şükela:  tümü | bugün
 • farkına vardığım durum.

  hayır iyisini bulamamış değilim, zira iyisi diye bir şey artık yok. bu konunun sözlükte başlığı da yok, herkes kanıksadı mı bu durumu nedir anlamadım, ot gibi domatesler patır patır alınıyor pazar tezgahlarından, marketlerden. ne yiyorsunuz siz nasıl yiyorsunuz anlamak mümkün değil.

  en sonunda kafayı üşüttüm ve cebime 25 kuruşlardan epeyce doldurdum.
  sırasıyla salı, çarşamba, perşembe, cuma, cumartesi, pazar günleri olmak üzere şehrin her yerindeki pazarları tek tek gezdim. gördüğüm her domates tezgahına yanaştım, uzattım 25 kuruşu tadacağım dedim, kimileri parayı almadı kimileri aldı, neyse konu 25 kuruş değil ama 25 kuruş da az para değil neticede, neyse.

  kimi "yavrııım ben bunu kendi bahçamda yetiştiriyom" dedi, kimi "abi halden aldım dedi", kimi "abi ben finikeden getiriyom bu devletin verdiği tohum değil başka yerden bulaman ha" dedi, kimi "bu mal napıyor" diye baktı, kimi raikkonen.

  üşüttüm ulan kafayı, domates yiyemiyorum lan, tahta yiyorum, bildiğin tahta bu, rengi kırmızı içi kırmızı kokusu da var, ama tadı bok gibi.

  edit: vay efendim mayıs ayında domates mi olurmuş, yok çanakkale domatesi şöyleymiş böyleymiş diye mesajlar alıyorum. arkadaşlar bu bahsettiğim olay bu yılın olayı değil yanlış anlaşılmasın, ben bu tatma eylemini geçen sene temmuz ortasında da yaptım. domatesler ayvayı yemiş nesini anlamıyorsunuz. kalkıp çanakkale'ye mi gideyim, sırf kahvaltıda domates yiyeceğim diye bahçede domates mi yetiştireyim. bundan 15 sene önce gidiyordum pazara mayıs ayında, mis gibi domatesimi alıyordum, şimdi alamıyorum şikayetim bu.
  bir domates yemek bu kadar zor olmamalıydı.

  bir edit daha: sevgili sözlük yazarları, domates göndermeyi teklif eden oldu, bedavadan fide vereyim yetiştir diyen oldu, öncelikle herkese başlığa olan ilgisinden ve yardımseverliğinden ötürü çok teşekkür ediyorum.
  belki ben bu çözümlerden bir tanesini deneyeceğim ve olabildiğince iyi domatese bir şekilde ulaşacağım. ama benim derdim bu değil.
  ben bireysel çözüm değil toplumsal çözüm istiyorum, bu millet artık bu çöp ürünlere isyan etsin istiyorum; pazarda, markette sırf domatessiz kalmamak uğruna kıytırık tahta parçalarına para vermesin istiyorum. bu üreticiler veya satıcılar veya sebebi her kimse artık bu milletin isyanının farkına varsın istiyorum. isyanımız mutfağın içinde kısıtlı kalmasın istiyorum. bu başlığı açışımın yegane sebebi budur.
 • ekşi sözlük sonunda işlevsel kullanılmaya başlandı. bana böyle başlıklarla gelin. birader ben domatesin gerçek tadını biliyorum. daha önce domates yedim. bunlar domates değil. bu işi buraya getirenin allah belasını versin.
 • yerli tohumun bop eşbaşkanlığı projesi kapsamında yasaklanarak israil tohumlarının devreye girmesinden kaynaklanmaktadır.
  allah bunun da hesabını soracak!
  türk tarımını bu duruma getirenlerin allah ömründen alsın domatese patlıcana hıyara versin!

  edit:
  bir çaylak mesaj atıp bana :
  (#108034321) geri zekalı provokatör yerli tohum nerede yasak?
  31.05.2020 17:33 ...

