şükela:  tümü | bugün
 • yeni hbo filmi brexit'te benedict cumberbatchtarafından canlandırılacak politik danışman ve stratejist. brexit'in mimarlarından olduğu iddia ediliyor.
  fikirlerini yazdığı bir de blogu var.
 • durham doğumluymuş (bkz: gereksiz bilgiler). the guardian'ın kendisi hakkındaki görüşü yerinde gibi; "dominic cummings is just a troll. he may have trolled the whole country and changed the course of british history, but he’s still the man with an egg for a face, who screams everyone must be accountable for their actions – everyone except him."
  https://www.theguardian.com/…-face-of-the-brexiters
 • başbakan boris johnson'ın başdanışmanı. kendisi boris'in iplerini elinde tutan, ingiltere'nin asıl başbakanı olan kişi.
 • birleşik krallığın roger stone'u.
 • britanya'daki prorogation davasi devam ederken arka planda hayvani guclenmeye devam eden troll brexiteer dahi.

  simdi ise bakan danismanlarini istedigi gibi gorevden alabilme yetkisine sahip olmus.
 • corona virüsü belirtileri görüldüğünden evinde izolasyona çekilmiş.
 • ıdollerimden olan adam. tabi ideolojik olarak degil ancak hayatta basardiklari acisindan. 2015 yilinda donemin basbakani cameron’un ukip’e kaptirdigi oylari geri toplayip o yilin secimini kazanmak icin ve nasil olsa hayir cikar diye cok rahatca aldigi referandum kararini cok iyi kullanmistir. leave kampanyasinda su anki basbakan boris johnson ve britanya politik tarihin tacsiz krali nigel farage gibi isimler siyasi kisminda cok on plandayken bu adam leave kampanyasinin direktoru olarak onlar kadar on planda olmasa bile referandumun kararinin 3 bas mimarindan birisidir.

  zaten 2010-2014 yillari arasinda michael gove gibi cok onemli bir isme de danismanlik yapmistir. su siralarda ise boris johnsun bas danismani ve neredeyse her seyi. eger bu virus olayini bir sekilde atlatmayi basarirsa 2020li yillarin britanya siyasetinin tamamini domine etme ihtimali cok cok yuksek olan bir ismin danismani olmak onemli. adam resmen king maker konumunda. zaten diplomasi, ekonomi ve guvenlik konular benim de cok ilgimi cektigi icin onun yaninda staj yapmam gerekiyor herhalde. zaten bir ortak yonunuz var o da norman stone’dan ders almis olmamiz. bence bu ilk adim olarak guzel gayet.
 • ingiltere'de sokağa çıkma süresince seyahate çıktığı için eleştirilen ve bbc'ye kendini savunan siyasetçi.

  https://twitter.com/…tatus/1264172849868259328?s=19
 • sayesinde, ingiltere'de ortalık baya bir karıştı.

  mart sonunda, lockdown kurallarını ihlal edip 400 km uzaktaki babasını ziyarete gitmiştir. üstelik bunu covid-19 belirtileri sergilediği halde yapmıştır.

  nisan ayında, babasının evinden 43 km uzakta bulunan barnard castle'da görülmüştür. yine lockdown kurallarını ihlal ederek.

  son olarak; londra'ya dönmeden, tekrar babasının yanına durham'a uğramıştır.

  tüm bunlar olurken; kendisini kâh durham'da kâh barnard castle da gören bir kaç vatandaş, polise şikayet etmiştir. fakat konu hızlıca kapatılmıştır. taa ki bir kaç gün önce, basına sızdırılana kadar.

  işte tüm şenlikler de burada başladı. ülkedeki herkes, buna tory mpler de dahil, dört bir yandan tepki verdi. başbakan'ın baş danışmanı böyle yapacaksa, biz niye enayi gibi takip ediyoruz kuralları diye.

  doğal olarak, istifası istendi. ama boris, herkesi karşısına alarak, dün gece dominic'e sahip çıktı. ve halka babalık dersi vermeye kalktı... güya, dominic oğluna bakacak birini bulamadığı için, babasına gitmek zorunda kalmış da bilmem ne. oysa herkes ne şartlar altında çocuklarına bakmak zorunda kaldı... millet hastanede son nefesini veren aile üyelerini bile ziyaret edemedi. cenazeler kalkmadı. morglar dolup taştı. toplum olarak travma üstüne travma yaşadık. ama yine de kurallara uyduk. bu ne şimdi?

  bu noktada da kayış koptu zaten. boris'e bu süreçte yol gösteren tüm bilim adamları yapacağınız işi ... biz size boşuna akıl vermeye kalkıyoruz, dinlemiyorsunuz ki diye tepki verdi (adamlar kaç aydır üstüne basa basa halka karşı dürüst/şeffaf olun ki, kurallara uymak istesinler dedi).

  bu arada devlete ait "uk civil service" twitter sayfasından kimliği bilinmeyen biri, boris'e tepki olarak: "arrogant and offensive. can you imagine having to work with these truth twisters?" diye bir tweet attı. saniyeler içinde fav/retweet yağmuruna tutuldu... daha sonra silindi. ama kepsler internetin dört bir yanına yayıldı bile.*

  jk rowling bu tweeti atan yiğidin bir senelik maaşını seve seve karşılarım diye olaya dahil oldu.

  bu sabah; tüm gazeteler boris'in aleyhine manşetler attı. ki buna hükümete her daim destek veren daily mail de dahildi... herkes şoklarda.

  onun dışında, iki gündür dominc'in evi önünde protestolar düzenleniyor. ki bence en güzeli şuydu (birisi dev bir ekrandan boris'in lockdown kurallarını açıkladığı videoyu yayınladı).

  dediğim gibi, ortalığı baya bir karıştırdı. boris'in sonu olacak gibi bu olay. takipteyiz.