• raki kadehine allah ne verdiyse raki doldurulur, anca iki damla su koncak yer kalir, o da rengini az bi beyazlatsin diye. ha, boyle icecegine sek ic derseniz onun tadi baska.
    aslinda bir mutevazilik halidir, en cool tavirlarla sek raki icilecegine, etrafa degil benim gosterisim, hadise tamamen rakiyla benim aramda ağirligidir.
  • domuz sıkısı efendim domuz sıkısı.
    alkol terminolojisine girmiş ölçü birimidir.
    rakı içenler bilir. hoş, içmeyenler de bilir. tek ve duble kadeh vardır.
    teknik olarak anlatırsak 4cl. tek, 8 cl. dubledir. ama bunun bir de göz kararı vardır.
    kimse 4cl. 8 cl. diye ölçüp koymaz rakıyı. bu tek ve dubleden ayrı bir de domuz sıkısı ölçüsü vardır. bu da yaklaşık tek ve dublenin toplamı kadardır. yani 12 cl. kadar yaklaşık. ama dedim ya göz kararı belirler ölçüyü.
  • ben rakıyı iyice soğutulmuş ve sek severim. ehlikeyf içinde. yanında da soğuk su yudumlarım.

ama ege'de iş değişiyor. adet, racon neyse ben ona uyarım her zaman. ege'de domuz sıkısı içilir.

buz gibi rakı, kadehin ağzına iki parmak kalana kadar. bir parmak buz gibi su, bir parmak boşluk.

buz? sormadınız varsaydım.
  • rahmetli dedemin uzun yıllar boyunca, ta ki doktor kesinlikle yasaklayana kadar her akşam yemeğinde içtiği 1 kadeh rakıya verilen ad.

ruhun şad olsun dede.
  • ilk kadehlerde uygulandığında muhabbeti çabucak koyulaştırdığından ve sonraki kadehleri de daha lezzetli hale getirdiğinden, sakiliğimde tercih ettiğim ölçü. rakı bardağının yaklaşık 65% kadarı rakı ile doldurulur, 2 parmak su ve sonrasında buz eklenir. daha önce denemeyenlerden ise 'oha be abi, naptın?' tepkisi alınabilir.
  • sek domuz sıkısı candir. bir 50'likten 2 duble ve 2 domuz sıkısı ve 1 tek cikar.

meyhaneden bildirdim, girl queen ve yillarin dostu ile reddestred
  • peynirin ve uykunun alçakgönüllülükten beyazlamış en yakın arkadaşlarından biridir.
  • 100 gram tabir edilen ölçü biriminin avcilik ve aticilik federasyonu lokalindeki kar$iligi.. cümle icinde "bu ak$am yuzer gram yapalim yalova'da" $eklinde kullanilir.. domuz sıkısı ise cümle icinde kullanilamaz..
  • (bkz: domuz dublesi)
  • birbirine killik yapmis,uyuz olmus,sinirli iki kisinin * yapacagi isteksiz,zevksiz eylem
hesabın var mı? giriş yap