şükela:  tümü | bugün
  • abd'nin desteklediği sürgündeki kübalılar, fidel castro'yu devirmek için 17 nisan 1961'de küba'ya yaptıkları çıkarma. çıkarma devam ederken, sscb, küba'yı desteklediğini, abd de, herhangi bir müdahale halinde harekete geçeceklerini belirtti. üç gün süren çatışmaların ardından castro, 20 nisan'da istilacıların tamamen yok edildiğini açıkladı. böylece abd'nin castro'yu devirme planları başarısızlıkla sonuçlandı.
  • (bkz: the boar war)
  • 1961 nisan'ında küba 'daki castro rejimini devirmek aacıyla abd 'nin desteklediği kübalı mültecilerin ülkenin güneybatısındaki domuzlar körfezinde giriştikleri başarısız askeri harekat. 1959 başında küba'daki amerikan yanlısı diktatör batista 'yı devirerek iktidara geçen fidel castro sovyet yanlısı bir politika izliyordu. a.b.d. castro'yu devirebilmek için çeşitli yollar aradı. amerikan devletleri örgütü'ndeki diğer latin amerikan devletlerini küba aleyhinde girişme zorladı ve bu ülkeye karşı bir şeker boykotu uygulamaya başladı. castro bu harekete, küba'daki amerikalıların mülklerini millileştirerek cevap verdi ve havana'daki amerikalı diplomatların ülkeyi terk etmesini istedi. bunun üzerine başkan eisenhower küba ile diplomatik ilişkileri kesti. bundan sonraki başkan kennedy de cia'nın hazırlanmış olduğu planı uygulamaya koyarak domuzlar körfezi çıkartmasını gerçekleştirdi, ama plan başarısızlıkla sonuçlandı. kübalı yetkililerin harekata katılmış mültecileri yargılamaları sonucu harekattaki a.b.d. rolü ortaya çıktı. bu olaydan sonra iki ülke arasındaki gerginlik sovyetler birliği'nin küba'ya nükleer başlıklı ekim füzelerini yerleştirmeye başlaması ile daha da arttı...
  • abd'de baskan john f kennedy doneminde, kuba'da fidel castro yonetimini devirmek amaciyla 1961'de duzenlenen cikarmanin adi.
  • "kimse anlamaz bizim bu işte parmağımız olduğunu, vallaha bak garanti veriyoz" diyen cia'in, abd'yi dünya aleme göt etmesidir bir nevi. özetlen, abd onlar için rahatsız edici bir faktör olan castro hükümetini, sistem karşıtı küba'lı birliklerle alaşağı etmek istemesidir bu olay. fakat basına bu "çok gizli" bilgiler öyle güzel sızmıştır ki, küba hazırlıksız yakalanmamış ve gereken tüm tedbirleri almıştır ve abd her ne kadar alakası olmadığını söylese de tersi belgelerlen ispatlanmıştır. abd rezil olmuştur, avrupanın, halkın, latin amerika ülkelerinin tepkisini çekmiştir.
  • harekat hakkinda yakin zamanda ortaya cikan ilginc notlardan biri de, 19 nisan sabahi, bombardiman ucaklarina 1 saatlik hava destegi saglamak uzere nikaragua yakinlarindaki bir amerikan savas gemisinden kalkan jetlerin, cia ve pentagon'un arada saat farki oldugunu dikkate almamasi yuzunden randevuya gec kalmalari ve iki bombardiman ucaginin kubalilarca dusurulmesi. o zamanlar henuz biraz acemiler tabi boyle iktidar devirme olaylarinda.
  • (bkz: fiyasko)
hesabın var mı? giriş yap