• lapasi makbuldur ve sinirimin olmadigi yemeklerden biridir. bir kere sirkette bir arkadasim "sana asure getirdim" demisti, yani, aslinda olan, "iste sirkette kendi ekibime dagitmak icin getirdim sen de ye"ymis. ben, asureden sonrasini duymadim, asure ile yanyana geleceksem o asure benimdir, neyse ben bayagi yarim tencere asureyi yemistim, getiren kiz sok! "kiz? insanlar ne yiycek?" dedi bana, "hangi insanlar ya? ogleden sonra yiycem kalani" demem 7 sene boyunca sirkette anlatildi. hala onlarin benim asuremin kalanini yediklerini dusunuyorum.
    domatesli pilav da benim icin boyle. bir tencere domatesli pilav varsa hep sorarim, "bu bana yeter, evin geri kalani ne yiyecek?" diye.
    ve ben bazi konularda cok ciddiyimdir.
    cok.cok.ciddi.

edit. bir arkadasimin "bu ne dandik debe entrysi" diye mesaj atmasiyla entrynin debeye girdigini ogrendim, valla cok tesekkur ederim ama biraz da utandim ne yalan diyeyim. domatesli pilavdan cok, asure anlattigim bir yazi. yani, domatesli pilav hakkinda bir sey ogrenmek icin okuyan sonunda "ee, ben ne okudum simdi?" diye bana kufur edecek arkadaslardan cok ozur diliyorum. kufur etmeyin duymam, ama sizin icin sunu birakiyorum. hay allah ya, insan utaniyor.
  • dibi hafif tutturulmuş, bol sulu domatesle pişirilmiş, pilavların şahanesidir.
    olmazsa olmazı bol bol bol tereyağıdır, e akdenizlinin pilavı zeytinyağı olmadan olmaz onu da mutlaka kullanmalıdır. bol bol ama*, yaz günü yanına barbunya da ne yakışır veya taze fasulye! üf!

lambaya püf de
    domatesleri lütfen iyi pişirmek çok önemli kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirin, sabredin*
  • karnıyarik, domatesli pilav ve cacik: dunyanin en mukemmel uclemeleri
  • en güzel can yücel/ezginin günlüğü tarafından cümle icinde kullanılmış:

"sana üryani eriği hoşafı yaptım
    yanına domatesli pilav
    yemedin"
  • icine konan rendelenmis domatesi, pilavin su hesabina katip katmamak gibi bir sorunsala* ev sahipligi yapan, hafif dibi tutturulasi pilav.
  • bana dargın mıyız isimli şarkıdan başka bir şey anımsatmayan pilav çeşidi olsa gerek.
  • yazı, yazlığı, balkonu, mangal günlerini hatırlatır. yaz okuluna kaldığın için o günleri nah görürsün diye de şuanda içimi acıtır ama yine de akşamın bu saati ince ince canımın çektiğidir. kokusu burnumda tütüyor vallahi, burdan kendisine sesleniyorum, özlendin.
  • lapa versiyonunu tercih ettiğim, yazın yenmesi gereken (hakiki domates faktörü) en güzel pilav çeşitlerinden biri.

naneli cacık ve ayran gibi yoğurt türevleri komboyu tamamlar.

burnuma geldi kokusu be!
  • "eger bir pilav olsaydınız hangisi olurdunuz" sorusunun cevabı. lezzet şeysi.
  • pilav sevmeyen benim gibi canlılar için bile misler gibi bi yemek. en güzeli için, pirinçleri kavurmamak, haşlama usulü yapmak gerekli.
hesabın var mı? giriş yap