şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ne dediğini anlamasam da pek hoş bi ritmi olduğu için üstüste dinlediğim kazım koyuncu şarkısı.
    viya albümünün ikinci parçası..
    aradım ve buldum ki sözleri
    "domivamis, yoüeşeps koeşapti
    xut kyoisti lazuûi şeni gopti
    va maâiruşi xolo boşi kogepti
    var içoden derdi meraği çkimi
    kamikamis jur tolepe dudgitas
    çili muşi çkimisteri duskidas
    mşüoinite uûaüaûe doskidas
    gyai öüomit öüidi var domiskidu
    a luümaşa toli kodomiskidu
    jur luümaşa para var ki dopskidu
    domivamis, yoüuşis kaeşapti
    xut kyoisti lazuûi şeni gopti
    var maâiruşi xolo boşi kogepti
    var içoden derdi meraği çkimi"
    olup,
    "domivamis, yokuşları çıktım
    beş köyü de mısır için dolaştım
    sonunda elim boş geri döndüm
    bitmiyor derdim sıkıntım
    kaymakamın iki gözü kör olsun
    karısı da benim gibi olsun
    açlıktan takatsız kalsın
    bitmiyor derdim sıkıntım
    yemek yeyin ekmeğim kalmadı
    bir lokmada gözüm kaldı
    iki lokmada param kalmadı
    bitmiyor derdim sıkıntım
    domivamis, yokuşları çıktım
    beş köyü de mısır için dolaştım
    bir şey bulamadan yine boş döndüm
    bitmiyor derdim sıkıntım " manasına gelmekte imiş.
  • albümde önce yaşlı bir kadın tarafından müziksiz, sonra da koro ile söylenen harika bir müziğe sahip şarkı.
  • inanılmaz güzel müziğiyle insanı kendinden geçiren, ve öyle ki, metal ögeleri içeren, vokali o yönde yapılsa o müzikle farklı bir tarzda da çok büyük başarılar elde edebilecek bir parça..
  • şarkı boyunca tutulan ritme bayılmamak elde değil sanirim.
  • nedense her dinledigimde ilahi hissi veren türkü
  • sarpi moleni ile birlikte albümün en güzel şarkısı..
    sıkıntı ve dert anlatan bir şarkı olsa da dinledikçe coşturan belki de verdiği coşku şarkıda anlatılan isyanın hissedilmesiyle ilgilidir...
  • mütemadiyen bir zikir havası yaratıyor bu şarkı bünyede; bir yandan ilâhi esintileri. gözler kapanıp dinlenmeli, akabinde yeniden doğulup güne kendine gelmiş devam edilmeli.
  • girişinde şarkının yaşlı bir kadın tarafından doğal bir ortamda söylenişini takiben müzik alabildiğine tempolu girerken yaşlı kadının sesi gittikçe azalır. sonrasında sözlerini kızlardan oluşan bir koronun söylediği ve temposu düşmeyen bir şarkıdır. ilginç bir tarafı da şarkının tamamında kazım koyuncu'nun sesini duyamamanızdır. bitişine yakın yaşlı kadının sesi hafifte olsa tekrar ortaya çıkar.

domivamis yokluk demekmiş ve o dönemde yörenin kaymakamına yönelik şikayetlerini dile getirmek için yazılmış.
  • gaz verir. hani olur ya, gazlanma ihtiyacı hissedersiniz, böyle kafa hafiften bi sallansın bi ritm eşliğinde...

...domivamis dinleyin efendim.

o ritmle gaza gelmeyen beni arasın, ben onu farklı şekilde gaza getiririm.
  • ağıt benzeri bir girişten hemen sonra kulağa tuhaf gelen bir tempoyla şarkı başlar. sanki müziğin giriş zamanlaması yanlış gibidir. ilk başta yaşlı kadının sözleriyle müziğin ritmi uyumsuzmuş gibi gelir, ama sonra hemen alışırsınız.