şükela:  tümü | bugün
 • stephen king'in bir romanı, aslına tam olarak sadık kalmamakla birlikte filme de alınmıştır. dolores claiborne'un kızı olan ve babası tarafından tacize uğrayan selena, king'in oyun adlı romanında yine babası tarafından tacize uğrayan jessie'nin rüyalarına girer.

  filmde dolores rolünde katy bates tam anlamıyla muhteşemdir.
 • yıkılmamış, sağlam bi kadın
 • filmi, devils advocate'in de yönetmeni olan taylor hackford yönetmiştir. kathy bates'le beraber jennifer jason leigh'i de selena'yı rolünde izleyebiliriz, istersek onun göründüğü yerleri elimizle kapatarak izlemeyebiliriz.

  filmde kathy bates'in rahatsız edici bir yürüyüş stili kullandığını da şuracıktan belirtmek isterim, aklıma geldi, yine dengem bozuldu.
 • stephen king'in bir günde bitirilebilecek kadar iyi bir romanıdır...*
 • filmde dolores, dolores'in hanımı ve selena arasında; "bazen bir kadının kaltak olmaktan başka silahı kalmaz" gibisinden ince bir muhabbet döner. tebrik ededururken, bir yandan da "lan yoksa..." endi$esiyle irkiliriz muntazaman. (evet toplum olarak)
 • yazmış olmak istediğim romandan çekmiş olmak istediğim filme uyarlanmış şaheser. dikakana bey from new york times
 • kitap doloresin ağzından yanındaki polislerle bir konuşma havasında geçer,bi hoştur bunun konuşması;arada bir küfür eder falan,dobralığı,başına gelcekleri takmayan havası bağlar iyice insanı kitaba
 • bu isimdeki filmin dvdsinin alt başlığı da total eclipsedir, filmin olay örgüsü düşünüldüğünde aslında filme daha uygun olan başlık budur.
 • diğer romanlarından çok çok ayrıksı bir çizgiye sahip bir öyküdür dolores claiborne. stephen king'in 18-20 kitabını okumuş biri olarak, bu eşsiz kitabın anlattığı öyküye ve anlatış tarzına yakın bir başka kitabı olmadığını rahatlıkla iddia edebilirim. genelde stephen amcanın tarzı olan olağanüstü olaylar yerine bu kitapta müthiş bir güzellikle anlatılmış, sade, yalın ama çok ince kurgulanmış bir hikaye karşımıza çıkar. dolores karakteri, zor bir hayatın eleğinden geçmiş, güngörmüş bir tip olarak dobra dobra konuşur kitapta, yaptıklarını bir bir anlatır çoktan ununu eleyip ipe sermiş birinin olgunluğuyla. gerçi yaşadıkları da elbette olağanüstü şeylerdir ama doğaüstü değildir, stephen king'in baştacı edilesi nefis bir romanıdır. filminde ise kathy bates dolores karakterini tüm görkemiyle enfes bir şekilde canlandırır, romanın hakkını fazlasıyla verir. kitabı okunmalı sonra da filmi izlenip hem öyküye hem de bu müthiş oyuncunun performansına hayran kalınmalıdır. stephen king seven sevmeyen herkesin okuyabileceği güzellikte, nadide bir eserdir. kitaplığın baş ucunda durması vaciptir, tekrar tekrar okunup, bu zor yaşamdan başka başka dersler çıkarılabilir. farklı tarzda olan the talisman ile beraber stephen king'in bence en iyi romanıdır.