  ekonomik değil diye çiftçi yapmıyor
  31.05.2020 17:33 ...
  demiş,
  evet mazot fiyatını, tarladaki suyun ve suyu sağlayan elektriğin fiyatını yüksek tutan, yerli tohum ekmesin, tarım yapılmasın diye çiftçiye elinden gelen kötülüğü yapan 18 yıldır tek başına iktidarda olan cehape bu işin suçlusu, ben de bu işin geri zekalı provakotörüyüm!
 • kötü olan, yeni neslin gerçek domatesle şimdiki domateslerin farkını asla bilemeyecek olması durumu. çocukken yediğimiz içinde bol domates olan ekmek arası sandviçlerin bile tadı bir başkaydı.
 • edit 2: hala mevsimi deyip de delirten yazarlar var. sevgili dostlar, insanı delirtip de şimdi burada bana tek tek sebze, meyve nerede, hangi dönemde yetişir uzun uzun yazdırmayın. çocukluğumdan beri kışın mecburi, istisna durumlar hariç domates almayıp, yazın fazlasıyla alıp, kimisini rendeleyip, kaynatıp, kavanozlayıp saklayan insanım. yok arkadaşım yazın da hatta senin anlayacağın dilde "mevsiminde" de domates yok. alınlara da domates denemez. onun için gözünüzü seveyim; yok mevsimiymiş, yok şuymuş yazmayın artık.

  edit: başlık sahibine mesaj atılamadığı için sevgili çaylak yazarımız @kirmizi power ranger benim iletmemi rica etti.

  "şu an gerçekten yemeye değecek iki farklı domates var benim bulduğum. 1 agrocan marka migrosta sarılan organik domatesler 2 metro gross marketteki salkım %100 yerli tohum domates. pazarlardaki domatesler beş para etmez. başlığı açana mesaj yollayamıyorum siz atarsınız belki çilesine çare olur."

  ayrıca mayıs ayında iyi domates aradığımızı iddia eden arkadaşlara da ithafen; yazın çıkan domatesleri, karpuzları, mayısta çıkan çilekleri de görüyoruz. onların da bir farkı yok.

  uzun süredir domates almayı bırakmış bir yazar olarak katıldığım haklı isyandır. behzat ç'nin de dediği gibi bildiğin ıslak ekmek, bulaşık süngeri tadında domatesler piyasada dolaşıyor. eskiden yazı beklerdim, bu sene mevcut durumlardan dolayı ne olacak onu da bilmiyorum.

  ata tohumu kullandırmayan, iç piyasayı ihraç fazlası ya da gönderilemeyecek mallarla dolduran, bizi ıslak süngere mahkum eden herkese de selamlarımı gönderiyorum.
 • marulun tuncuna, domatesin piçine kaldık.
 • domatesler mazot kokuyor diyorum ınsanlar yüzüme bön bön bakıyor.
 • ata tohumu kullandırmayan, iç piyasayı ihraç fazlası ya da gönderilemeyecek mallarla dolduran, bizi ıslak süngere mahkum eden herkese de selamlarımı falan göndermiyor, ana bacı sövüyorum.
 • "bir gün çocuğum olursa ona kasetin ne olduğunu, mektubun ne olduğunu, matbu sözcüğünün kelime anlamını anlatabilir, hatta gösterebilirim. ama ona domatesin eskiden ne olduğunu, domatesin aslında ne olduğunu asla anlatamam."

  #28047636
 • kesinlikle katılıyorum. sırf buna değil , soyle başlıklar açılsa onlara da katılıcam.

  salataliklarin ilk günden pörsümesi ve balık gibi kokması,

  sarimsaklarin hemen çürümesi,

  patateslerin bir hafta icinde filizlenmesi,

  soğanların yumuşakça olmaları,

  çileklerin tadının olup olmadığına karar veremeyecek şekilde olması,

  bu böyle sürüp gider.

  eskiden patates , sogan çuvalla alinir aylarca kullanilirdi, sarımsak hep asılı dururdu bir yerlerde,
  domatesi sade kabuğuyla beraber yerdim, şimdi bıçakla zor kesiyorum içindeki ağacı, kabuklu domates yemeyeli ise on yıllar oldu, salatalık için en doğru şeyi erman toroğlu söylemiş sanırım.
  elmayı şöyle şehvetle ısırıp yemeyeli de çok oldu. kabuklu elmayı çok severim lakin güvenip yiyemiyorum.