şükela:  tümü | bugün
6080 entry daha
 • kendisi inanılmaz bir ikiyüzlülük aracı olmuştur. dünya siyaseti için de amerikan siyaseti için de.

  bugün kendisine atar yapan kuzey kore liderine böyle cevap verirken, obama yönetimine kuzey kore gelin anlaşalım dediğinde, washington ne diyordu? hayır. inanmayan chomsky'nin konu üzerine dediklerine bakar.

  kuzey kore'deki binlerce yönetici asalak salak mı, mal gibi amerika'dan gelecek ölümü beklesinler? çin de ara sıra gazı veriyor kendilerine, gittiler nükleer silah geliştirdiler.

  adamlara doğrudan nükleer silah sahibi olmak konusunda iran gibi seçenek bırakmayan siyaset aklı da bugün işte "ya bakın, deli bunlar" diyerek siyaseti ayağa düşürmekten hiç sorumlu olmadıkları hissiyatını vermeye çalışıyorlar.

  cumhuriyetçi hıyarlar bakın biz trump'çı değiliz diyerek halkı sattıklarını gündemden indirmeye çalışıyorlar, demokratlar da bakın trump çok kötü diyerek bu kafada gitmekte hem de rusya düşmanlığını azdırarak. rusya düşmanlığı da çok da tın ama arada kalan kim? türkiye, rusya ve abd'nin üzerinden silah yarıştırdığı halklar.

  mesela mitch mcconnell denen seçmeni satan, mümkün olsa vergi yükünü çalışanlara tamamen yükledikten sonra emeklilik hakkını, sağlık sigortasını kısaca her türlü halka destek politikasını yokedecek olan adam, trump üzerinden sempati toplayacak hale gelmiş.

  burada da cambaza bak oyununun tersi olarak cambaza küfret ki düşsün izletiyorlar bizlere.

  neyse, kendisine ruslarla logan yasasına ters ilişkilerde bulundu iddiasıyla rus işbirlikçiliği suçlaması getiriliyor. bakıyoruz, adam amerikan güvenlik siyaset belgesinde rusları jeopolitik tehdit olarak görmüş.

  bu ne demektir, propaganda savaşları daha da kötü olacak. obama iran'la anlaşıp iran'ın nüfuzunu rusya'yla doğrudan dalaşmadan suriye, ırak üzerinden kırmaya çalışırken, trump suudi arabistan'ı yanına aldı ve doğrudan iran'ın üzerine rusya'yı da düşman görerek gidecek demek.

  muhalefetin burada yapması gereken nedir. rusya, iran düşman, çin'e savaşı açacak gibi duruyoruz ekonomi üzerinden, dünya barışı bu anlayışla tehlikeye girer diyen bir tane muhalifi var mı? yok.

  varsa yoksa trump rusya'ya çalışıyor, putin hillary'i istemedi. ruslar amerikan seçimlerine müdahale etti. esad diktatör, iran'da halk zaten mollalardan sıkıldı. sorsan bunu diyenlere musaddık'a ne olduğunu, kulak üstüne yatarlar.

  burada da böyle ruh hastalığının yansıması olarak kendi de ruh hastası olan trump'a söverek siyaset yorumladığını sanan akıllılar var.

  http://thehill.com/…s-many-obama-era-russia-polices

  http://thehill.com/…ional-security-strategy-selfish

  trump'ın umrunda mı, barış, daha eşitlikçi bir dünya. hayır. adam cebini dolduracak, savaş mı çıkmış, iki üç yeri daha mı bombalayacak. ruslara çalışıyor dersiniz, gider tersini göstermek için suriye'ye daha çok bomba yığar. çok mu umrunda.

  adama baskıyı, daha adil bir dünya için, düşmanlaştırmanın engellenmesi için yapılması gerekirken, milletin derdi nedir.

  buraya gelmiş millet, ne zararlar gördüğümüz ortadayken türkiye olarak, ne diyor. bannon böyle dedi, kuzey kore liderine rest çekti vs vs.

  trump gerizekalısı ne kadar yancı ego sorunu varsa, kullanmak için yanına aldı. bannon gerizekalısı da aklınca trump'ı dick cheney'in bush'u oynattığı gibi oynatmaya kalkınca siktiri yedi. şimdi de kendince kazık atmış damadına hain diyerek. gündeminiz bu yani.

  rusya rusya denerek, çin'le savaş hesaplatarak dünya barışını kimlerin tehlikeye attığı değil.

  niye. beyaz sarayda kızlara taciz tecavüz eden adamın eşi, başkan olamadı. basın da size onun rakibini kadınlara saldırı yönünden kötü tanıttı. tebaa olarak yeni seçilmişi beğenmediniz.

