayarlanmıştı. 250 bin lira civarında para lazımdı. maddi manevi destek olmayınca, buna destek için anlattığında gülüp geçen insanların üstüne; bu arkadaş bu hayalini rafa kaldırdı..

şimdi doların durmayan yükselişini izlerken bu arkadaşın kendi halinde yerli üretim için uğraşmasını ve pes edişini insan üzülerek anımsıyor.