şükela:  tümü | bugün
  • manyak güzel manzarası olan, sakız adasını seyredebileceğiniz ve sürekli esen bir yerdir.

aynı derecede manyak güzel manzarası olan, midilli adasını seyredebileceğiniz ve sürekli esen bir diğer yer olan şeytan sofrasını çağrıştırır.

böyle yerle böyle olumsuz isimlerin verilmesinin sebebi insanları içkş içmeye teşvik etmesi olsa gerek.
  • mesudiye'den yirmi beş dakikada, datça'dan bir saatte tekne ile ulaşılabilen bir koydur. koyun ve sahilin tamamı müstakil olduğundan içinde bulunan tek bir tatil köyünden ibarettir. denize bakmayan diğer üç yanı çam ve keçiboynuzu ağaçlarıyla kaplı bir dağlık ormandır. yaban domuzları keçiboynuzunun kokusuna gelmektedir ve bu tarih olarak eylül-ekim dönemlerine denk gelmektedir. domuz çukurundaki yüz dönümlük kullanım alanı zeytin ağaçlarıyla donatılmıştır. bu ağaçlar iki yılda bir ürün vermekte, koyda ayrıca her yıl düzenli olarak arıcılık faaliyetleri sürmektedir. bölgede yaban domuzlarından başka ayrıca tilkiler kol gezmektedir. akşam yemeklerinde masalara kadar gelen tilkiler tatilciler tarafından beslenmektedirler.

tatilini orada geçirmek isteyenlerin başlıca kaygıları yaban domuzları ya da tilkiler değil ama akrep ve yılanlardır. bu konuda yapılan araştırmalara göre akrepleri açık kahverengidir ve fazla zehirli (öldürücü) değildirler. etkileri bir süre yanma hissi, morluk ve uyuşma şeklindedir. bölgede bulunan yılanlar ise iki ayrı grupta toplanır. ilk grup koyu gri, siyaha yakın olan yılanlardır. bu yılanlar zehirli değillerdir ve çayır yılanı olarak da anılırlar. diğer, açık renk yılanlar zehirlidir. onlara dikkat edilmesi gerekmekte. akrep, arı ya da yılan sokmasına karşılık tedbirli olmak için yanında amonyak bulunduran tatilciler kendilerini şanslı sayabilirler çünkü bu tür sokmalara karşı birebir ilaçtır amonyak.

bu yılki işletmeci koya tavuk, köpek, kedi gibi evcil hayvanlar getirmiş, eşek, inek gibi büyük başları ve keçi, koyun türü küçük başları da temin etmeyi planlamaktadır. gerçi tavuklardan biri ilk gün ortadan kaybolmuştur ama olsun... alternatif tatil köyü olarak düşünülen koyda, kendi ürünleri olan zeytini, sütü, yoğurdu, tereyağı ve yanında yine kendi ürünleri olan balı sunacaktır. ayrıca bahçede yetişen sebze ve ağaçlardan toplanacak meyvelerle elbette balık da günlük ve sepet avcılığı ile yakalanıp tatilcilerin damak zevkine sunulacaktır. reklamları izlediniz. sırada dış haberler...
  • datça'dan tekne turuyla uğradığımız, denizi pırıl pırıl bir koy. tam kıyıya yanaşmadık nedense, manzarasıyla ilgili yorumları okuduktan sonra, bir ukteye daha sahip oldum.
  • gelip gideni pek olmayan sakin ve sessiz bir tatlı koy. oradaki bir tatlı işletme, bir tatlı kedi köpek tavuk ve az tatlı akrepler...pek güzeldi...
  • çam kokusundan sarhoş olabileceğiniz, dünyanın geri kalanını da çok büyük bir rahatlıkla unutabileceğiniz, denizinin billur olduğu, akreplerı ve yılanları ile popüler olan koyumuz, pig's bay'imiz.
  • ne akrep ne yılan arıdır buranın olayı arı. efendim bundan bi kaç yıl evvel uzaktaki bir yolda bir arı kamyonu devrilmiş. dolayısıyla o arılar orayı mesken edinmiş. ve kişi başına 10-20 tane arı düşüyor. ben bitanesini yuttum bile. denizdeyken de kıyıda rahat bırakmıyorlar.
    çadırın içinde tatil mi geçer arkadaş diye sormak istediğim mekan.
  • iskelesinde bir adet dogo argentino ile karşılanacağınız mekan.
  • ihtiyacınız olunca yardımı karadan beklememeniz gereken yer.
  • 10 gun huzurlu bir tatil sonunda akrep, yılan ve arı gibi soylentiler ve paranoyalar yüzünden kaçırmadığıma sevindiğim mekan. akrep ve yılana hiç rastlamadım arı ise neredeyse hiç yok diyebileceğim kadar azdı. zaten işletme sahipleri geniş araziye ve zorlu doga koşullarına ragmen tedbirlerini almışlar. akrep yılan için organik ilaçlamalar yapılmış ve periyodik aralıklarla tekrarlıyorlarmış. arılar için koloniye zarar vermeyecek fakat yon değiştirici aldatıcı tuzaklarla donatmışlar. bugune kadar hiç kullamak zorunda kalmadıklarını soyleseler de her hangi bir olumsuzluga karşı ön mudahale için ecza dolabında alerji ve sokulmalara karşı ilaçlarını barındırmaktaymış.

zaten mekana vardıgınızda hiçbir şey düşünmüyorsunuz. mekanın huzuruna ve dingilliğine hemen uyum saglıyorsunuz. bitmek tükenmek bilmeyen bir enerjiyle kaplanmış gibi ister denize girin ister selaleye çıkın, ister taş fırın için odun kesin ister tarlaya yardım edin, ister hamaga uzanıp dinlenin, isterseniz içip eğlenin...

ayrıca turistik bir tesis olmasına ragmen medeniyetten uzak olması nedeniyle dışa bağımlılığı minimuma indirmeye özen gösteriyorlar. en önemlisi de yiyecek ihtiyacları. bir arkadaş organik tarımla uğraşırken başka bir arkadaş taş fırında ekmek yapıyor. digeri balık avlıyor, bir başkası dagdan yabani sifalı otlar topluyor... her gun ayrı bir ziyafet çekiyorsunuz ve hemen hemen hiç bir endustriyel urune ihtiyac duyulmuyor.

şansıma bir de yoga grubu da denk geldi. yoga shala isimli bir gruptu. çok hoş vakitler geçirdim. beni derslerine de kabul ettiler. sayelerinde yogaya ilgim başladı.

benim için çok degişik bir deneyim oldu. başta düşündüğüm tüm olumsuz düşüncelerim ve on yargılarım gerçekten onemsizmiş. en kısa zamanda tekrar gideceğim bakalım
  • yerel halk tarafından sanırım domuzbükü olarak adlandırılıyor.