şükela:  tümü | bugün
 • pistonlu olanlarında, içerisinde yalnızca ılık su (içerisinde bir kaç damla sıvı sabun da olur) bulunan bir kaba batırılarak, içerisindeki tüm mürekkep temizlenene kadar su çekip bırakmak şeklinde gerçekleşirilebilecek eylemdir.

  bu işlemin 2 - 3 haftada bir (kullanım yoğunluğu da önemli elbette) tekrarlanması dolma kalemin kullanım ömrünü de uzatacaktır.
 • (bkz: dolmakalem)
 • mürekkep dünyasını keşfedince yüzlerce renk karşısında iştahınız kabarır da renk değiştirmek isterseniz her defasında dolmakaleminizi temizlemeniz ve bakımını yapmanız gerekir. bunun için tecrübelerimden zaman içerisinde çıkardığım bazı tüyolar şöyle:

  - kesinlikle deterjan kullanmayın! özellikle de amonyak miktarı yüksek sıvılardan kaçının. zira deterjan ya da çamaşır suyu gibi şeyler zaman içinde kaleminizin gövde ve metal kısımlarında onarılmaz yaralar açar.

  - uçlarda kalmış ve kurumuş mürekkepleri eğer tecrübeli değilseniz kesinlikle jilet vb. şeylerle kazımaya çalışmayın! bazen kalemin kendisinden daha değerli ucu kullanılmaz hale getirmeniz büyük bir olasılık.

  - en doğru ve garantili yöntem ılık ve temiz bir suyu defalarca çekip boşaltmak ve birkaç gün suda kalemi bekletmektir.

  - ama o kadar bekleyemem ya da uğraşamam diyorsanız kalemi sirkeye batırarak birkaç kez sirkeyi çekip boşaltırsanız dolmakalemin içi ve ucu dahil bütün birikintiler çözülüp temizlenir.

  ayrıca bir dolmakalem bağımlısıysanız bu site mutlaka sık kullanılanlarınızda bulunsun.
 • sirke ve deterjan türü şeylerin kesinlikle kullanılmaması gerekir. en iyi yöntem saf sudur. eğer damak çok tıkalı ise saf suyu bir şırıngaya çekin,şırınganın iğnesini çıkarıp şırınganın ucunu damağın ucuna takın ve hafif hafif bastırın. eğer bu da çözüm olmazsa en ağır topu çıkarın. şekerli su. hayretler içerisinde etkisini gördüğüm saf suyun dahi temizlemeyi başaramadığı damağı tık diye açıvermiştir gözümün önünde

  en önemli şey ise uzun süre kullanmayacağınız dolmakalemleri mutlaka boşaltın. içinde mürekkebin uzun süre kalması bir kalem için en kötü şeydir muhtemelen
 • sınavdan önce dolmakalemimin ucunun kuruduğunu gördüm ve kendimi kötü hissediyorum. açıkta bırakmışım salak gibi.