şükela:  tümü | bugün
 • dolbi laboratuvarlarında geliştirilmiş standartlardan biri.kasetlerin (miktarı türüne göre değişmekle birlikte) yaptığı hiss noise'i azaltır
  (bkz: dolby)(bkz: hiss noise)
 • ben makinasını da gördüm bir albüm kaydı sırasında, makaraya kayıt yapıyorsanız elzem bir alet, tabii şimdi dijital kayıt çıktı çıkalı pek kullanılmaz oldu... herneyse böyle 65-80-60 ölçülerinde üzeinde bir sürü düğme bulunan ve acayip ağır olan bir alet.
 • yuksek frekanslardaki sesleri du$uk frekanslara map eder.. du$uk frekanslardaki kayip daha az oldugu icin kaydi player'da dolby'i enable edip caldiginizda adam gibi dinlersiniz..

  dolby b, dolby c ve dolby s diye 3 turu vardir.
 • ilk çıkan dolby gürültü azaltma ürünleri dolby nr olarak anılırlar ve hem kayıt hem de kayıttan çalma boyunca aktif olarak sesin yükseltilip alçaltılması yöntemine dayanarak çalışırlar. genel kanaatin aksine sesin içerisindeki tüm gürültüyü değil asıl rahatsız edici olan ve kayıt çalmadığı yada düşük seviyeli seslerin çıktığı sıralarda duyulan tıslamayı azaltırlar.

  dolby nr gerçekte kayıt aşamasında giriş sinyali düştüğü zaman sesi açan, sinyal yükseldiği zaman da sesi distorsiyona mahal vermeyecek şekilde kısan bir aparat olarak düşünülebilir. işlemin tersi dinleme sırasında da yapılırsa zayıf sesleri bastıran tıslamanın nispi oranı dinleme esnasında azalır.

  daha güzel bir anlatımla ses seviyesi, giriş genliğinin bir fonksiyonu olacak şekilde ayarlanır - sinyal kayıtta kendi genliği ile modüle, dinlemede de demodüle edilir.
 • cübbeli ahmet hoca' nın bir an önce kasetlerinde kullanmasını şiddetle tavsiye ettiğim sistem.

  (#17714707)
 • günümüzde az da olsa üretilen dolby destekleyen teypler ve kaset deck’ler, dolby kaydedilmiş kasetleri çalabilir fakat dolby ile kayıt yapamaz. bunun sebebi; dolby’nin artık dolby nr lisansı satmamasıdır.

hesabın var mı? giriş yap