şükela:  tümü | bugün
 • galiba, domatesler bir gece kirecte bekletilip kurumalari saglandiktan sonra gizli birtakim yontemlerle yapilan pastane urunu gibi tadi olan kahvaltilik, misafirlik. bozcaada spesiyali.
 • clairvoyant süper yapar bunu, severek de yer üstelik, bi kere gördüm ellerini kavanoza daldirmis yapis yapis böyle.. iyygh.,...
 • bozcaada'da yaparlar, salto isimli yerde satarlar, domatesin icine de bir badem kondurmazlar mi tadindan yenmez. diger recellere bes basar.
 • portekiz de cok miktarda bulunan bir recel turu.
 • az bulunan bir receldir, yapan super yapar, yapmayan hic bulasmaz, ismi bile korkutur adami. kirecin kullanildigi dogrudur, cunku domatesin icine badem, ceviz gibi yemisler doldurulur, bunlari muhafaza etsin, hacmini korusun diye bir sertlik vermek gerekir, kirec de burada devreye girer. kirmizi degil yesil domatesler kulllanilir ki dayansin. hic unutmam, ilk okulda receller listlenirken annem habire yaptigindan parmak kaldirip soyledigim bir receldir, butun sinif gulmustur, sevgili ogretmenimiz -ki kendisine bakiniz vermemek icin zor tutuyorum kendimi- "varsa oyle bir recel getir bir gun de gorelim" diyerek cinligini belli etmis, yemis yemis bitirmis, sonraki seneler domates receli diye sayiklayip durmustur.
 • tadı ayva tatlısını andıran ve az bulunan lezzetli reçel..
 • adını ilk duyduğumda, yok daha neler domatesten de reçel olur muymuş dedikten sonra gelen ısrarlar üzerine küçük bir parçayı ağızıma attığım ardından, çilek reçeli dışında başka bir reçeli ağzına sürmeyen beni bile delirtmiş, kavanoz kavanoz adadan* taşımaya sevk etmiş bademli, reçelimsi şey.
 • kucuk ve elips seklindeki domateslerden yapilan bir recel. galiba ayni tur domatesler salca yapiminda da kullanilmaktadir. domates recelinde domateslerin cekirdekleri olmaz, recel biraz suludur. incir receli kivamindadir. ancak icindeki bademlerle birlikte cok lezzetli olur.ne yedigini gormezse, birinin bu receli yerken domates receli yedigini tahmin edebilmesi de imkansizdir. bu recelde domates tadi hic yoktur. ayrica patlican recelinden daha lezzetlidir.
 • yapili$ini, bozcaadada ya$li bir rum teyze ile geyiklide bir ba$ka ya$li insandan ba$kasinin bilmedigi, onlarin da sirrini kimselere anlatmadigi rivayet edilen, herhangi bir recele gore $erbeti gayet hafif kalan, cok lezzetli bir recel.
 • ilk -ve son- olarak bozcaada'da rastladığım, ilk başta yadırgasam da alışınca fena halde bağlandığım, içinde şeker, glikoz, limon tuzu, vanilya, bademiçi ve elbet bozcaada domatesi bulunan reçel çeşidi.
  efendim, adada reçeli bulabileceğiniz tek yer simyon salto isimli rum amcanın mütevazi dükkanıdır. eşi eleni hanımla beraber işlettikleri bu küçük yerde, reçel kavanozları arasında kaybolurken; alınan siparişlere, müşteri yoğunluğuna şaşırabilirsiniz.
  o derece.