şükela:  tümü | bugün
 • kendisi para vererek alinir www.______.com veya www._____.net seklinde olabilir ama tabi uzantılar standardize edilmi$htir.
 • bir domain diyalogu:

  adem: selam irc.sakarya.net in domaini için gelmiştim kaç para istiyonuz acaba
  mümkünse fiyatı belirten bi mail atarsanız sewinirim

  notr: irc.sakarya.net'i size 1000$'a sadece irc serverdan yararlanmaniz icin irc.isim hakkını devredebiliriz

  adem: ewmi satıyon arsamı altı üstü bi server domaini kafayı mı sıyırdın 1000$ mış 50 milyona babalar gibi server açılıyo sen bi isme 600 milyon istiyon sen bu gidişle bu domaini zor satarsın

  notr: satmak isteyen kim benim boyle 200 tane domainim var
  sen bastır 50 milyonu kendine irc.malak.net al orda super takıl diyorum son olarak
 • yine bir domain diyalogu
  sentim.com isim hakkini almi$tim firma sahibide beni telefonlar ariyor aynen $oyle diyalog
  zııırrrrrr
  notr : efendim
  adam: iyi gunler ben sentim bilgisayar teknoloji iletişim sanayii turkiye distribitoru kuralkan holding genel muduru mustafa kuralkanim
  notr : iyide $u an berberdeyim sonra arayin
  adam :nasıl
  notr :berberdeyim karde$im cep telefonuma kopuk bula$iyo sonra arayin alla alla
  telefon kesilir hehe
 • nt tabanlı networklerde mantıksal bir yönetim ünitesi. bir nt server, pdc olarak domain in muhtarlığını yapar, birkaç yardımcısı ise bdc olarak yardımcılığını üstlenir.

  logon olurken de bulunduğumuz domainin adını yazarız kı ... logon olabilelim
 • (bkz: workgroup)
 • vampirlerin kendi aralarında bölümlendirdiği alanların her biri...
 • (bkz: tree)
  (bkz: forest)
  (bkz: ou)
  (bkz: site)
  (bkz: trust)
  (bkz: active directory)
 • genetik biliminde bir protein içerisinde bulunan ve kendine ait bir fonksiyona sahip bölüm. tek bir protein içindeki domain bölümleri, hep birlikte proteinin total fonksiyonunu belirler.
 • türkçesi alan adıdır.

  alan adı sizin, yada sahip olduğunuz şirketin internetteki kimliğidir. internette yer almak için baş vurduğunuzda size bir internet protokol numarası verilir. buna ip adres (internet protokol adres) denilmektedir. internetteki her bilgisayarın bir ip adresi vardır. diğer bir bilgisayarla bağlantı kurabilmek için karşı bilgisayarın ip adresinin tanınmış olması gerekir. ip adresi 3 tane nokta ile birbirinden ayrılmış numaralardan oluşmaktadır. örneğin www.paket.com.tr’nin ip adresi 212.174.242.11’dir. internetteki diğer bilgisayarlar, sizi bu ip numarası sayesinde bulurlar. domain ise bu numaranın sadece bir görüntüsüdür. yani siz browserinizin adres çubuğuna ip numaralarını yazmak yerine o ip numaralarının kodlandığı domainler i yazarak istediğiniz siteye ulaşırsınız. domain bu anlamda hafızada kalması zor olan ip numaralarının daha kolay kullanımını sağlar. kısaca özetlemek gerekirse domain ip adreslerinin harfler şeklinde kodlanmasıdır.alan adınızın uygun, kolay ve hatırlanabilir olması önemlidir. sahibi bulunduğunuz firmanız, tanınmış olan soyadınız, markanız için halen alan adı almadıysanız bunu en kısa zamanda gerçekleştirmenizi öneririz. günümüzde birçok firma bunu zamanında yapmadığı için ya çok yüksek meblağlar ödeyerek isimlerini almak, ya da çok farklı ve uygun olmayan isimler altında firmalarını internete açmaktadır.

  domainler genel olarak iki ana gruba ayrılırlar:

  1. uluslar arası domainler:

  bu tip domainler abd’den icaan konsorsiyumuna kayıtlı firmalardan alınır. bu domainler de ilk başvuran alır kuralı geçerlidir. bu ne demektir? bu şu demektir. size veya firmanıza uygun bir domaini sizden önce herhangi birisi başvurmamışsa üzerinize kayıt edebilirsiniz. şayet alınmışsa; ya alan kişi ile irtibat kurup yüksek meblağlar ödeme durumunda kalırsınız yada farklı bir isimde yeni bir domain alırsınız. bu domainlerin diğer bir özelliği de kayıt sırasında herhangi bir belge istenmemesidir. bundan dolayı günlük hayatta kullandığımız kelimelerden, şehir ve bölge adlarına, sektörel terimlerden, ünlülerin adlarına kadar her şey domain olarak kaydedilmektedir. neden kaydediliyor diye aklınıza bir soru geldiyse cevabı şu; bütün bu domainler ilerde lazım olur düşüncesi yüzünden kaydedilmektedir. yani ilerde çok para eder düşüncesi ile. uluslar arası domainler uzantılarına göre de sınıflandırılır; en çok bilinen uzantılar .com,.net, ve .org’dur. bunların dışında da uzantılar vardır, domainlerin sonlarındaki uzantıların ne anlama geldiği aşağıda açıklanmıştır:
  • gov = hükümet kuruluşları için
  • edu = eğitim kuruluşları için
  • org = ticari olmayan, kar amacı gütmeyen kuruluşlar için
  • com = ticari kuruluşlar için
  • mil = askeri kuruluşlar için
  • net = çalışma alanı internet olan kuruluşlar için
  • ac = akademik kuruluşlar (bazı ülkelerde karşılığı .edu dur)
  • tv = tv kanalları için oluşturulmuş uzantılardır.
  bunun dışında artan talebi karşılamak için icaan konsorsiyumu son olarak .bizi .name ve .info şeklinde üç yeni uzantıda domain tesciline başlamıştır.

  2. coğrafi veya yerli domainler:

  bu domainler de uluslar arası domainler gibi aynı uzantılara sahiptir. aralarında ki farka gelince. bu domainler de tescil edildikleri ülkenin internet takısı domainin sonuna gelir. örneğin domaini türkiye’den almışsanız domainin sonuna türkiye’nin internetteki uzantısı .tr eklenir. bu domainlerin tescil işlemlerini türkiye’de odtü yürütmektedir. yerli domainlerde ilk başvuran alır kuralı geçerli değildir. ayrıca odtü kendisine verilen yetkiyle nom.tr, k12.tr ve gen.tr uzantılarında domainde tescil etmektedir.

  (http://www.ogbpro.com/ sitesinden alıntıdır.)
 • domain alımlarında kolaylık sağlayan bir sistem :
  (bkz: backorder)
hesabın var mı? giriş yap