şükela:  tümü | bugün
  • 2000'lerin başında "ilerde şu alan adı değerlenir lan" deyip arsa alır gibi alan adı alan, zamanı gelince de satan ve bu şekilde hayatını sürdüren öngörücü, basiret timsali..

tanıdığım biri var.
    adam bildiğin yıllar önce beylikdüzü'nden arsa alır gibi domainleri toplamış ve zamanı gelince satmaya başlamış.

"2017'de tek domain sattım 80.000 tl'ye" dedi utanmadan..

lan aylık 6500 tl maaşa denk geliyor ve sikini kımıldatmadı.

çağ beyin çağı valla.
  • sadece domain satmıyordur. mesela benim jenerik 200-300 com alanadı var. 1000 liraya sattıklarım da oldu en fazla 30.000 liralık satış yapmışım. harika bir yan gelir diyebilirim. 99 dan beri domain kaydediyorum.

başlamak için asla geç değil her daim yatırım yapabilirsiniz.geçen sene yumurcak.com 12.000 lira gibi bir rakama gitti snapnames de uzun vadede alabilseydik çok para kazanacağım biliyordum ama 10.000 liradan sonra çekildim açık arttırmadan.

uzun lafın kısası yatırım tavsiyemdir domain e yatırım yapın

4 karakter llll. com domain 7 tane kalmış elimde. çinliler bu domainleri topluyor tamamı sessiz harf olması tercih. almadan önce aranan kriterleri araştırın
  • anadolu.com 100bintlye gitti. yillar once
  • günümüzde başlamak için sermaye gerektiren bir durum.

0'dan kaydederek yükselmek biraz zor.

bildiğim kadarıyla şu ana kadar yapılmış en büyük satış 8.888.888 $ ile sex.com.
  • mantıklı yatırımdır, elinde kalırsa batmazsın, satabilirsen güzel kar edebilirsin..
  • ortalama sıfırdan tescillenecek 100 domain için yıllık 1000 dolar artı kdv ödemeniz gerekir. yani iş bu durumda şu anki kurla yıllık 5000 tl sermaye gerekir.
  • benim de böyle bir tanıdığım vardı. gerçi hala var.. adam simsar gibi domain avlıyor satın alıp besleyip büyütüp sonra satıyordu. bu minnoşumuz ne mi oldu? ulan adam zengin oldu . avrupa yakasında lüks yerlerde evleri , dükkanı (sonra kapattı shsjhs) arabaları vs var. iki çocuğu birisi kız birisi erkek. erkek koca kafanın teki kız özel ünide tiki can sarışın bir lolita olmuş. ardahanlı pis domain avcısı çakal
  • gününün büyük bölümünü bu işe harcayarak, riske girerek, sektörleri tanıyarak, sadece yerel domainlere değil ingilizce domainlere de yatırım yaparak ve en önemlisi satış stratejileri geliştirerek para kazanılabilecek bir sektördür domain sektörü.

öncelikle zaman ayırma mevzusu;
    ne tür domainlere yatırım yapacaksınız?
    -boşta olup değerli olduğunu veya değerleneceğini düşündüğünüz,
    -kayıtlı olup sahibinden satın almayı düşündüğünüz,
    -yine kayıtlı olup satış sitelerinde satışa konulmuş,
    -pending delete domainler (6 gün içinde boşa düşecek domaini düşer düşmez kapmak)
    -close out domainler (düşmesine 1 ay kadar olan domainleri belirli sitelerden takip edip, ihalelerine katılmak)

bunları takip etmek, bunlardan oluşan listeleri filtrelemek her gün saatlerce sürebilir. listeler arasındaki domainleri incelemek gözlerinizi bozabilir. bununla birlikte bu işlemler için özel yazılımlara ihtiyacınız olabilir, mesela bu listeler arasından türkçe domainleri veya belirli kelimleri içeren domainleri size gösterecek, domain uzantısına göre, domainin web değerlerine (pr, alexa, backlink değerleri vs...) göre filtreleme yapacak yazılımlar gerekebilir. bununla birlikte takip edilecek siteler ve kaynak sitelerin takibini düzenli olarak yapmanız gerekecek.

maddi riskleri göz önünde bulundurmak gerekecek; domainler için kayıt ücretleri ile yenileme ücretleri her zaman farklıdır. 1 dolara domain bulabilirsiniz ama 1 dolara domaini uzatan firma bulunmaz. genelde gtld domainler için kayıt ücreti 9-15 dolar arası değişir. yenileme ücretleri de 11-20 dolar arasında değişiyor. bununla birlikte domainleri sahibinden, satış sitelerinden vs... alırken çok yüksek meblağlar gözden çıkarmak gerekebilir, risk mevzusu burada devreye giriyor, 1000 liraya aldığınız bir domaini 5000 liraya da satabilirsiniz, alıcı bulamadan düşürebilir veya daha uygun fiyata da satabilirsiniz.

piyasada portföyünü domain ile doldurup 5 para etmez domainlere 5 rakamlı fiyatlar biçen bir çok insan mevcut. bunlara yatırımcı diyemiyorum, adam hurdacidankanepe.com gibi bir domaini 1 dolara kaydedip, süresi dolduktan sonra uzatma ücretini (genellikle 70 lirayı buluyor) görünce boşa düşürmeye razı oluyor.

domain dünyasında en fazla domain ingilizce olarak kayıtlı ve en büyük sirkülasyon bu domainlerde mevcut. bu yüzden ingilizce domainlere yatırım yapmak türkçe domainlere yatırım yapmaktan daha akıllıca olacaktır.

domaincilik de kendi çapında bir sektördür. bu sektörün yıllar için değişim geçirmesi çok normaldir, özellikle new tld domainlerin ortaya çıkması ile birlikte sektörde büyük değişimler yaşandı. bu değişimlerin takip edilmesi ve adım atarken her türlü gelişmenin göz önünde bulundurulması gerekir.

elinizdeki domainleri satmak için bir çok yol mevcut. türkçe platformların başında alanadlari.com gelir. bununla birlikte forum formatında r10.net ve wmaraci.com var. global satışlar için godaddy, sedo, snapnames, flippa, bido, dynadot gibi domain işine özel platformlar uygundur. ancak global satışlarda komisyon oranları çok yüksek, "hemen al" satışlar gerçekleştirmek de çok zordur. o yüzden ya sabırla domainlerinizi buralarda listeleyip güzel bir teklif gelmesini bekleyeceksiniz, ya da yine buradalarda minimum fiyattan açık arttırmaya bırakıp gelen en yüksek teklife bırakacaksınız.

domain satışında en kazançlı yöntem elbette son kullanıcıya yapılacak satıştır, bunu sağlamak da sizin pazarlama kabiliyetinize bağlıdır. mesela telekom sektöründeki bir firmaya telefontamiri.com gibi alan adını satabilmek için sizin ürününüzü iyi pazarlamanız lazım, bu da hem telekom sektörü hem de domain sektöründeki bilgi ve becerinizle bağlantılıdır.

domain işinden para kazanmak istiyorsanız uymanız gereken bir kaç geleneksel görüş mevcut;
    -sıfır domain alıyorsanız süresi bittiğinde uzatmaya değmeyecek domain almayın.
    -güvendiğiniz bir domain, bir kaç yıl boyunca hiç teklif almadıysa bile sabırla onu elinizde tutmaya devam edin.
    -domainleriniz için fiyat soran olursa saçma sapan fiyatlarla karşısına çıkmayın.
    -"maksat ayağı alışsın" mottosu domain sektöründe oldukça geçerlidir.