şükela:  tümü | bugün soru sor
 • don quijote’un sadece yel değirmenlerine saldırdığı kanısı, o büyük eseri bu iki kelimeye indirgemek, büyük bir yanılsamadır. yel değirmenlerine saldırmamıştır gezgin şövalye. saldırdığı her şey, beş yüz yıl önceden gördüğü ve insanlığın şu an bile çözemediği mevzulardır.
  cervantes; eserdeki karmaşayı, kafa karışıklığını gezgin şövalyenin bulanık belleğini: eseri okuyan, okumayan, sağdan soldan duyan ya da çocuk serisinden okuyup anlamaya çalışan okuyucunun belleğine aynen nakletmiştir.
  don kişot = yel değirmenleri. kime, don kişot desen, direkt yel değirmeni deyiverir.
  halbuki gezgin şövalyenin ikinci ya da üçüncü saldırısı bir yel değirmenine karşı olmuştur. ilki çobanına hakkını vermeyen bir köy ağasına, çobanı ağaca bağlayarak kırbaçladığı sırada gerçekleşmiştir. bulanık belleği yel değirmenlerini (bkz: briareos) a benzetmiş, seyisin komik ve gerçek uyarılarına kulak asmadan, değirmenin pervanelerini elli başlı, yüz kollu devin kollarından birine benzeterek, (bkz: rozinante) uyuz atını tüm gücüyle şahlandırıp mızrağını pervaneye saplamıştır..

  ~~~~~~
 • sanço dostum; talih bize dilediğimizden fazla gülümsüyor. karşıdan bizim gelişimize bakan şu devler alayına bak. onlarla savaşmak tanrı yolunda gaza etmektir. onların sırtlarını yere getirdiğim zaman varlarına yoklarına el koyarak zengin olacağız.

  dostum sanço! nasıl oluyor da görmüyorsun onları! bak hep birden ayağa kalkmışlar, bizi tehdit ediyorlar. yolumuzu kesmek için bütün ufku tutmuşlar.

  sus dostum,sen bir şey anlamıyorsun. ben dev dedim mi dev olduklarına inanmalısın onların. sen onlarla savaşmaktan korkuyorsan eşeğinden iner, duaya başlarsın. prenses dulcinee yardımcım olsun benim; çünkü vakit geçirmeden ben onların canını alacağım.

  tanım:onlar halka değil dev (bkz: swh)