şükela:  tümü | bugün
 • domuz ürünleri dana koyun ürünlerinden çok daha lezzetli.
 • sosis içersinte, köfte içinde dana etiyle karışıkken bayılarak yerim. tekten yemeyi denedim, mideme dokundu belki de psikolojiktir.... ağır geldi. karışıkken keyifle yenir oldukça da lezzet katar yediğiniz ete.
 • domuz etini severek tüketenleri bunu izlemeye davet ediyorum.

  tanım: kalitesiz bir et.
 • aşırı yumuşak ve lezzetli ettir.
 • domuz, kanatlı hayvanlarda da olduğu gibi çok yavrulaması ve çabuk büyümesi itibarıyla kırmızı et yetiştiriciliğinde tercih edilen bir hayvan türüdür. (bkz: omnivor)dur, yani hem hayvansal kökenli besin maddeleriyle hem de tahılla beslenebilir.

  domuz, otçul (bkz: herbivor) beslenme doğasına sahip 4 mideli sığır türüne karşın tek midelidir ve bu mide sığırın dördüncü midesine ya da bizim de sahip olduğumuz mideyle eşdeğerdir. protein, yağ ve karbonhidrat sindirimi mide ve ince bağırsakta gerçekleşir.

  kendi enzimleriyle sindiremediği selüloz gibi karbonhidratları, sığırların ilk midesinde gerçekleşene benzer şekilde, kalın barsağında bulunan bakterilerin parçalamasıyla sindirir. bu da domuzu etçillikten çıkarıp hem etçil, hem de otçul yapar.

  günümüz modern domuz yetiştiriciliğinde ise mutfak atığı, çöp, leş gibi şeyler besin maddesi olarak kullanılmamaktadır. gerek besi, gerekse damızlık domuz yetiştiriciliğinde kullanılan bitki türleri ise ağırlıklı olarak buğday ve arpa gibi tahıllar, yanısıra da ağırlıklı olarak mısırdır.

  salmonelloz, bruselloz, leprospiroz, influenza gibi hayvandan insana geçen (bkz: zoonoz) hastalıklar açısından rezervuar niteliği taşıyabilir. yukarıda sayılan hastalıkların sığır ve kanatlılar açısından da zoonoz oldukları unutulmamalıdır.

  tehlikeli addedilebilecek paraziter hastalıklar ise kas seven trichinellose ve domuzun barsak paraziti olan taenia solium'un (bkz: sistiserk) diye isimlenen ara formu olan ve beyne yerleştiğinde tehlike arz eden etkenlerden ileri gelir.

  benzer paraziter hastalıkların diğer hayvan türlerinden de bulaşabileceği unutulmamalıdır. (bkz: taenia saginata)

  bunun kontrolü ise modern hayvan yetişticiliğinde çok kolaydır. biyo-güvenliğin yasal olarak uygulanması istenen ve kontrollerle bunun gerçekleştirilmesini sağlayan almanya gibi ülkelerde birçok hastalığın bulaşımının önüne geçilmesi, bir başka deyişle bulaşma ihtimalinin eser miktara düşürülmesi mümkün. bu çiftliklerde uygulanan temizlik ve dezenfeksiyon işlemlerinin yanısıra düzenli antiparaziter ilaç tedavileriyle, yukarıda adları geçen hastalıkların görülme olasılıkları yok denecek seviyeye inmiş durumdadır.

  salmonelloz ise almanya'da 2007 yılında çıkarılan yönetmelikle kontrol altına alınmıştır.

  bu başlık altında, domuz etini kötülemek adına bir takım çiftliklerde kaydedilmiş görseller, kural tanımaz çiftçilerin sığır, kanatlı ve başka hayvan türlerinin bakıldığı çiftliklerinde de görmek mümkün. iş, bu görsellerle domuz etini kötülemekte değil. bu görsellerin ortaya çıkmaması için işini iyi yapmayanları cezalandırmak, tekrarında ise çiftliğini kapatmaktan geçer.

  şahsen ben, domuz tıbbı (bkz: schweinemedizin) alanında sahada olan bir veteriner hekim olarak almanya gibi bir ülkede ne domuz eti, ne de başka bir hayvanın etinin tüketimi konusunda bir beyis görüyorum.

  bilakis bu şartların sağlanamadığı, domuz etinin tüketilmediği türkiye gibi ülkelerde insanlarda görülen örneğin tüberküloz vakalarının yoğunluğu, bana sorunun domuz etinden başka bir yerde aranması gerektiğini gösteriyor.

  sözün özüne gelecek olursak, dini sebeplerle domuz yemeyenlere sonsuz saygı gösterilmesi koşuluyla bu şartlarda yetişmiş domuz etinin tüketimi, insana güvenilir bir protein kaynağı sunmuş olacaktır. yağ oranı yüksek karın gibi bölgeler yerine düşük yağ oranlı sırt ve boyun eti tüketimiyle protein diyeti yapmak dahi mümkün. *

  bu vesileyle de belirtmek isterim ki, domuz eti tüketiminin dinen yasaklanmasını aklamak için ortaya atılan saldırgan argümanlar tamamen deli saçması safsatalardan ibarettir.

