şükela:  tümü | bugün
 • n kromozomlu spermin n kromozomlu yumurta ile birleserek kaynasmasina denir... 2n kromozomlu yeni hucre de zigottur..
 • (bkz: fecondasyon)
 • normal şartlar altında insan vücudunda tubanın ampulla kısmında gerçekleşen, neslin devamında önemli eylem.
 • bilimde çığır açacak bir yorumu charlie kelly yaptı:

  sperm gidip yumurtayı yiyor ve güçlenip büyüyerek bebek oluyor.
 • dişi ve erkek üreme hücrelerinin birleştiği aşamadır. oosit, çeşitli kimyasal maddeler salgılayarak spermatozoonları kendisine çeker. sperm hücresinin ön kısmında bulunan acrosomal vesicle yumurta hücresinin plazma zarının delinmesini sağlar.
 • insandaki döllenmeyi anlatan şöyle bir video hazırlanmış: http://www.youtube.com/watch?v=vv9kj3xiabu
 • sperm ve yumurtanın sıvı ortamda birleşerek tek çekirdekli bir hücre oluşturmasına verilen ad.
 • spermler dişi üreme kanalına bırakıldığında yumurta olgunlaşmış durumda olabildiği gibi ikincil oosit durumunda da olabilir. her iki durumda da döllenme gerçekleşir. eğer yumurta ikincil oosit durumundaysa çekirdeklerin kaynaşması mayoz ıı tamamlanıp yumurta olgunlaştıktan sonra gerçekleşir. her yumurta hücresi kendine özgü cezbedici bir kimyasal madde salgılar. bu madde spermin aktivitesini arttırır ve yumurtaya yönelmesini sağlar.

  sperm farklılaşmış folikül hücrelerine hareket eder. yumurtanın zona pellusidasında reseptör moleküllerine bağlanır. bu bağlanma ile spermin akrozomunda bulunan sindirim enzimleri zona pellusida içine salgılanır. sperm ve yumurta kaynaşınca spermin içeriği yumurtaya . haploit çekirdekleri de kaynaşınca döllenme olmuş olur.

  sperm hücresi yumurtaya bağlanınca yumurta örtülerinde değişiklikler olmaya başlar. yumurta keseciklerinden salgılanan enzimler zona pellusidanın sertleşmesini sağlar. böylece zona pellusidanın içine çok sayıda sperm girmesi engellenir.

  döllenmiş yumurta hücresine zigot denir. mayozla gametlerde yarıya inen kromozom sayıları döllenme sonucunda yeniden iki katına çıkar. döllenme ile yumurta hücresinin sitoplazması aktifleşir ve zigotun hücre döngüsü başlar.

  canlılarda getekin çeşitlilik partenogenez ve konjugasyon gibi farklı yollarla da sağlanabilir.
 • tıpta "döllenme" için iki farklı terim vardır: fertilizasyon ve konsepsiyon. bu iki terim de sperm ve ovumun döllenmesini ifade eder. 1982'de abd senatosu'nun yayımladığı "human life bill"de iki terim eşanlamlı olarak kullanılmıştı. buna rağmen bugün abd'deki kürtaj yanlıları konsepsiyon ile implantasyonu aynı anlamda kullanmaya çalışıyormuş.
 • öztürkçe'de bir yere yapışıp/tutunup orada sallanma anlamındda kullanılır, köylerde filan duyarsınız.
  örnek: "bizimoğlan kireze (kiraza) çıkıveemiş döllenipduru, düşüvericek diye yüreğim hoplayıvedi."
hesabın var mı? giriş yap