şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: donald draper)
  • yeni bir ekşi sözlük yazarı
    özellikle düşünce tarihi üzerine güzel şeyler yazıyor. takip ediyoruz efendim
  • o kadar farklı alanda, o kadar usturuplu yazılar yazmış... ya wikipedici ya da editör allahualem. ama güzel, az bulunan temanın, tematik yazarı.
  • islam düşünce atlası'nı altı boş bir şekilde bırakarak giderse ayıp edecek olan yazar.
  • bkz. don the rapper.
  • galiba çaylak edilmiş yazar, hayreti mucip bir vaka.
  • şayet çaylak yapıldıysa, gerçek adının dick whitman olduğu ortaya çıkmış olabilir.
  • bu kadar dizi izleyip aynı zamanda bu kadar entelektüel birikime nasıl ulaştığını merak ettiğim yazar.

yabancı dizilerle ilgili 53638291 tane entry girmiş, bilgiler vermiş. bunun yanı sıra dinî ve felsefi konularda da yazıyor. ki o entry'leri girmek için sağlam bi okuyucu olmak şart. adam ya gündüz dizi izleyip gece kitap okuyor (çalışma hayatı ve uyku yok*) ya da bu hesabı tek kişi kullanmıyor.*
  • (bkz: rip)

edit: vefat nedeni aşırı doz herbokologlukla birlikte dizikitap bağımlılığına bağlı zaman yetmezliği.

aslında hep şöyle (bkz: #70343927) gidişler düşünmüştüm, biraz bu sebeple bu rip'in altını dolduruyorum...

burada yazar olduğum müddette birçok mesaj aldım, birçok konuda soru soruldu, birçok kitap önerisi istendi. cevaplayabildiklerime ve önerebildiklerime yazmaya çalıştım. iki-üç arkadaşa yazamadığım oldu gerek tam o sırada farklı bir kafada olduğum gerek bahsettikleri konular hakkında malumatım olmadığı gerekçeleriyle, onlardan özür diliyorum...

bir diğer konu dini ve ideolojik fikirlerim çok soruldu garip bir şekilde. sormaya devam eden olursa evet ehl-i sünnet'im ve ideolojik olarakta gelenekçi muhafazakarlık diyebilirim, gerçi bu ideoloji konularında kafalar karışık, en iyisi boşverin gitsin.

zaten genel olarak her konuda pek belli etmesem de kafam karışıktı. akademik tarihçiliğe bağlı sikko bir sekülerlikle tarihselciliğe bağlı sikko bir nihilizm yutmak üzereydi beni, son anlarda kafaya dank ediyor bazı şeyler. ikide bir tarih ve tarihselcilik konularında yazmam bundandı.

tarihselcilik her ne kadar tarihçiliğimin bataklığından kurtulmama çok yaradıysa da esasında nihilist bir ideolojiden fazlası değildir, bazı boş beleş ilahiyatçıların peşinden sürüklenerek bu çorbacılığa dininizi alet etmeyin ve kendinizi her konuşana teslim etmeyin... evet çok yanlış tanıdığınız için ehl-i sünnet'e alternatif arayışlar içindesiniz ama alternatif sandığınız şeylerin alayı bi sikime yaramadığı gibi aşırı uç selefilikle aşırı uç batıniliğe çıkıyor. kurancıların tekfircilerden hiçbir farkı olmadığı gibi tarihselcilerin de batıni esrarkeşlerden hiçbir sikim farkı yok.

gelenekçi, ehl-i sünnetçi geçinen tayfaları da dinlemeyin. ortada gelenek, ehl-i sünnet falan filan yok. çoğu hoca sandığınız zevat bağlı olduğu mezhebin temel kelam, akaid kitaplarını okumadığı gibi adlarını bile bilmez. fıkıh usulü daha yeni yeni keşfediliyor, ciddi araştırmalar daha yeni yeni başlıyor. yani geleneğin oluşmasına bir süre daha var.

daha önce denmiş ama tekrarlayalım solculardan ve islamcılardan uzak durun... özellikle ibneliği sevdirmeye kasan tiplerle çokkültürlü faşistlere dikkat edin, her zaman en büyük zarar bunlardan gelecek götünüzü kollayın. postmodernizmi modernizme eleştiri sanan çakma sufilerle batı madde, doğu mana medeniyeti diye sayıklayan gelenekselci andavallara sakın ola kulak asmayın. buraya kadar saydıklarımın alayı oryantalistlerin piçleri olduğu gibi her bokuma oryantalist diyen çakma entelleri de sakın dinlemeyin...

bilimi fazla olmasa da ciddiye alın ama tarihle sosyal bilimleri sakın ola sakın ciddiye almayın... bir dünya akademiklik kasıp twitter'dan çıkmayan trollerle ikide bir yok deizm ateizm yükseldi, yok taliban şöyle böyle muhabbetleri çeviren ilahiyatçılara prim vermeyin... ayrıca kıta felsefesinden bir bok olmaz, özellikle fransızların ta amına koyayım... bugüne kadar hep tam tersini savundum bunların ama artık gerçekleri itiraf ediyorum ve gidiyorum.