  eyorlaman bu gadar.
 • işi, bakınız işi hayvan sağlığı ile uğraşmak olan bir veteriner müsveddesi çıkmış diyor ki

  --- spoiler ---
  ki, domuz eti tüketiminin dinen yasaklanmasını aklamak için ortaya atılan saldırgan argümanlar tamamen deli saçması safsatalardan ibarettir.
  --- spoiler ---

  bunu diyen adam bir önceki paragrafta diyor ki

  --- spoiler ---
  dini sebeplerle domuz yemeyenlere sonsuz saygı gösterilmesi koşuluyla...
  --- spoiler ---

  yavrucuğum bak, alamanyalara kadar gitmişsin ama daha bilimsel olarak haddini bilmeyi öğrenememişsin. domuz eti yemenin insan üzerindeki etkilerinin neler olduğunu bilimsel olarak yorumlamak senin işin değil. bu bir.

  ikincisi, mesele zaten domuz değil. bir önceki paragrafta sonsuz saygıdan bahsederken, tam iki cümle sonra kendini tutamayıp dini yasakları aklamaktan bahsediyorsun. biz bir şeyi aklamaya çalışmıyoruz. rahat ol. sadece inancımıza uyuyoruz o kadar. yahudi de aynı şekilde mesela. ona sorarsan neslini, aklını koruyor. bilemem, benim işim değil. ama öyle diyor.

  ha tabii sen bize uymak zorunda değilsin. gidip domuz yiyebilirsin. biz yememeyi tercih ediyoruz. bu kadar. lakin bu bile seni rahatsız ediyor ve millete bu işi hoş göstermek için çırpınıyorsun. aynı kutsal kitapta ifade edildiği şeklinle, en haysiyetli(!) en yüce(!), en dengeli(!) bir şeref(!) abidesisin. senin gibi ahlaklısı yok. aklamak ne demek ya hu? aklamak ne demek...

  güzelim, senin gibiler sayfalarca methiye düzüp milletin aklının altından girip üzerinden çıkmaya çalışsa da, bu milletin bir feraseti var. yaradandan ötürü bu hayvanı sevecek, yok etmeyecek doğada ama etini de yemeyecek. senin gibi olmayacak. yüzyıllardır olduğu gibi insan olacak. anlıyor, anlayabiliyor musun bunu? kafan alıyor mu? sen şimdi şuradan...
 • dışarda dana etinden çok çok ucuzken burada kat kat pahalıdır.

  alternatifi olmadığı için halkımız tavuk etine mahkum bırakılmıştır. yazık.
 • şimdi veteriner kardeşimiz yazılan bir girdiye ondan önceki girdisini değiştirerek cevap vererek o güzel(!) ahlağının en iyi örneğini vermiş. tebrik etmek gerek hakikaten. öncelikle şunu söyleyeceğim,

  "domuz eti tüketiminin dinen yasaklanmasını aklamak için ortaya atılan saldırgan argümanlar tamamen deli saçması safsatalardan ibarettir"

  dediğin anda bu çıkarımı yapmak seni aşar. işin içine mikrobiyoloji girer, hücre biyolojisi girer. girer de girer. bir pratisyen hekim ile beyindeki ur hakkında yorum yapmak arasındaki ilişki ne kadarsa, senin gibi bir veterinerle ettiğin cümle arasındaki ilişki ancak o kadar olabilir. veterinerlik fakültesinde gördüğün primitif bir hücre biyolojisi dersi, seni bilmediğin birtakım konularda bilimsel yorum yapacak, hatta ahkam kesecek bir uzman haline getirmez. sen git bu yazdığın rezillikleri almanlar'a anlat bakalım sana ne diyecekler. daha bilimsel çalışmanın b'sinden habersizsin, atıp tutuyorsun. eğitimli olup oralarda "türk" kalabilmek hakikaten bir meziyet.

  aklamak kelimesini tdk'ya göre anlamı "suçsuz veya borçsuz olduğu yargısına vararak birini temize çıkarmak, tebriye etmek, ibra etmek" tir. saygı duyduğun bir olgunun temize çıkması, tebriye etmesi, ibra etmesi seni ilgilendirmez. saygı duyar geçersin. ilgilendiriyorsa, duyduğun şey saygı olamaz. ki bak deli saçması kısmına gelmedik bile daha. bilmiyorum anlatabildim mi.
 • domuz beslemelik hayvandır ama canım çekti. beslemelik hayvanı canın çekiyorsa kötü. o yüzden etini yemeyelim. besleyelim. ikisi bir arada olmaz. bu yüzden evcil domuz evet. yemelik domuz hayır. 9 ekle, oldu mu sana acar pastanesinin kuruluş yılı?
hesabın var mı? giriş yap