şükela:  tümü | bugün
 • postmodern olmasinin yani sira, zeka fiskirtan komik bir yazi tarzi guden amerikali yazar. sixty stories isimli kitabi ile taninir kendisi.
 • post war amerikan edebiyatinin experimental kanadinin sol backi.(zincirleme isim tamlamalari veya orgu teknigi icin (bkz: elma)*)snow whitein icini disina cevirmistir. cem akasi bayagi bir etkilemistir sanirsam.
 • yky vaktiyle forty stories'i yayın planına almış (çevirmeni cem akaş olarak görünüyordu galiba) ama yayınlamamıştı, şimdi en ünlü romanı snow white [pamuk prenses] türkçeye çevrilmiş. bu barthelme'nin türkçeye ilk çevirisi oldu. çevirmeni de hakan toker.

  http://www.ideefixe.com/…p?sid=n8j2x3d2up1p6qpn12yq
 • "signs are signs and some of them are lies" * cümlesinin sahibi deha. biraz da muzır bir görünüşü var:
  http://upload.wikimedia.org/…barthelme_(author).jpg
 • forty stories isimli kitabı monokl tarafından nurdan maral çevirisiyle kırk öykü* adı altında yayınlanan yazar. tanıtım bülteni:

  amerikan edebiyatının kurucu isimleri arasında sayılan donald barthelme, postmodern öykü alanında çığır açmış olan nüktedan ve minimalist yapıtlarla tanınmaktadır. hayatı boyunca yoğun olarak sürdürdüğü sartre, camus, pascal, heidegger, kierkegaard, ionesco, beckett, husserl okumaları öykülerine büyük etki etmiştir.

  "barthelme ölmüş mü? bu kitaptaki öykülerini yazdığı sırada hâlâ hayatta mıydı? postmodern öykü takipçileri barthelme'yi tanıyor mu? barthelme türkiye'de yaşasaydı onun ruhuna en uygun şehir hangisi olurdu? barthelme öykülerini birbirinden bağımsız olarak yazdığı milyonlarca cümlenin arasından rastgele seçip onları uç uca ekleyerek oluşturmuş olabilir mi? cümleler ondan bağımsız bir şekilde bir araya gelmiş olabilir mi? barthelme diğer kült öykücüler hakkında ne düşünüyor? barthelme öykülerinden başka bir şeyi hiç düşündü mü? barthelme hangi devirde yaşadığının farkında mıydı? barthelme şimdi hangi devirde yaşandığının farkında mı? barthelme hiç anlaşılmayacağım korkusu yaşadı mı? barthelme kendisini hiç anladı mı? barthelme, anlamı dünyanın neresinde aradı?"
  ya barthelme benim ruhani babamdı ya da ben bir sahtekârım."
  -dave eggers-
hesabın var mı? giriş yap