şükela:  tümü | bugün soru sor
  • önedit:derdini sikeyimciler bir yerde toplanıp gelebilir. tek tek yazmanıza gerek yok.
    son yıllarda kafama çok takılan, zaman zaman uzunca süre düşüncelere dalmama neden olan durum. domateslerin neden eskisi gibi kokmaması büyük sorun benim için. ve bu sadece bu yıla mahsus durum değil. domates gibi kokan bir domates görmeyeli 5-6 yıl olmuştur sanırım. yetkililerin üzerinde durması gereken bir konu oldu artık bu bence.
  • çok fazla mutfak aleti üretildi. kimisi rendeliyor, kimisi püre yapıyor, öbürü doğruyor..vs rastgele bir yerden sırf fiyatı ucuz diye aldığım domatesi öyle ayak üstü elma yer gibi yedim. nefis bir lezzet verdi. orada anladım ki eski domatesler daha iyiydi diye bir şey yok. sadece biz domatesi eskisi gibi yere çömelip biraz beyaz peynir ve ekmek eşliğinde tüketmiyoruz. elli türlü işlemden geçmiş domatesin aynı tadı vermediğini düşünüyoruz. inanmayan denesin. domatesi elma gibi kütür kütür dilimlemeden ısırıp ye ve lezzeti gör.
  • yetiştirilen domates cinsleriyle de alakalı bir problemdir. eski tohum köy domatizi bulursanız kokar bence.
  • doğrusu hiç kokmaması.

domates kokmuyor..!

sentetik bir şeyler yiyoruz.

15 liralık salkım domatesleri tenzih ederim.
  • haklı bir gerçek.

domatesin koktuğu o güzel günler artık geride kaldı. daha fazla para kazanma uğruna ilaç basıyorlar hormon basıyorlar ve bu neticede sofralara kokmayan domatesler geliyor. bir diğer adı kapitalizm tabii. alışmak lazım.
  • domates çorbası için salkım domates aldım lezzeti, kokusu falan daha iyi diye. süt de koyunca bembeyaz bi çorba çıktı ortaya sanırsın hiç domates koymamışım ne renk ne tat ne de koku.. illa hazır püre aldıracaklar.
  • sebeplerinden biri çok açık olan hede:
    bilimsel bir gerçek olarak yaşlandıkça duyuların zayıflaması. misal "nerede o eski domatesler, zeytinler" diyenlerin çoğu yaşlanıyor ve tat duyuları bir nebze köreliyor efendim.
  • bir arkadaşımla konuşurken konu dönüp dolaşıp buraya geldi. eski domatesler yad edildi. yaşı 27. hatırlayabildiği koku 20 sene öncesine ait olsa 98 senesinden bahsediyor. eminim 98'de de aynı muhabbet yapılmıştır 78'de de. muhtemelen hasretle anılan domateslere farklı kuşaklar burun kıvıracaktır. bunun üzerinden politik argüman üretmeyin diye diyorum.
  • çocukluğum dudullu gibi bir yerde 93-2004 arasında geçti.
    yani her yerin müstakil ev kaynadığı birlik beraberliğin olduğu zamanlar.
    o zamanlar her gun geçen zarzavatcıyı hiç unutmam. 50 km öteden domates kokusu gelir başına toplanırdık zarzavatcı abi bize dilimler yerdik. bolluğun, bereketin ve en önemlisi tarımın(!) olduğu zamanlardı.
    şimdi bakıyorum. neredeyse herşey plastik, kokusuz ve kalitesiz.
    raf ömrü uzamış, kalite düşmüş durumda.
    ayrıca annem bu sene 5 kavanoz menemenlik şişe hazırlamış.
    eskiden 20-30 tane koyar doya doya yerdik.
    herşey yolunda değil mi ?