şükela:  tümü | bugün
 • trumpet calar
 • neneh cherry ve eagle eye cherry kardeslerin de babasi olur. brown rice albumu nefistir.
 • 1960'larda çok ünlü olan ornette coleman quartet'in bi üyesiydi. ayrıca 1963-1964 yıllarında da new york contemporary five'da çalışmıştır. etnik cazın tanınmış isimlerinden biriydi.
 • anlatilanlara gore hard bop'a geciste sozu edilen amcalardan biriymis. hatta "miles davis nasil kategorilere girmiyorsa bu adam da oyledir" diye alıntılanabilir bu durum.

  isin anektod kismina gecince, bu amcanin (bkz: samimiyet) "live in ankara" diye bir albumu bulunmaktadir. bu kayit amerika buyukelcisi tarafindan alinmis 1969'da. bu konser de ayri bir duayen okay temiz, basci selcuk sun ve saksafonda irfan sumer ile calmis. (bkz: live ankara)

  diger bir anektodu ise galiba dogu melodilerini begendiği, zira bildigimiz anadolu turkuleri radyoda duydugum sun of east sarkisinda gecmekte duyanlarin aklini alabilecek potansiyele sahiptir. zira bunu yapan turkiye'de var midir bilmiyorum var sa da bu kadar guzel yapamadigindan emin olasim geliyor.

  unlu albumleri;
  symphony for improvisers
  don cherry
  complete communion
 • turkiye'nin ahmet cakaridir. buz hockey oyuncularina acimasizca elestirmesi ile taniriz kendisine.
 • dinleyip dinleyip tekrar tekrar cumlelerine hasta oldugum adam.
 • çaldığı ufacık el trompetinin adı piccolo dur.

  edit:allahin salagi el trompeti demisin, cukunle mi tutuyon trompeti ki sen mal..
 • "düşenin dostu" isimli tiyatro oyununun fon müziğini bestelemiş olan jazz müzisyeni.

  "don cherry 1969'da türk müziği araştırmaları yapmak üzere istanbul'a gelir. o sırada istanbul'da olan oyun yazarı james baldwin don cherry'yi bulur ve engin cezzar-gülriz sururi tiyatrosunda sahneye koyduğu 'düşenin dostu' isimli oyunun müziklerini yapmasını ister."

  don cherry, isveçli eşi mika, çocukları neneh cherry ve eagle-eye cherry'nin yer aldığı, istanbul'da çekilmiş bir fotoğraf:
  http://farm3.static.flickr.com/…4402_96caa8e184.jpg

  (yapı kredi yayınları'ndan çıkan engin cezzar kitabı'ndan alınmıştır.)
 • hakkında ne dense ortak bir noktada buluşamayan, sır gibi bir adam; pocket trumpet efsanesi: donald eugene cherry.

  onlu yaşların başında trompet virtüözü olup birden bire köklerine, afrika'ya dönmek isteyip lise eğitimini yarıda bırakıp iki yıllığına afrika turuna çıkmış; etnik caz kavramının oluşumunun temel taşlarından biri olan stilini burada kazanmıştır.

  cherry usa'e döndüğünde varolandan pek mutlu değildir. tipik, klasik ya da cool jazz onun anlayışına zıttır ve onun elindeki melodiler o zamanki müzisyenlerin pek ilgisini çekmemiştir. ancak, sonny rollins'le ortaklaşa kaydettiği birkaç hard bop denemesi esnasından piyanistten hazzetmediğini söylemiştir. rollins tommy flanagan'ın henüz genç olduğunu ve kendini geliştirdiğinden söz ettiğindeyse cherry'nin kariyerini değiştirecek yanıtı hazırdır:

  "ben piyano sevmiyorum, trompet piyano görevi görebilir."*

  o zamanlar kendine dönen, az sayıdaki seçkin üyesiyle kendini bilen caz dünyası içinde yayılan bu diyalog; texaslı bir saksofoncu*nun kulağına gelir. duyar duymaz new york'ta soluğu alan ornette coleman, cherry'ye kendisiyle çalışmak istediğini ve piyanonun işlerini bozmayacağını söyler.

  "the day i met ornette, it was about ninety degrees and he had on an overcoat. i was scared of him."*

  cherry teklifi onaylarken sohbet esnasında cafenin sahibi iowalı genç ve beyaz bir kontrbassçının bu aralar denedikleriyle dikkat çektiğini, "tam kafa çocuk" olduğundan bahseder. kısa süre sonra charlie haden ve bir anlamda bonus olarak gelen ed blackwell* ile fantastik bir dörtlü oluşur. caz tarihinin asi adamları olarak senelerce anılacak ornette coleman quartet tamamlanmıştır. bundan sonra caz daha da özgür olacak; cherry, coleman ve haden free jazz'in en kuvvetli yolunu çizecektir.

  son olarak, cherry'nin özgür ruhunu söylediği şu cümleden anlamak mümkün diyerek entryi bitiririm:

  "when people believe in boundaries, they become part of them."
 • okay temizin kankası
  ayrıca ''codona'' don cherry'nin yer aldığı free jazz grubu, dinlemeye değer.
  don cherry (trumpet, melodica, organ), collin walcott (tabla, sitar, percussion), and nana vasconcelos (berimbau, percussion, voice)
  79-81-83' çıkardıkları 3 albümleri var. codona-codona 2-codona 3
  tavsiyelerim:
  codona-codona 3
  don cherry-east (blue lake)
hesabın var mı? giriş yap