şükela:  tümü | bugün
 • 1926-1989 yılları arasında yaşamış unutulmaz futbol adamı. futbolculuk kariyerinde leicester, hull, manchester city derken yolu bir gün leeds'e düşmüştür. işte o kesişme ingiltere futbolunun en önemli menajerlerinden birini yaratmıştı.
  eski tip, pek hantal bir forvetti revie. leeds united'da geçirdiği yıllarda pek de başarılı olamamıştı. lakin futbola bakışı bir tuhaftı bu hantal santraforun. geliştirdiği değişik taktikler ve bunları her zaman herkesle paylaşması oyunculuktan hocalığa geçişini hızlandırmıştı. elland road'da bir şans verildi revie'ye. gerisi ise bir peri masalıydı. ikinci lig'ten çekti aldı leeds'i, taşıdı yukarılara. bill shankly'nin liverpool'una kök söktürdüydü. kaptanı billy bremner ile ada futbolunda bir marka olduydu. iki şampiyonluk, iki bugünün adıyla uefa kupası da dahil olmak üzere bir sürü kupa kazandıydı. süt kupasıymış, fa cup'mış aklınıza ne geldiyse kazandıydı.
  matt busby'den, shankly'e ada futbolunun peygamberlerinin huzurlarına kabul ettiği bir isimdi revie. koltuğunu biricik cloughie'ye devredip ingiltere millî takımının başına geçti. birçokları gibi o da tutunamamıştı millî takımın başında. bir ara birleşik arap emirlikleri'ne gittiyse de, bunun sebebini anlatmaya gerek yok. tamamen duygusal diyelim ve geçelim. çok sevdiği leeds'inin şampiyonluğa ulaştığını göremeden öldü efsane hoca. adına trübün bile var elland road'da. bu kadar önemli bir adam için bir tribün ne ki...
  bir anekdot ile bitiriyorum kendisini. şampiyonluk için anfield road'a çıkmış leeds. beraberlik leeds'i şampiyon yapıyor. liverpool tek kale oynamış. nefis bir mücadele varmış sahada ve , maç berabere bitmiş. leedsliler kutlayacaklar da deplasmandalar. ne yapacaklarını şaşırmışlar. o sırada üstâd emin adımlarla pitbulu, pardon kaptanı billy'nin yanına gelerek liverpool'un en fanatik taraftarlarının olduğu tribünü göstererek "gidin ve onları selamlayın" demiş. deli billy hocasının aklı sağlığından endişe ederek emri uygulamış. malum böyle bir rica emir telakki edilirdi o dönemlerde. el pençe divan korku ile tribüne yaklaştıkklarında leeds takımı gözlerine inanamamış. başta fanatikler olmak üzere bütün tribünler ayağa kalkıp dakikalarca alkışlamışlar leedslileri. bükemedikleri bileği öpmüşler kısası. ada futbolunda bu kadar saygı uyandıran bir adama bir tribün ne ki...
 • the damned united'da kolpacı, komplocu ve içten pazarlıklı bir kalantor olarak resmedilen hoca.
  bana bu topraklardaki bir başka kupa beyini hatırlatıyor ya... neyse... ikisi de milli takımlarının anasını ağlattı diyeyim siz anlayın!
 • leeds'i çalıştırırken admiral ile sözleşme imzalayıp spor ürünleri üreticilerinin futbol takımlarına sponsor olmasını (dolaylı yoldan forma kültürü ve store/shop kültürünü başlatmıştır) sağlayan adamdır. tarihte bir kulüp ile spor ürünleri üreticisinin profesyonel anlamda buluşmasını sağlamıştır.

  işin ironik tarafı bu dev adımı atan leeds premier lig de dahi yer bulamazken admiral kepenk indirmiştir.

hesabın var mı? giriş yap