  sırtınıza kırbacı çok seviyorsanız, merak etmeyin. birkaç seneye daha güler yüzlüsünü bulursunuz.
 • şu olay yaratan yeni kitaptan bir bölüm. trump bannon hakkında şu lafı ediyor:

  "adam evsiz gibi geziyor, bir duş al steve, altı gündür aynı pantolonu giyiyorsun."

  hahahaa.. trump vs bannon kapışmasında her zaman reisin yanındayız..
 • kuzey kore tweetiyle alakali

  trump yerine jeb bush olsaydi “all options are on the table” derdi. ayni terane.

  trumpin tweetini madame president clinton atsaydi “ilerde kiz cocuklarimiza anlatacagimiz feminizmin doruk noktasi” denirdi

  2 yildan sonra hala trumpin saplantiyla, impulsif konustugunu tweet attigini dusunuyorsaniz yuh
 • trump, insan medeniyetinin sosyolojik evriminin tuhaf bir meyvesidir. konu hakkında bir süredir uzun bir analiz yapmak üzere niyetliydim, ama sanırım uzun tutamayacağım, vakit geç alkol de var.

  dünya troller dönemini yaşamakta. bakınız trump, putin, rte, kim jong, avrupa'da bile yükselen ırkçılık, ışid...

  insan medeniyeti reagan ve teacher'dan sonra küresel anlamda adına liberalizm,neo-liberalizm denen bir ekonomik sistemin insafına, dolayısıyla yeni bir kültürel yapılanmaya girdi. üstünden onyıllar geçti ve şu an meyvelerini alıyoruz.

  ideolojilere, bilgiye olan hürmetin yıkıldığı; değerlerden yoksun halklar, sermayenin doymak bilmez açlığına kurban edilmiş, yavan suni değerlerle şarj edilmiş kitleler..

  artık soytarılar, troller devri yaşayacağız arkadaşlar. tv başında onyıllardır halkları soytarılarla eğlendirdiniz, troller soytarılık artık onlar için yükselen değer.

  bir soğuk savaş dönemini düşünün bir de şimdiyi. adamlar nükleer misilleri ateşleyecek düğmeler üzerinden seksüel güç çağrışımlı göndermelerle diplomasi yapıyorlar. benimki büyük, benimki daha büyük diyorlar. bu adamların alacağı kararlar sadece insan uygarlığı değil bütün yerküre ekosisteminin kaderini belirleyecek.

  insan medeniyetinin binyıllardır edindiği değerleri, insan onurunu, bir avuç para kartelinin karlarına peşkeş çeken neoliberal şarlatanlar, yıkılan her değere alkış tutan tasmalı köpekler yaptıklarıyla gurur duyuyorlar mıdır acaba?
 • bugün de whatabout' a doyduk hamdolsun. obama, clinton, bush. ya onların yaptıkları? ya da ya onlar olsaydı ne yapacaklardı? cevap ver? neden sustun?

  buraya bişeyler yazdıktan sonra şöyle bir not geçmek lazım:
  trump' ın skandallarından bahsetmiş olmam başka kişileri övme veya yerme amaçlı değildir. başlığın donald trump olması ve adamın abd başkanı olup neredeyse hergün bir malzeme vermesinden kaynaklanmaktadır.

  2018e sağlam giriş yaptı bu arada. son haber de şu ben popüler oyları da kazandım. ben her zaman kazanırım hiç kaybetmem dediği için kurdurttuğu seçim hile araştırma kurulunu lağv etmiş. ama hala popüler oyları aldığını iddia ediyor tabii ki.

  not: hillary de ruslar yüzünden kaybettiğini iddia ediyor ama zaten kendisi ne abd başkanı ne de ismi donald trump. sakin ol.
 • yaptığı iran'daki protestoları destekleyen açıklamaların o gösterileri baltalayacağını bildiği halde yapmaya devam etmesi siyasi anlamda ne kadar karışık bir coğrafyada olduğumuzun kanıtı bence. mantıklı açıklama olarak trump iç siyasette sıkıştığı için iran protestolarına desteğini açıklayıp iran hükümetini karşısına alıyor denilebilir fakat bu açıklamaları iran hükümetinin işine yaradığı için iç siyasette daha da çok sıkışıyor. bunun için asıl amacı ne hakikaten merak ediyorum. acaba şah'ın tekrar iktidara gelemeyeceğini bildiği için en azından ambargolarla baskı altında tutabileceği bir iran'ı bağımsız ve seküler bir iran'a tercih mi ediyor? birçok ihtimal var da bu ihtimallerin arasında trump'ın göstericilere destek açıklamalarının iran'ın teokratik-faşist hükümetinin işine yaradığını bilmeme ihtimali yok.
1409 entry daha