• emotional design kitabının yazarı.

ted talks da 3 ways good design makes you happy adında şahane konuşmaya sahip kişi.

edit: imla
  • cognitive design konusunda uzmanlasmis bir usability engineerdir. the design of everyday thingsadli kitabi, kisisel öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeylerlistemde yer edinmistir. eger dusunce yapisini icsellestiriseniz, aslinda nesnelerden ayri olarak kullandigimiz dil, bilgi edinme ve depolama sistemleri gibi hayatimizin temel taslarinda da bir cok norman doorbulundugunu farkediyorsunuz
  • sektörü için ilahtır ama aynı zamanda kendi söküğünü dikemeyen terzidir.

don norman kullanıcı deneyimi mimarlık biriminin (kullanıcı deneyimi tabirinin ilk kez profesyonel bir mevki için kullanılmıştı) yöneticisi olarak apple'da çalıştı. 93'te başladığı ve steve jobs'ın dönmesinden kısa süre sonra ayrıldığı bu çalışma dönemi; apple'ın en çirkin, kullanışsız ve finansal olarak başarısız ürünlerini piyasaya sürdüğü dönemdi.

steve jobs'ın başa gelmesinden sonra yaptığı ilk işlerden biri don norman dahil apple yöneticilerini kovmak oldu. hikâyenin devamını biliyorsunuz... birkaç sene içerisinde apple, ipod ve iphone gibi hem estetik hem de kullanılabilirlik bakımından muazzam ürünler yaratan bir marka haline.

demek ki neymiş, kullanıcı deneyimi kavramını yaratsan bile, bu uygulama konusunda başarılı olacağın anlamına gelmiyormuş.
  • bu kadar az entry girilmesine şaşırdığım tasarım filozofu. ben tesadüfen keşfettim, ama kaderden kaçılmaz.
    “gündelik şeylerin tasarımı” kitabını okuyunca hayata farklı bakacağınızı iddia ediyorum, diğer kitaplarını okumak için sabırsızlanıyorum.
  • ux (bkz: user experience) ve ürün tasarımı konusunda çok bilgili ve sektörde önemli bir kişidir. aynı zamanda "design of everyday things" adlı kitabın yazarı ve "norman door" konseptinin babasıdır. kitabında fikirlerini çok anlaşılır aktarıyor, konuşmaları çok mantıklı ve dinlemesi hoş. hakkında daha fazla öğrenmek istersiniz bu podcasti dinlemenizi öneririm, çok eğitici ve keyifliydi bence.
  • interaction design foundation çatısı altında kurs vermeye başlayacak olan tasarım üstadı.

linkten üye olarak 3 ay ücretsiz üyelik alabilirsiniz.

görsel

ixdf thrilled to announce their collaboration with don norman to bring you a treasure trove of never-seen-before, exclusive resources on designing for the 21st century!

here's what lined up for you:
    - videos by don norman about what it means to be a 21st-century designer
    - articles and reading materials to help you put his advice into action
    - tips and strategies for designing a better future
    - a full-fledged course, with a certificate, by don norman – plus "build your portfolio" projects... all launching soon!
  • interaction design foundation kursu sonunda başlayan tasarımcı.

(bkz: #127311354)
hesabın var mı? giriş yap