şükela:  tümü | bugün
 • en ala laser printerin dahi halt edecegi yazi yazmak icin , hele hele mektubun sonunda sevgiler yazabilmek icin ideal arac.
 • özel yazıları özel bir kalemle yazarız (ben öyle yaparım en azından) günlük, sevilen birine mektup, önemli iş yazışmaları ve bu durumlarda o özel kalem mutlaka bir dolma kalem olur.
 • çocukken her elime aldığımda üstümü batırdığım kullanışsız şey. yoksa ben mi beceriksizdim acaba
 • açı baglaminda ince bir ayari olan yazim araci. o ayari tutturamayinca yazmaz da yazmaz...hattat olsan gene de duzgun yazi yazamassin, sinir olursun, bana bi tükenmez verin yahu diye tirim tirim aranirsin.
  en $ik ornekleri nikah davetiyelerinde gorulur.
 • emme basma tulumba kadar onemli bir icattir. hazne doldurma sistemleri uzerine ciddi kafa yorulmustur. surgulu, pistonlu, emmeli sistemler gelistirilmistir. uclarinin mekanik tasarimlari icinse baska kafalar konuya girip murekkep akisini en iyi ayarlayabilen delik ve yarik kombinasyonlari kurmuslardir. uclarda kullanilan malzemeler, celik, altin ve platinyumdur. ucun kagidin uzerinde takilmadan kayabilmesi icin esnek olmasi gerektiginden uclarin yapiminda tercih edilen malzeme altindir. dolmakalem ayni zamanda endustriyel tasarimcilara da tasarim zevklerini tatmin etmek icin iyi bir firsat verir. yazmak icin tasarlanmis dolmakalemlerin yani sira masa ustu heykeli (biblo da denir ya bazen) olarak kullanilmak uzere tasarlanmislari vardir. dolmakalem tasarimlarinda da cesitli ekoller vardir: ingiliz, alman, fransiz, italyan ve amerikan. dolmakalem muhendisligine, tasarimina ve kulturune katkida bulunmus firmalarin/markalarin en onemlileri sunlardir: aurora, bexley, conway stewart, pelikan, namiki, delta, visconti, parker, cross, lamy, montblanc, dunhill, stipula, monteverdi, waterman. sheaffer, conklin. papyonlu okur yazarimiz, edebiyat elestirmenimiz, sevilen adam dogan hizlan, turkiye'nin en siki dolmakalem koleksiyoncularindandir.
 • imza atmak için en iyi araç... kesik uçlu bir dolmakalemle atılan şatafatlı bir imzanın karizması hiçbir şeyde yoktur.
 • tükenmez kalem ve kurşun kalem gibi bastırarak yazmak gerekmediğinden, kağıt üzerinde kolayca kaydığından ve hafif olduğundan hızlı not alabilmek ve ele kramp girmeden saatlerce, sayfalarca yazı yazabilmek için biçilmiş kaftan. türlü renkte mürekkepler türlü ölçülerde karıştırılıp özgün renkler elde edilebilir. parker gibi özel ve pahalı kartuş kullanan bir kaleminiz varsa veya sürekli kartuş bittiği için kalemi kullanamıyorsanız, ucuz pelikan mürekkebini şişesiyle satın alıp, zulada saklamak koşuluyla, kartuşu bitince bir şırınga yardımıyla tekrar doldurabilirsiniz.
 • lise birde yaptığım dönem ödevinin ismiydi. 5-6 şair hakkında bir dergi yapmıştım kendimce, ismi de ona çok uygundu. beğenildi, not yükselttirdi...
 • üzerine ilk akışında akademik bir boşalmayı kişisel alıp aşka yelken açabildiğin bir imzadır. olabilir.
 • (bkz: lamy)