şükela:  tümü | bugün
 • sibirya toplumlarından birinin adı. kökenleri moğol mudur, tunguz mudur, türk müdür, tartışılıyor. fakat dilleri üzerinden bir değerlendirme yaparsak -ki en güvenilir metod budur- yakutlarla yakın akraba olduklarını, bu yüzden altaik toplumların üçlü tasnifinde (türk-moğol-tunguz) türk ana grubundan sayılmaları gerektiğini söyleyebiliriz.

  dolganlar, rusya federasyonunda, taymir özerk bölgesinde yaşıyorlar. taymir neresi derseniz, kıçınızın donacağı bir yer derim. sibirya. kuzey sibirya. en kuzey sibirya.

  dolgan'lar buraya 17. yy'dan sonra, lena kıyılarından gelmişler.

  bu bölgede ruslardan sonra en kalabalık toplum dolganlar. 2002'de 5517 kişi olarak sayılmışlar.

  kayıtlara bakarsak, dolganlar ortodoks. fakat yakutlar gibi, şamanist inanca sahip olduklarını biliyoruz.
 • dolganlar, rusya'nın kuzeyinde yer alan taymır yarımadası çevresinde yaşayan türk kökenli halk. dolganlar, yakutlarla yakın akraba bir etnik gruptur. taymir yarımadası, idari olarak krasnoyarsk kray'a bağlıdır. dolganlar'ın özerk illeri vardır. bu özerk ilin adı, taymir özerk okruğu'udur.
  rusya 2002 nüfus sayımına göre rusya'da 7261 dolgan yaşamaktadır ve bu sayının 5517'si taymir özerk okruğundadır. kalan kısmı diğer bölgelere yayılmıştır. ukrayna'da ise 26 dolgan 2001 ukrayna nüfus sayımında tespit edilmiştir.
  dolganlar, dolganca konuşmaktadırlar ve yakutça'nın bir diyalektiğidir. yakutlarla kolayca anlaşabilirler. dolganlar, 20. yüzyıldan önce sibirya bölgesinde göçebe hayat yaşayan avcı inan topluluğuydu. sovyet döneminde iskana zorlandılar.
  dolganlar, rusların etkisiyle ortodoks kilisesine bağlanmışlardır ancak şamanizmin etkisi hala sürmektedir.
 • dolgan türkleri, rusya'nın kuzeyinde yer alan taymir yarımadası çevresinde yaşayan yakutlarla çok yakın bir etnik türk bölüğüdür. taymir yarımadası, idari olarak krasnoyarsk kray'a bağlıdır. dolganlar'ın özerk illeri vardır. bu özerk ilin adı, taymir özerk okruğu'dur. rusya'da 7260 dolgan türk'ü yaşamaktadır