şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ayestefanos ile dagilma surecine girmi$ osmanli'nin kesin bir zaferle kazandigi son sava$tir. girit meselesindeki $imarik cocuk tavriyla abileri ingiltere ve fransa'nin destegini kisa bir sure icin kaybeden yunanistan durumu firsat bilen (sanirim ethem pa$a kumandasindaki) osmanli ordusu kar$isinda 1897'de kesin ve agir bir maglubiyet almi$ ve askerlerinin buyuk bir bolumunu yitirmi$tir. osmanli'ya atina yolunun engelsiz bir $ekilde acilmasi, abilerin kuskunluklerini bitirtmi$tir tabi, devreye hemen girip belki de gunumuzde bir yunanistan'in olmasini saglarlar.
    baba adamdi abdulhamit.
  • "yeniköy'de bir yalı,fatih'te evler,ayışıklı bir zaman
    rüştü paşa'ydı adı,yıldız'da ve dömeke'de kahraman"

turgut uyar,salihat-ı nisvandan saffet hanımefendi'ye
  • fausto zonaro tarafından da resmedilmişliği vardır.
  • zamanında kara kuvvetleri komutanlığı astsubaylık sınavını bana kaybettiren savaştır. tüm testleri, psikolojik sınavları geçtim. aç karnına tüm spor sınavlarını başardım. en son mülakat sınavında bana bu soru soruldu ve cevap veremedim. lisede yabancı dil bölümü okuduğumdan dolayı sözel bölümün neredeyse tüm derslerini görmeme rağmen o zamana kadar böyle bir savaşın olduğundan haberdar bile değildim. eve döndüğümde tüm lise tarih kitaplarını ve evde bulunan tüm ansiklopedileri kontrol etmeme rağmen bu savaş hakkında bilgi bulamamıştım. bu durumdan dolayı da sınavı yapan komutanları suçlamıştım. hakkımı yediklerini düşünmüştüm. torpilli adayların kazandığını düşündüm. ta ki burada bu başlığı tesadüfen görene kadar. yıllardır haksızlığa uğradığımı düşünmüştüm ama sözlük bana doğru yolu gösterdi.

sınavı kazanıp astsubay olamadım. ardından lise mezunlarının girdiği kpss 'den 90 puan alıp tüm doğu ve güneydoğu bölgesini tercihlerimde belirtmeme rağmen memur olamadım. sonra şansa kazandığım 4 yıllık sıradan bir bölümü bitirip şimdiki çok sevdiğim , hem memurluktan hem de subaylıktan daha bir işe girdim.

hayatın ne zaman, nerede, ne göstereceği belli olmuyor.
  • 1897 yılında mustafa kemal 16 yaşındayken bu savaşa katılabilmek için manastır askeri idadisi'nden kaçmış fakat amacına ulaşamadan yakalanmıştır.
    işte günümüzde geri kafalılar tarafından atıp tutulan büyük liderin vatan aşkı...
  • yakın tarihimizdeki önemli kahramanlıklarımız ve başarılarımızdandır. https://youtu.be/vjgr041etrg