• air dolomiti diye bir hava yolu şirketi var. lufthansa'nın ortağı olarak düsseldorf, frankfurt, münih ve viyana'dan sadece italya'ya uçar. *
  • pazar günü kendilerini şereflendireceğim italyan alpleridir. otuziki yaşımda ilk kayağımı orda yapmış olmak onun için gurur verici olsa gerek.
  • sadece kayak merkezi degildir, unesco dunya mirasi ilan edilmis, muthis tirmanma ve hiking aktiviteleri yapilabilecek dogal parktir ayni zamanda.
  • yanılıp yazılıp uçaklarına bindiğim havayolu..otobüsün az küçüğü, iki koltuklu pırpırlı garip uçaklarını görünce allahım sana geliyorum diye iç geçirdiğim, iç geçirmemin az daha gerçeğe dönüşeceği uçakları ya da uçakçıkları mevcut diyeyim. air kalamiti aman dolomiti bir daha uçaklarına binmeyi düşünmüyorum bilesin.
  • italyan alpleri de denilen siradağlara ve bu dağlardaki hayvani kayak merkezine verilen ad. toplaminda 340 km kayak pisti bulunan bu merkezde bir ski pass ile butun pistleri kullanabiliyor, gece kayabiliyor, bobsled , snow rafting yapabiliyormussunuz.
  • soyle guzel bir etkinlige ev sahipligi yapan daglar. https://www.sellarondabikeday.com/it/news.html
  • dünya'nın en güzel dağlarındandır. italya'nın kuzey doğusunda yer alır. dibindeki lago di braise gölü de dünya'nın en güzel göllerindendir. buzul bir dağdır ve bu dağın yansıması, günün farklı saatleri, gölün üzerine renk cümbüşleri oluşturur. avrupa'dan butik birçok fotoğrafçılık grupları bu gölün kenarına çekim için gelirler. iyi kadraj isterseniz meşhur kulübenin arkasına doğru tırmanın ve en tepeye tripodu kurun.

ister trekking yapın, ister kayak yapın. kısacası çok özlediğim dağlardır.
  • alman dondurma firması langnese'nin yetmiş ve seksenli yıllardaki meşhur dondurması.

italyan dolomiti'lerini sembolize eden üç dağ zirvesi şeklinde ve italyan bayrağı renklerinde meyveli bir dondurmaydı bu. her rengin tadı farklıydı. bunlar: limon, ahududu ve galium odoratum (orman iplikçiği) tadındaydı ve çok lezzetliydi.

sloganı: "dolomiti ist riesig" (dolomiti dev gibi)ydi. fiyatı elli pfennigti (vay be!) bu da reklam sloganı: dolomiti

langnese daha sonra bu dondurmayı ürün gamından çıkararak, benim gibi çocukluğunda bunu bayılarak yiyenlerin kalbini kırdı.

90'lı yıllarda firma, dolomiti'yi yeniden ürün yelpazesine ekleyeceğini duyurdu ve bu haber o günün yetişkinlerini epey heyecanlandırdı. ancak piyasaya sürülen ürün büyük bir hayal kırıklığıydı. çünkü hem tadı ve görüntüsü hem de rengi değiştirilmişti.

oysa orijinal dondurma çocukların gözünde gerçekten "dev gibi"ydi ve reklamında da görüleceği üzere, renkleri canlıydı. iştah açıyordu. fakat yeni versiyon zayıf ve soluktu, üstelik o eşsiz lezzeti artık yoktu. beklenen ilgiyi görmeyince, kısa sürede tekrar piyasadan çekildi.

günümüzde sanırım bazı iyileştirmelerle yine piyasaya sürülmüş. hayal kırıklığı yaşamamak için tatmadım. sırf o soluk görüntüsü yetti. hatıralarımdaki o güzel tat bozulsun istemedim çünkü.

bu vesileyle, gıda sektörüne sesleniyorum: binlerce çocuğun tatlı hatırasını yeniden canlandıracağınızı duyurup beklenti yarattığınız zaman lütfen eskisini hiç bozmadan piyasaya sürün.

eti'ye de sesleneceğim: şimdiki finger bisküviniz eskisinin tat ve görüntüsünün çok gerisinde kalıyor. bunu belki ayrıca yazarım.

özetle, "yine yeniden" diye ilan ettiğiniz bir şeyin eskisini aratmayın lütfen. içimizdeki çocuk üzülüyor çünkü.
hesabın var mı? giriş yap