• başıma çok sık gelen ve sebebini bir türlü anlayamadığım durum.

sonrki sabahlarda hep kendimi başka başka yerlerde uyanmış buluyorum...
  • başıma çok sık gelen ve sebebini bir türlü anlayamadığım durum.

belki de dolunayın insanları bir şekilde etkilediği doğrudur.
  • çokbilmiş google'ın, bilimsel olarak açıklamaya çalıştığı huzursuzluktur.

--- spoiler ---

''dolunay döneminde dünya’nın elektromanyetik alanında ekstra iyonizasyon olur. bu dönemde ay dünya’nın arkasındaki manyetik kuyruktadır ve buradan yaklaşık 4 günde çıkarak manyetik kuyrukta akıma neden olur. bu akım dünya’ya çarparak bir çeşit manyetik fırtına oluşturur. manyetik fırtınaların üzerimizdeki etkileri çoğunlukla duygusaldır; ama bazı zamanlarda fiziksel etkileri de görülür.''

--- spoiler ---
  • bende tam tersi olan durum. öyle bir pozitif enerjiyle, mutlulukla doluyorum ki... dolunay zamanını iple çekiyorum. ekstra bir üretkenlik, hoşgörü, sağduyu peyda oluyor. ilginç. babamda da dolunay geceleri saat 11'den son çene düşüklüğü şeklinde tezahur ediyor. o saatten sonra sen sor o anlatsın. saatlerce konuşur. evet ailecek bi' acayibiz gerçekten.
  • bir de üstüne bugün ay tutuluyor. bonus üstüne bonus gibi.
  • dolunaya yakın dolunaydan sonrasında da hissedilebilen huzursuzluktur. ilkdördünden dolunaya, dolunaydan sondördüne giden bir kaç gün olarak tanımlanabilir. etrafınızdakilerin huzurunu bozmakla sonuçlanır.
  • acayip huzursuz oluyorum ben de, böyle dişler uzuyor, suratımda ve bilimum alakasız yerlerde kürk oluşuveriyor nedense. sabah uyanıyorum, bir bel ağrısı, ağızda acayip bir demir tadı falan... ohy ohy.

tam bilmemekle birlikte kan dolaşımında etkisi olabilir belki ay durumunun. araştırılabilitesi var tabi.
  • hakikaten sebebini bilen veya tahmin eden var mı
  • cidden bende bunu düşünüyorum.dolunayı görünce bir tiksinti,bir keyifsizlik basıyor ulan uyku bile uyuyamıyorım
  • (bkz: aysar)
hesabın var mı? giriş yap