şükela:  tümü | bugün
  • mükemmel bir fikir. istediğiniz özellikteki traş bıçağını ısmarlıyorsunuz ve her ay posta ile evinize geliyor. hem de kartuşları ile birlikte. amerika'da olsaydım hemen üye olurdum, ilginç fikir, her zaman denemeye değerdir.
  • yaklasik 3 aydir uyesi oldugum tras bicagi uyelik sistmei. az once yeni urettikleri urunun reklamini emaille gondermisler. urunun adi one wipe charlies ve sloganlari da the #1 way to clean up #2. #2 burada bizdeki buyuk tuvalete denk geliyor. urun de abd'de tuvaletlerde taharet musluğunun olmamasından mutevellit kicimizi tuvalet kagidiyla sildikten sonra iyice cepere bulasmis bokumuzu silmek icin kullanilan mentollu islak mendil. dahiyane fikir, no more skid row
  • 1 milyar dolar'a unilever'e satilmis. basit bir tras bicagi fikrinden 1 milyar dolarlik bir sirket yaratmayi basarmislar.

etrafinizdaki her supermarkette kolaylikla bulunabilen bir urun tras bicagi. dsc insanlara tras bicagi satmayi amaclamadi. o alanda dunya devi firmalarla rekabet edemeyeceklerinin, git gide dusen kar marjlarinin soz konusu oldugu perakende sektorunde tutunamaycaklarinin farkindalardi. firma 2011 yilinda, uygun fiyatlarla, aylik paketler halinde evlere gonderilen tras seti fikri ile ortaya cikti. firmanin ceosu michael dubin, beta versiyonuna kendi evinde urunleri paketleyip, adreslere yollayarak baslamis. ilk reklam filmini de kendisi yazip, kendisi oynamis. daha sonra yatirimci destegi ve markanin sosyal medyada patlamasiyla muthis bir ivme yakalanmis.

sonuc olarak sifirdan 5 sene icinde 1 milyar dolarlik bir degere ulasan bir sirket. girisimci ruhu olanlar icin guzel bir hikayesi var dollar shave club'un.

reklam filmini merak edenler icin youtube linki: https://www.youtube.com/watch?v=zug9qytjmsi
  • sitenin linki şu.
  • kurcaliyorum, inceliyorum, nasil bir milyar dolarlik sirket olmus anlamiyorum. bir nevi apple, starbucks hissiyati yasatiyor musterilere sanirim. tras bicagi lan. sitesinde bile "couldn't be simpler" yaziyor. amerika'da tras bicagi almak cok mu zor? her urunu ozel bir siteden siparis verelim o zaman.
  • reklamlarında çok bıçak, oynar başlık vb gibi pahalı özelliklere ihtiyaç olmadığını vurgulayan şirket eski zamanları, dedeleri referans gösteriyor. ayrıca bıçakları dorco marka olup kore'den ithal etmektedir.

yaşadığımız zaman artık üretimin değil, pazarlama ve satış becerilerinin.
  • yakın tarihte gerçekleştirilen en iddialı ve kârlı girişimlerden biri olarak gösterilen oluşum. şöyle bir bakarsan iş değil. bir web sitesine üye olacaksın ve her ay traş bıçağın evine gelecek desen kaç kişi heves eder bilmiyorum ama sıfırdan yola çıkıp 5 yıl sonra 1 milyar dolara dünya devlerinden birine satılacak kadar kâr eden dev bir girişimcilik örneğinden bahsediyoruz.

1 dolara satılan paketler içinde bile bir alay numune ürün var. maaliyet hesaplamasının içinden çıkılmıyor. hani bakınca bırak kârı bu adamın epeyce bir süre zarar etmesi lâzım.

traş bıçağını da güney kore gibi köse bir milletten ithal etmek de ayrı bir ironi.

helal olsun, ne denir.