şükela:  tümü | bugün
 • periferde dopamine dönüşen levodopa'nın yan etkilerini azaltmak için kullanılan bir dopamin reseptör blokörüdür.
 • intestinal hareketleri artırmak için verilen prokinetik ilaç.
 • (bkz: metoclopramide)(bkz: cisapride)
 • fda onayında ''pregnancy n'' kategorisinde yani henüz sınıflandırılmamıştır.
 • periferdeki dopamin reseptörlerinin blokajı için kullanılabilir, levodopa'nın yan etkilerini azaltır.

  aynı zamanda ismi cok guzel. dom perignon $ampanya gibi.
 • genellikle proton pompası inhibitörü ( mide koruyucu ilaçlar) ile kombine edilmiş domperidon etken maddesi içeren 15 tane ilaç bugün itibariyle, yüksek doz ve uzun süreli kullanımda kardiyovasküler risk oluşturduğu nedeniyle ruhsatları sağlık bakanlığı tarafından askıya alınmış.
  link

  geri çekilen ilaçlar:

  delox 30mg sr pellet içeren kapsül, dexgard 30/30mg mr kapsül, dexridon mr 30/10 mg kapsül, doprokin-s oral süspansiyon, duedom 30/10mg, duedom 60/10mg, duolans 15/10mg, duolans 15/30mg sr, duolans 30/30mg sr, lacombı 15/10 mg, lacombi 30/10 mg, rabecomb 20/10mg, rabecomb 20/30mg mr, rabelıs plus 20/10 mg, rabelıs plus 20/30 mg mr."
 • titck nun duyurusunda bu kapsam dışında kalan "domperidon" etkin maddeli ürünlerin piyasada bulunmasında bir sakınca olmadığı yazıyor, yani sadece kombinasyon olan ilaçlar geri çekilmiş, halihazırda piyasada olan ürünlerin ise birinci sınıf b seviyesinde (nihai kullanıcıya ürün sağlayan tüm yerler, eczaneler, depolar vb. ) geri çekilmesine karar verilmiş.
  bu kombinasyonları piyasaya veren firmaların literatür, meta-analiz çalışmaları, çalışma raporları değerlendirilmiş nihayetinde çalışma sonuçları yeterli bulunmamış,
  domperidon etken maddeli motilium adlı ilaç johnson & johnson firması tarafından 2010 yılında ruhsatlandırılmadan çok önce eczacıbaşı tarafından 90'lı yılların sonlarına doğru piyasaya verildi ve uygun dozlar ile çok iyi neticeler elde edildi, o güne kadar pek çok yan etkisi olan ürünün pabucunu dama attı, yine o yıllarda gastroprokinetik olarak piyasaya verilen cisapride etken maddeli "prepulsid" adlı ilaçın da kardiyak yan etkilere neden olduğu gerekçesi ile geri çekilmesi sonrası gayet güvenli olarak yıllardır binlerce kutu satıldı.

  domperidon un prospektüsünde prolaktinoma yani bir hipofiz bezi tümörü, ketokonazol içeren ağız yolu ile alınan antifungaller ( mantar ilaçları ) ile birlikte kullanıma ait uyarılar bulunmaktadır ayrıca, mide de bir tıkanma, kanama, delinme vb. olması durumunda sindirim sistemindeki hareketleri arttırması nedeni ile böyle durumlarda dikkat edilmesi uyarısı vardır.

  domperidon içeren bu kombinasyon ilaçların avrupa ilaç ajansı european medicines agency-ema tarafından bir süre önce incelemeye alındığı, kardiyovasküler yan etkileri nedeniyle ilaçların kullanım süresinde, dozunda ve hangi rahatsızlıklarda kullanılacağı konusunda kısıtlamaya gidildiği belirtilmiş.

  özetle, yıllardır bu ilacı doktor kontrolünde ve dozunda kullanan ve prospektüste yer alan uyarılara dikkat eden kişiler tarafından kullanılmasında sakınca olmadığı yazılmış ama, basında çıkan haberlere göre öcü ilan edilmiştir.
  önce şu sağlık bakanlığı denetimine tabi olmayan ve tarım bakanlığı kanalı ile ülkeye 40 düvelden sokulan ve üzerinde "ilaç içermemektedir" ibaresi koyulup, bal gibi de ilaç etken maddesi içeren ürünlere bir denetim getirmesi dileğiyle.