şükela:  tümü | bugün
 • bir godfather karakteri.harac alan bir tip.
 • lakabı kara el'dir. lakabının aksiye film boyunca hep beyaz takım giyer.
 • zenginden alıp fakire veririm ayaklarıyla yıllarca italyan mahallesini sömürmüş serserinin tekidir,kolpa mafyadır.
 • godfather da portakal ve ölüm arasındaki bağlardan biri. don fenucci tezgahtan aldığı portakalın parasını ödemez.. elinde sallaya sallaya evine doğru gider, kapıda bir süpriz beklemektedir.
 • vito corleone'nin hayatının dönüm noktalarından biridir don fanucci, öldürdüğü ilk insandır. hatta bu olay için vito'nun hayatındaki en büyük kırılma noktası diyebiliriz, onun "baba" oluşunun sebebidir bir anlamda. yaradılıştan dürüst, adil, iyi yürekli bir insan ve harika bir baba olan vito'nun yolunun bütün mahalleyi haraca bağlamış şerefsizin teki olan don fanucci'ninkiyle kesişmesiyle her şey değişir. vito ailesini beslemenin, geçinmenin derdindeyken fanucci üç kuruş fazladan kazanmaya bakar, bunu sağlamak için de yapmayacağı şey yoktur. başka çözüm yolu olmadığını gören vito kendi dark side'ıyla yüzleşir, hem ailesini hem de tüm mahalleyi kurtaracak o şeyi zekice ve büyük bir soğukkanlılıkla, italyan mahallesindeki festival sırasında yapar. silahtan kurtulduktan sonra yaptığı ilk şey evine dönüp yeni doğmuş oğlu michael'ı sevgiyle kucaklamaktır. "baba" efsanesinin temelini atan olay bu olmakla beraber asıl efsane başka bir şerefsiz olan don ciccio'nun temizlenmesiyle başlayacaktır.

  hasılıkelam vito corleone bildiğimiz anlamıyla "kötü" değildir. o yaptıklarını zulmetmek güdüsüyle yapmamıştır, o bu yola zorlanmıştır, ailesinin ve kendinin selameti için. bu açıdan bakıldığında don corleone'nin başlangıçta zalim değil, mazlum olduğu görülebilir.

  ölmeden önce dokunduğu son şeylerden biri de bir portakaldır bittabii.

  ayrıca kendisiyle ilgili sahnenin müziği de soundtrackin en iyi parçalarından biridir. (bkz: nino rota)

  http://www.youtube.com/watch?v=q1akphrlokw
 • sabi-sübyanın rızkını gasp eden köpek. sert kayaya çarmasının akabinde layığını bulmuştur.
  (bkz: adamın götünü keserler)
 • https://www.youtube.com/watch?v=ogcbuxxodvm

  sahnede çalan müzik de harikadır.
 • itayan mahallesinin abdurrahman çavuş'udur.

  yaşıyla, haraca düşkünlüğü ve haraç konusunundaki acımasızlığıyla, harama rağmen dinine göreneklerine bağlılığıyla ve elbette sonuyla çavuşun aynısıdır.

  kendisini canlandıran aktör; (bkz: gastone moschin)
 • gerçek hayatta corleone,sicilya doğumlu italyan-amerikan mafyası ignazio lupo'dan esinlenilmiş karakter.
 • vito'nun don carleone olma yolundaki ilk virajıdır.
  mahallenin korkulu rüyası "saygıdeğer" fanucci vito'dan haraç aldığı sahnede, paranın eksik olmasına rağmen üstelememiştir.bu da sağlam duruşun her zaman takdir göreceğini göstermektedir(isteseydi diretebilirdi,durduran korku değildi)
  yürürken insanlarla olan dialoğu,mimikleri kibir nedir sorusunun tam karşılığıdır.
  müzik,geçit töreni,fanucci'nin mağrur yürüyüşü ile sinema tarihinin en görkemli sahnelerindendir.
  her izleyişte başka bir ayrıntı göze çarpar.
  espresso içişi,meryem ana heykelciğini selamlayışı,kukla gösterisini izlerken verdiği mimikler tekrar tekrar izlenesi sahnelerdir.

  toplamda 7-8 dakikalık bir rolle filme ve sinema tarihine damga vurmuş bir karakterdir.