şükela:  tümü | bugün
 • venezuela nın kuzeyinde küçük bir ada ülkesi.baskenti roseau
 • karayipler'deki rüzgaraltı adalarından biridir. 1978'de ingiltere'den bağımsızlığını kazanmıştır, bir önceki sahibi ise fransa'dır. resmi dili ingilizce'dir ve çoğunluğu afrika kökenli olan ada sakinlerinin tamamı ingilizce'yi konuşabilirler fakat günlük işlerde fransızca-ingilizce-afrika dilleri karışımı olan patois adlı yerel dili tercih ederler. genelde dominik cumhuriyeti'yle karıştırılır bu ülke, bu yüzden bir zamanlar adanın adını waitubukuli olarak değiştirmeyi düşünmüşler fakat sonradan bu uzun isimden vazgeçip dominika'yla devam etmişler. bu arada 25 yaşından küçük yabancıların sürücü belgesi sahibi olsalar da bu adada araba kullanmaları yasaktır.
 • yerlilerince waitukubuli olarak da bilinen ada.

  hangisi olduğundan emin olmamakla birlikte karayip korsanları'nın bir tanesi bu adada çekilmiştir.
 • isim şehir hayvan oynarken yazılan seçme ülkelerden birisidir. puanı neredeyse garantiler.
 • 3 kasım 1493'te kristof kolomb tarafından keşfedilen ada. keşif pazar gününe denk geldiği için adaya, kolomb tarafından, ispanyolca'da pazar anlamına gelen dominika ismi verilmiştir.
 • 1978 yilinda bagimsizligini kazanan,para birimi olarak dogu karayip dolari kullanan orta amerika da sirin bir ulke.
 • küçük antiller'de bir ada ülkesi. güneyinde guadeloupe, kuzeyinde martinik adası bulunur. dünyanın ikinci büyük kaynar gölüne sahiptir. ülkede muz, kakao, yeşil limon, vanilya yetiştiriciliği ile adanın eski volkanik yapısından dolayı oluşan ponza taşı ve balıkçılık temel geçim kaynaklarını oluşturur. turizm ise ekonomik büyümenin en büyük kaynağıdır.
 • istanbul fahri konsolosluğu maçkada hemen akaretlerin sonuna doğru, itu macka kampüsünun bitisigindedir. 100 bin dolar iş yatırımı veya 200 bin dolar gayrimenkul yatırımi ile vatandaşlık verir. mis gibi ülkedir
 • bu ülkenin vatandaşlığına geçmek için gerekli prosedürlerden bahsedeyim sizlere;

  efendim bu ülke de vatandaşlık hakkını belirli ücret ödeyerek ya da belirli miktarda yatırım yaparak sahip olmanızı sağlayan ülkelerden.

  temel olarak iki farklı şekilde vatandaşlık hakkı verir size bu ülke;

  1- bireysel başvuru ile: bu başvuruda toplamda 100.000usd ödemeniz gerekiyor. yapılan evrak işlemleri ve sözlü görüşme sonraki ortalama 9 ay gibi bir sürede vatandaşlığınız onaylanır ve pasaportunuz size teslim edilir. eğer evliyseniz ve aile bireylerini de bu haktan yararlandırmak istiyorsanız toplamda ödemeniz gereken tutar 175.000usd ki evliyseniz ve cocuğunuz varsa bu tutar bence daha mantıklı.

  2- yatırım yaparak başvuru: bu başvuruda dominik devletine 200.000usd yatırım yapmanız gerekiyıor. bu başvuru ile size ve ailesinize vatandaşlık hakkı ve dominik passportu veriliyor. süreç biraz daha meşakkatli ve ort. bir yıl kadar sürüyor. orada iş yapmak isteyen yatırımcılar için bence biçilmiş kaftan. zaten orada iş yapacaksın, neden dominik pasaportu almayasın ki..

  peki neden dominika vatandaşlığı? bunların başında elbette ingiltere’ye vizesiz seyahat hakkı geliyor ki zaen bu vatandaşlığa geçenlerin en popüler sebebi bu. bunun dışında hong kong da vizesiz seyahat edilen ülkelerin başında geliyor. ayrıca dominik ükede devamlı ikamet şartı istemiyor ve çifte vatandaşlık hakkı tanıyor size. yani tc vatandaşlığından çıkmanıza gerek yok..
 • alınması gereken vatandaşlıklar listesinde bulunması gereken ülke.
hesabın var mı? giriş yap