şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 9 ocak 2017 itibariyle dolar 3.68i gördü.

doların yükselişinin daha da sürecek olacağını düşünüyorum. şöyle açıklayayım:

türkiye artık yüksek kur düşük iş gücü politikasını izliyor.

yani cumhurbaşkanının sürekli çocuk yapın yönlendirmeleri ve merkez bankasının dolara müdahale etmemesi sonucunda türkiyede işe aç genç sayısı artış gösterecek. insanlar iş bulamayacaklar ve iş gücü ucuzlamaya başlayacak. parası değerli olan yabancı yatırımcı da türkiyeye gelerek yatırım yapacak ve ucuz maliyetle üretim gerçekleştirecek.

bu politikayı çin de uyguluyor fakat çin ile bizim yapımız aynı değil tabiki.

biz de çin gibi başarı elde edebilirsek ne mutlu fakat nasıl olacak yaşayıp göreceğiz.
  • arkadaşlar kusurabakmayın yastık altında bozmayı unuttuğum bir miktar dolar kalmış tahminim ondan bu kadar yükseldi. yarın ilk işim bozuyorum.
  • dolar yükselmiyor sevgili gerizekalı arkadaşlar. ışin özü senin lira değer kaybediyor.

1 dolar: 6.5 tl demek yerine
    1 tl : 0.15 dolar demek daha doğru olur.
    zekaniza güvenilmediği için ilk tabir kullanılır. sizde gelir burada doları anladık euro neden yükseliyor veya altın neden yükseliyor dersiniz. aslolan tl 'nin değer kaybıdır. dünyadaki diğer bütün para birimleri karşısında olduğu gibi.
    bunu önlemek te öyle süslü laflarla olmuyor. yerli üretime gecip dışa bağımlılığı minimuma indirmemiz gerekiyor.
    hadi benden de bir süs olsun. cari açığı kapatalım ve paritenin a.q.lim.