şükela:  tümü | bugün
 • american film institute'un "yaşam boyu başarı ödülü" töreninde, scorsese hakkında yaptığı konuşmayla yardıran komedyen.
 • makineli tüfek gibi sağa sola hızla laf sokabilme, sokmadıklarını da gülmekten yararak imha etme gibi üstün güçleri vardır. dürüst, cesur ve sivri diliyle sadece komedyenlere değil bütün insanlığa örnek olması gerekir bence.

  zamanın kaliforniya valisi ve başkan adayı ronald reagan'ı yerden yere vurduğu, arada dean martin'e de geçirdiği efsane performansına buyrun:

  edit link: http://www.youtube.com/…ilpage&v=yx6ghfomc8c#t=360s

  düşünsenize, bizim komedyenlerden birinin yanındaki başbakana bu esprileri yaptığını, "başkanımız bir aptal" diye bağırdığını..
 • hani bir şehir efsanesi vardır. kadir inanır ve şimdi ismini hatırlamadığım bir kaç ünlüye ait versiyonunu duymuştum. meşhur şahıs bir lokantada oturmaktadır. bir genç gelir ve hayranı olduğunu söyleyip yalvararak ondan bir iyilik ister. az sonra kız arkadaşıyla burada buluşup yemek yiyeceklerini, eğer lokantadan ayrılırken yanına uğrayıp ona sadece bir selam verirse, kızın gözünde müthiş karizma yapacağını ve tavlayacağını söyler. meşhur şahıs hayranını kıramaz ve yanından geçerken gence selam verir. ancak genç eleman ünlü şahısı tersleyerek daha bir karizma yapar.

  işte aslında gerçek olup, olur olmaz kişilere yamanan bu efsanenin gerçek meşhur kişisi frank sinatra, onu kullanan sivri zeka da don rickles'tır.

  dördüncü dakikadan itibaren sinatra anlatıyor:
  http://www.youtube.com/watch?v=q5_v9rt8ar8
 • "i'll tell you this.."

  insan seksen küsür yaşında kel göbekli bir ihityarı da kıskanabiliyor. sahneye hazırlanırken yaşlılıktan elleri tir tir titreyen adam, sahnede benim en iyi günümde yapabildiğim esprilerin kat kat fazlasını spontane olarak döktürebiliyor. sahnede gezinirken etrafındaki en ufak bi laf sokulabilitesi olan ayrıntıyı kaçırmadan. hemen hepsini doksana olmadı seksene? çakarak üstelik

  politik doğruculuk raconu gereği yazılı olmayan kurallara göre abd'de siyahlarla siyahlar dalga geçebilir sadece. yahudilerle yahudiler... bunun bildiğim tek istisnası don rickles. o herkesle dalga geçebilir, herkese laf sokabilir ve herkes onu sevmeye devam eder. düşün yani dinozor herifin teki olmuşsun ama onlarla ne kadar dalga geçersen geç erkekler hala sana adriana lima'ymışsın gibi kadınlar hala sana brad pitt'mişsin gibi davranıyor

  reagan'ın ikinci kez abd başkanı seçilişinin yemin töreninde sahne alıp karşısındaki reagan'a ve cumhuriyetçi parti'nin diğer ağır toplarına sıradan laf sokmuşluğu bile mevcut
  http://www.youtube.com/watch?v=k3kj7vpjnmi
 • 8 mayıs 1926 new york doğumlu yahudi komedyen. dean martinli celebrity roastların vazgeçilmez ismi olmasının yanında martin scorsese'nin casino filminde oynamış, aynı zamanda johnny carson'ın yokluğunda tonight show'u da sunmuştur.
 • bu adam hakkında bir laf vardır: "telefon rehberini okuyarak bile sizi güldürebilir"
  insult comedy'nin atası kabul edilebilir.
 • kendisi aynı zamanda toy story serisinde, çok bilmiş mr. potato head'e sesiyle hayat vermiştir.
 • laf sokma sanatının tillahı olan yaşlı komedyen. tokatlarken okşadığı için de kimseyi incitmeden kırmadan zencisinden yahudisiyle çinlisinden hintlisine herkesle çok güzel alay ederek gülmekten yarıyor.
 • dendiği gibi, insult comedy'nin atasıdır. 90 yaşında hala 60 yıl önceki kadar hızlı, sert ve acımasız bir şekilde laf sokabilir. ki bu yaşına rağmen sahnede sağa sola yürüyüp insanları sandalyelerinden kaldıracak kadar da enerji sahibidir.

  dean martin, frank sinatra, robert de niro, clint eastwood, evel knievel, david letterman, johnny carson, elvis presley , don adams, charlton heston, kirk douglas, orson welles etc. aklınıza hangi amerikan ünlüsü gelirse onunla (başkanlar falan dahil) dalgasını geçmiştir.

  herkes de en başından beri ona hep tahammül göstermiş, hep gülmüştür. zira sık sık söylediği gibi bu sadece bir şovdur, özünde nazik ve iyi kalpli biridir. bir de amerikalılar cidden rahat ve kendileriyle dalga geçme konusunda yetenekli insanlar kabul etmek gerek. belki bir orada bir de ingilterede bu tarz bir şey yapıp bu kadar sevilebilirdi.

  yahudidir bunu da her şovunda söyler, belki de en az geçirdiği topluluk yahudilerdir (bunu da itiraf eder) siyahlar, asyalılar, italyan-amerikalılar, irlandalı-amerikalılar kimse şakalarından kurtulamaz.

  dün gece film izleyecektim ama adamın videolarına sardım tüm gece. jimmy kimmel, jimmy fallon, jay leno, craig ferguson, conan o brien, larry king, jon stewart (lan yazdıkça yazasım geldi) hepsi adama aşırı şekilde saygı duyar. bu kadar insanın sizi görünce ayağa kalkması amerikada (ve hatta dünyada) kolay rastlanır bir şey değildir. bunda yaşının etkisi de büyük ama 1980'lerde çıktığı programlarda da kendisine benzer ölçüde saygı gösterildiğini görebilirsiniz.

  şurada direkt ayağa kalkmıyorlar (neden bilmiyorum normalde kalkarlar) ama sonrasında yakın çekimlerde tüm o milyonlar değerindeki ünlülerin, dizi/film yıldızlarının yüz ifadelerine bir bakın.

  merak edenler youtube'da adını aratarak onlarca muhteşem videosuna ulaşabilir. hızına hayran kaldım lan adamın, yok böyle bir şey, aklınıza gelen tüm komedyenleri unutun, bu kadar senedir bir insan nasıl bu kadar keskin bir zekaya sahip olmaya devam edebilir diye düşüneceksiniz.

  yazmayı unutmuşum en başta, onu bu kadar değerli kılan şeylerden biri de kendi esprilerini/taşlamalarını tamamen kendisinin yazmasıdır. yani bir programa katılır, sunucuyla veya konuklarla muhabbet eder ve bunun hiçbiri önceden yazılmış değildir.

  [not: ingilizce bilmiyorsanız altyazılı videosunu kolay kolay bulamazsınız ve zekasını takdir edemezsiniz ne yazık ki. ülkemizde pek bilinen biri değil]