şükela:  tümü | bugün
  • fikir yürüttüğüm bir tespittir.

türkiye cumhuriyeti'ne baktığımızda, bu ülkede, doların sistematik bir şekilde yükselmesi normal bir durum değildir. bu durumu tetikleyen unsurlar, kriz yaratan iç yönetimdir. bu iç yönetim, erdoğan iktidarınının dışındadır. amerika birleşik devletleri ile sürekli kriz yaşayan yeni bir türkiye programı var. ak parti hükümetinde, recep tayyip erdoğan her zaman amerika birleşik devletleri ile yakın ilişki içerisinde olmuştur. erdoğan'ın durduk yere bir anda amerika ile karşı karşıya gelmesini normal bir durum olarak karşılayamayız.

recep tayyip erdoğan, böyle giderse, türkiye cumhuriyeti'nde, ekonomik bir krizle başbaşa kalan ilk muhafazakar yönetici olacak.

bu ülkenin tarihi boyunca ekonomik krizle baş başa kalan bir muhafazakar parti olmadığı için, her zaman günah keçisi solcular olmuştur. bu durum ise ''allah korkusu olan bir liderin, kötü bir ekonomi programı olmaz'' algısını yaratmıştır.

bütün bunları düşündüğümüzde, sürekli gerilim içinde olan dış işleri bakanlığı'nı yönlendirenlerin olduğunu düşünmekte mantıklı bir çıkarım olacaktır.

birtakım garip fantaziler üretmiyorum. bu yazdığım son derece ciddi konudur.

türkiye cumhuriyeti'nin amerika birleşik devletleri ile bir rahip üzerinden tartışmaya girmesi normal bir durum değildir. türkiye cumhuriyeti'nde içeriden birileri ısrarla bu sıcak tartışmayı gündemde tutuyorlar.

recep tayyip erdoğan son seçimlerde yine iktidara gelerek, türkiye cumhuriyeti'nde olası bir krizin tek sorumlusu olmuştur. bu anlamda herkes recep tayyip erdoğan'ın ağzına bakıyor. gerçekten cumhurbaşkanının üzerinde çok büyük bir baskı var.

bütün bunları düşündüğümüzde önümüze basit sonuçlar çıkmaz.

benim düşüncem bu şekildedir. ya türkiye'de bu uğraşlar bir planın parçasıdır ya da eğer gerçekten türkiye cumhuriyeti maddi anlamda bu kadar zayıf bir devlet olduğunu gösterdiyse, bu devletin ilerde ayakta kalması da soru işaretidir.

konu hakkında bilgisi olmayanlar, sovyet sosyalist cumhuriyetler birliği'nin avrupa'dan aldığı krediler yüzünden bir gecede nasıl yıkıldığını araştırabilir.
  • oğlum giren bize giriyor. maaşlar iyice eridi, cücük gibi oldu. asgari ücret 300 doların altına düştü. en küçük işe yarar para birimimiz 5 tl oldu. şimdi bir kişiye tuzak kurmak için 80 milyona ızdırap çektirenlerin ben şerefini sikeyim.
  • eğer başkanlık sistemi gelmeseydi bu teori doğru olabilirdi ama şimdi böyle düşünmek mümkün değil. artık erdoğan’dan başka sorumlu yok. yeni sistemde kendisi ekonominin bozulmasından tek başına sorumlu. böyle olması da mantıklı çünkü ekonomi üzerinde yetkili tek kişi kendisi.
  • tuzak olduğu iddia edilen olay erdoğan’ın gitmesinin istenmesinden daha vahim bir olay olunca saçma kaçan önerme. dolar 5.5 olmus en ufak elektronik cihaz ates pahasi erdogana tuzak olsa noolur olmasa ne olur? olan olmus zaten. (bkz: o sen olsan bari)
  • 1954 yılındaki krizde bildiğim kadarıyla menderes hükümeti vardı.
    merak edenler "türkiye 1954 ekonomik krizi" olarak google araması yapabilirler.

1958'de yine bildiğim kadarıyla menderes hükümeti vardı. 256 milyon dolar borç vardı. ülkede ciddi manada bir kambiyo krizi söz konusuydu. 1959 yılında borç 266 milyon dolara yükseldi. o sene brezilya'dan sonra dünyadaki hayat pahalılığı en yüksek ülke türkiye oldu. (yine araştırma için google)

şimdi ben bunu bu zamana kadar kaynak vere vere getiririm. (bak daha özal'a 1987 yıllarına falan hiç girmedim.) lakin millette ne okuyacak heves var, ne de neyse...

şimdi yazara soralım. bu iki örnek ile açıkladığım dönem hükümet başkanı, başbakan menderes muhafazakar değil mi ? mevcut hükümet partisi ve dahi parti başkanı pankartlarını asmıyor muydu? şuan ki mevcut parti için zamanının demokrat partisinin bir devamı olarak lanse edilmiyor muydu ? (bunlar ile ilgili açıklamalar var.)

e o zaman nasıl oluyor ? "ilk muhafazakar" işin saçmalığını geçtim artık. en azından saçmalayacaksanız da(belli size bunun için birileri para ödüyor. ) allah aşkına iki satır araştırma yapıp da gelin. allah aşkına !!!
  • kim tuzak kuracak ulan içeride erdoğan’a? derin devlet dedikleriniz tetikçi mafya bozuntuları akpye oy toplamak için mitingler düzenliyorsa. askerleri, paşaları balyozdu ergenekondu diye içeri alıp hayatlarının içine edip makamları değersizleştirdiyseniz. şimdi de fetocuları içeri alıp her yere kendi adamlarınızı koyuyorsanız. devlet bahçeli’yi de gel hadi sende meclise gir arada bir kan terör idam af diye konuş gündem yarat diyorsanız. merakımdan soruyorum kim ulan bu tuzakçılar? chp falan demeyin götümle gülerim.
  • bizi düşünen yok . erdoğan'a tuzak biz hayvanız ulan krizi ben çekiyorum o dünyanın en büyük sarayında benim paramla keyif çatıyor torununu ata bindiriyor.