• toplatilan asilarla ilgili gsk nin yaptigi aciklama http://www.gsk.com.tr/…luenza_domuz_gribi_basin.asp adresinde mevcuttur. o degil de ben useniyorum gidemem oralara kadar diyenler icin ahan da kopi pest:

kanada kamu sağlığı kurumu’nun (phac), kullanım sonrası yapılan yan etki bildirimleri üzerinden gerçekleştirdiği değerlendirmeler, glaxosmithkline (gsk) pandemi aşısının bir lotuna dahil aşıların uygulamalarında alerjik reaksiyonların, aynı aşının diğer lotlarındaki aşılara göre daha fazla ortaya çıktığı yönünde bulgular ortaya koymuştur.
    bu değerlendirme ardından gsk söz konusu aşı lotunu derhal geri çekmiş ve kanada’nın yetkili kurumlarıyla birlikte araştırma ve risk değerlendirme çalışmaları başlatmıştır. bugüne kadar gsk pandemi aşısı kanada’da yaklaşık 7,5 milyon doz dağıtılmış ve uygulama ardından ortaya çıkan alerjik reaksiyon vakaları diğer aşılamalardan farklılık göstermeyen bir oran olan 100.000 de 1 olarak tespit edilmiştir. daha yüksek bir alerjik reaksiyon oranı saptanan bu lotun değerlendirilme işlemleri devam etmektedir.
    kanada’da geri çekilen bu lot sadece bu ülkede kullanıma sunulmuş olup, türkiye’deki aşıyla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.
    insan sağlığına ve güvenilirliğe her zaman öncelik veren gsk yetkililerle işbirliği içinde çalışmalarına devam edecek ve elde ettiği sonuçları şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşacaktır.
  • hala daha bu basligin altina yalan yanlis haberlerin linkleri koyuluyorsa bu asinin yapilmamasindan birileri kazanc bekliyor demektir.
  • hakkinda bilgi kirliligi olusturanlarin cezalandirilmasi gereken asidir. cunku hakkinda bilgi kirliligi olusan asi kizamik, tetanoz ya da kuduz gibi kontrol altindaki munferit hastaliklarin asilari degil, alarm seviyesi hayvani seviyeye artirilmis ve onumuz kis oldugu icin hayvani seviyede yayilacagi kesin olan ve henuz cok az insanin bagisikligina sahip oldugu bir salgin hastaligin asisi. aklima buyuk katastrofi sahneleri geliyor ama, umarim sonumuz hayirli olur.
  • bilimsel otoriteler ve sağlık örgütleri (dsö, ab hastalık önleme ve kontrol merkezi gibi) açısından hiçibir tereddüt taşımayan ve önerilen aşıdır. 18 gelişmiş ülke tüm toplumu için aşı almış ve uygulamaktadır. aşı, yan etkiler açısından yakın ve sıkı takiptedir. sakın yaptırmayın, ben yaptırmıyorum diyen doktorlar, profesörler bunu hangi bilimsel kaynağa dayanarak söylediklerini, hangi hakemli dergideki yayını ya da textbook bilgisini baz aldıklarını da açıklasınlar. içime sinmiyor, ben denek miyim? gibi cevaplar taşıdıkları akademik sıfatların cevapları değil çünkü.
    ayrıca her kafadan çıkan sesler yüzünden arada kalanlara da bizim medyamız yerine dsö (who), cdc, ecdc, sağlık bakanlığı gibi kurumların sitelerine bakmalarını öneririm. herşey güzelce anlatılıyor ve aşılama çalışmaları gayet şeffaf açıklanıyor.
    geç kalmadan - aşı 15 gün sonra koruyor- aşınızı olunuz.
  • demin ataşehir'deki sağlık ocağındaydım, kızımı aşıya götürdüm. sıramızı beklerken iki adam geldi. birisi aşı olmak için orada, diğeri de onu vazgeçirmek için. aşı olmak isteyen "engelleme beni, bende koah - şeker - astım var, mutlaka olmam lazım" diyor. diğeri de bu adamı sürekli kolundan çekiyor. engellemeye çalışan arkadaşının dediklerinden aklımda kalanlar:

- diyanette çalışan bir arkadaşı demiş*, aşının içinde domuz yağı varmış, günahmış,

- bu aşı yüzünden on binlerce kişi ölmüş* ama sağlık bakanlığı gizliyormuş, zaten recep tayyip erdoğan halkı bu kumpastan kurtarmaya çalışıyormuş ama eli kolu bağlıymış, onu bile telefonda dinlediklerinden daha açık konuşamıyormuş (komplo teorisi üretmenin de bir adabı vardır, bu ne be?),

- amerika domuz gribi hastalığını türkleri aşıyla kısırlaştırmak için üretmiş. (bunu ne zaman diyecek diye bekliyordum)
  • abd'de içinde bulunduğumuz ay itibariyle ciddi biçimde yayıldığı gibi amerikan milleti olarak adlandırılabilen kitleyi ciddi biçimde korkuya büründüren hastaığın aşısı.
  • -aşı yaptıracak mısın?

-tabii ki hayır!

-niye ki?

-riksliymiş çok.. yaptırırsam sittin sene sonra nüzul iniyomuş bi taraflarıma.. bu riksi alamam ben.. kafam çok iyi çalışır, hesaptan kitaptan iyi annarım, hehhehe.. ben var ya bennn..

-yaptırmazsan?

-aman canım, epi topu her 50.000 kişiden biri ölüvermiş günümüz itibariyle bu hastalıktan.. hele çocuklarda bu oran daha da artıyomuş ama olsun, n'olcak ki? bu riksi alırım işte ben.. bizim aileye bişey olmaz.. hele benim çocuum babasının ooludur, taş gibidir maşşallah.. yaptırmam ben öyle ne idüü belirsiz şeyler.. allaam bizi korur nasılsa (arabamın arkasına o janjanlı yazıyı boşuna yazdırmadım heralde).. bak hala kanser de olmadık, bi de onca tantana yaptılar çernobil mernobil ayaana..

-oldu canım..
  • akşam pazarında pazarcının elinde kalan domatese benzedi. batan geminin malları bunlar. iğneyi kakacak adam aranıyor.
hesabın var mı? giriş yap