şükela:  tümü | bugün
  • ilginç isimli gruplarımızdan biri diye değerlendirip geçecektim videolarını görünce lakin öyle değildir. çok samimi, tatlı çocuklar. albümleri daha yeni çıkmış ayrıca. her yerde görelim, konser versinler eğlenelim dediğim güzel gruptur.

dinleyelim edelim derseniz;

portakallı pekin ördeğim

filozof

uyumadan önce
  • günün akımına ayak uyduran sokak sanatçısından hallice gruptur. güzeldir, dinlenilir. ama gelecekteki başarıları sadece pazarlama stratejileri ile paralel olacaktır. bende bu önyargıyı oluşturan şey grubun ismi (bkz: yeni dönem türk indie gruplar için isim önerileri) ve pekiştiren de dinlediğim bir adet şarkının havasıdır.
  • aslında ''lavuks'' ismiyle şarkı yapmaya başlamış, sonra nedendir bilinmez isimlerini bi' anda ''dolu kadehi ters tut'' şeklinde değiştirmiş yeni dönem türk indie folk gruplardan biri.

filozof, uyumadan önce, yapma n'olursun ve portakallı pekin ördeğim bence en başarılıları.

spotify sayfası
  • bunlar herhalde polonyada felan yasiyorlar, album kapaklarina bakilirsa. yani dogu avrupaya gidince boyle felan seyle mi oluyor felan filan yanee?!?

olacak gruptur.
  • link e tıklayan ellerim kırılsaydı. lan niye bizim oltornotuf gençliğimiz ağzında yarak varmış gibi sesler çıkarıyor? niye lan? çözdüeeaaaüüüm diye salyalarını akıtan bir özürlü olmak ve bitli olmak neden?
  • bir arkadaşım aracılığıyla haberim olduğu, indie müzik yapan bir gurup şurup. ilk entry yazan arkadaşın dediği gibi isminden mütevellit, sıradan indie gruplardan gibi görünebilir. ama temiz ve samimi müzik yapıyorlar ve bunu size hissettiriyorlar. kesinlikle dinlenmek için bir şansı hakediyorlar.

şarkıları genelde başarılı ama benim en sevdiklerim, portakallı pekin ördeğim ve aldattın mı. aldattın mı şarkısına çok tatlı bir de klip çekmişler. izlemeniz önerilir.

tahminim odur ki isimlerinin ilham kaynağı da ömer hayyam. en sevdiğim rubailerinden birinde hayyam üstad, "ey allahım yarattığın güzelliğe nasıl dayanırım" demek için bu dizeleri kullanmış. merak edenler için geliyor:

tanrım; bu güzel yüze vermişsin emek,
    o sümbülü koklamak, saçın' ellemek.
    sonra da ona bakma, dersen, anlamı:
    dolu kadehi ters tut, hiç dökme demek!
  • yarak kürek isimli gruplar içinde güzel işler yapan gruplardan biri. şarkı sözlerinin çoğu piyasa gruplarının samimiyetsiz "samimi olma" çabalarıyla dalga geçiyor.

hem çok yeniler hem de can kazaz gibi veyahut nilipek gibi marketing çalışması olmadıkları için pek tanınmıyorlar. (bkz: kahve+battaniye=şarkı)

bütün şarkılarını inceleyin hem hissederek hem eğlenerek müzik yapıyorlar. umarım bozmazlar. umarım egolarını doğru kanalize ederler.
  • https://www.youtube.com/watch?v=ubdjttldgkg

güzel bir parçaya sahip grup. loopa aldım dinledim bayağı. klibi de defalarca izledim. hoş olmuş. görüntü biraz amatör gözükse de ışık için uğraşıldığı belli. yalnız bir barda o kadar aydınlık ortam olmaz. ben rastlamadım en azından. loş sarı iyidir. belki biraz da kırmızı. ışık setimiz var o zaman neden kullanmıyoruz olmuş biraz. onun dışında evet ışığı beğendim.

klipte sevmediğim bir nokta da adamın milleti öldürmeye başladığı sahnelerde. iki defa öldürülecek olan kişi elindekileri yere bırakıyo sonra yakın plan o eşyaların yerle buluşması. eşdeğer sahnelerin çok fazla kullanılmasını sevmiyorum ben. hani bi yazı yazarsınız ve yanlışlıkla o yazıda iki tane aynı sözcükten kullanırsınız hani. onun gibi geliyo işte. bir puanı da ordan kırdım. benim yorumum tabii. başkası beğenir belki.

müzik iyi, oyuncu iyi, geçişler iyi... iyi işte. genel olarak beğendim.

https://youtu.be/ubdjttldgkg?t=2m57s şuradaki geçişi de çok beğendim. hani ağbi ağğğğaaavvvvaaaaldattın mıı beniiiii olan kısım.

yalnııııız. bir yer var ki çok kulağımı tırmaladı. https://youtu.be/ubdjttldgkg?t=1m37s "bu kadar olmaz"la başlayan kısım müzikle uymuyor gibi geldi.

yakın zamanda arri kameranız olur inş. başarılar.

he unutmadan ismi bi daha düşünün. hatta risk almayın bence bayağı bi düşünün şöyle uzuuun uzuun.
  • kliplerinden birinde oynayan ilkokul arkadaşım sayesinde tanıdığım grup.